Rzeszów

Podczas zaplanowanych na czwartek 19 czerwca procesji w ramach uroczystości Bożego Ciała, przewidywane są całkowite lub częściowe zamknięcia niektórych ulic na terenie Rzeszowa. W tych miejscach, policjanci będą kierować ruchem i organizować objazdy. Policjanci drogówki przystąpią również do działań "Boże Ciało 2013".

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00. Zamknięty zostanie dla ruchu pojazdów Plac Farny, gdzie odbywać się będzie uroczysta msza. Po jej zakończeniu, około godz. 10 procesja przejdzie od Placu Farnego ulicami 3-go Maja, Zamkową, Lisa Kuli, ul. Cieplińskiego, Sokoła do Kościoła Ojców Bernardynów. Do godz. 12. przewidywane są utrudnienia w ruchu na tych ulicach. Za wyjątkiem ulicy Cieplińskiego przewidywane jest całkowite zamkniecie ulic, którymi przemieszczać się będzie procesja.

Kolejne procesje wyruszą:

  • Parafia Św. Stanisława Kostki w Jasionce w godzinach od 10.30 do 11.30 od kościoła parafialnego do Kaplicy Sióstr;
  • Parafia Matki Bożej Nieustajacej Pomocy w Rzeszowie w godzinach od 11.00 do 12.00 od Kościoła p.w. Matki Bożej Nieustajacej Pomocy ul. Ks. Jana Stączka (w kierunku domu OSP) do skrzyżowania z ulicą Potockiego, a następnie ul. Rubinową gdzie zakończy przemarsz przy posesji nr 53;
  • Parafia p.w. Św. Józefa przy ul. Plac Św. Józefa procesja w godzinach od 12.20  do 13.45 od kościoła przy Placu Św. Józefa, ul. Jarową (I ołtarz), ul. Beskidzka koło szkoły (II ołtarz), ul. Beskidzka koło sklepu ?Groszek? (III ołtarz), ul. Karkonoska (IV ołtarz);
  • Parafia p.w. Matki Bożej Śnieżnej Rzeszów ? Budziwój procesja w godzinach od 12.50 do 14.00 ul. Budziwojską do nowego kościoła do Domu Kultury ?Budziwój? skąd powróci na plac kościelny;
  • Parafia p.w. Św. Judy Tadeusza w godzinach od 13.30 do 15.00, procesja przejdzie ulicami Chruściela, Bohaterów, Langiewicza, Wita Stwosza na Osiedlu Kmity;
  • Parafia p.w. Narodzenia NMP procesja w godzinach od 14.00 do 15.15 od kościoła parafialnego ul. Staroniwską 78 w kierunku Al. Witosa, zakończenie procesji przy posesji ul. Staroniwska 1;
  • Parafia p.w. Bł. Karoliny Kózka procesja od godz. 14:40 ? 16:00 ulicami Kościelną, Dukielską, Św. Jana z Dukli, Krynicką, Krośnieńską, Sanocką i Kościelną.
  • Parafia p.w. Św. Jacka procesja od godz. 17:00 do godz. 17:45rozpocznie się przed kościołem Św. Jacka przy ul. Dominikańskiej 15 skąd przejdzie ul. Dominikańską przejsciem pomiędzy blokami nr 6 i 8, dalej obok przedszkola wejdzie na ul. Dąbrowskiego i jednym pasem ruchu uda się do kościoła MB Saletyńskiej gdzie nastąpi jej zakończenie.


Zarówno uczestników procesji, jak i kierowców, prosimy w tym dniu o zachowanie szczególnej uwagi w miejscach przemarszu procesji.

Jednocześnie w związku z okresem wydłużonego  weekendu i spodziewanym wzmożonym ruchem pojazdów od 18 do 22 czerwca trwać będą policyjne działania "Boże Ciała 2014.  Policjanci drogówki zadbają o bezpieczeństwo i płynność w ruchu. Priorytetem będzie wykluczenie z ruchu piratów drogowych i nietrzeźwych kierujących.

Podobnie jak w latach ubiegłych policjanci drogówki będą również stanowczo interweniować wobec kierujących, którzy naruszą obowiązujące przepisy. Do służby skierowane zostaną dodatkowe patrole. Na drogach pojawią się policjanci na motocyklach, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno oznakowane jak i nieoznakowane. W użyciu funkcjonariuszy będą ręczne mierniki prędkości. Policjanci będą zdecydowanie reagować na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania poruszającej się wolniej kolumny pojazdów, przekraczanie dopuszczalnej prędkość, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Wzmożone kontrole dotyczyć będą również stanu trzeźwości kierujących.


Kolejnym zadaniem policjantów będzie ułatwienie ruchu pojazdów na głównych węzłach komunikacyjnych oraz drogach wylotowych z miast. Policjanci nadzorować będą główne skrzyżowania starając się nie dopuścić do ich blokowania. W uzasadnionych przypadkach pojazdy kierowane będą na drogi objazdowe, a policjanci będą ręcznie kierować ruchem.

Policjanci przypominają o ograniczeniach w ruch pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz poruszania się wymienionych pojazdów obowiązywał będzie w dniach:

  • 18 czerwca ?  w godz. 18.00 ? 22.00
  • 19 czerwca ? w godz. 8:00 ? 22:00