Wiadomości z Podkarpacia

Grid List

Fot. Tadeusz Poźniak

Rzeszów

Ponad 80 milionów złotych wydał w ostatnich trzech latach na inwestycje Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko w najbliższych latach ma równie ambitne plany inwestycyjne.

Każdego roku generujemy jako społeczeństwo bardzo dużą ilość odpadów. Duża część z nich to plastikowe butelki. A co, gdyby pomóc planecie, jednocześnie ciesząc się lepszą zasobnością portfela? Czy w ogóle jest to możliwe? Otóż jest! Saturatory Spinel Soda BubbleON to rewelacyjne i ekologiczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się zawsze cieszyć smaczną wodą, lub napojami, bez potrzeby noszenia ze sklepu ciężkich zgrzewek.

Fot. port lotniczy Rzeszów-Jasionka Waldemar Mazgaj

Rzeszów

Za nami najlepszy luty w historii lotniska, podczas którego port lotniczy obsłużył ponad 62 tysiące osób. To wynik o 5 procent lepszy od ubiegłorocznego lutego.

Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica w Krośnie w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Założona przez małżeństwo: Annę i Adama Münzbergerów, powstała z pasji do muzyki, chęci dzielenia się wiedzą i edukowania kolejnych pokoleń młodych ludzi. Z tej okazji – 2 czerwca br. o godz. 17:00 w wyjątkowym jubileuszowym koncercie Mamy już 30 lat! wystąpią uczniowie i absolwenci, którzy swoje pierwsze muzyczne kroki stawiali w krośnieńskiej szkole. Koncert odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Policjanci z Zespołu Konnego ujawnili krzewy konopi na terenie masywu leśnego niedaleko Krosna. Rośliny zauważyli podczas konnego patrolu w rejonie miejscowości Węglówka. Kilka dni temu w okolicach Sędziszowa Małopolskiego, zatrzymali na gorącym uczynku sprawców kradzieży drewna.

Policjanci zabezpieczają miejsce wypadku lotniczego, do jakiego doszło w rejonie miejscowości Głowienka w powiecie krośnieńskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mały samolot z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w ziemię i stanął w płomieniach. Zginęło dwie osoby. O wypadku powiadomiona została Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Policjanci pracują na miejscu wypadku, do którego doszło dziś, około godz. 13.30 w miejscowości Lubla. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca ciężarowego tira wyjeżdżając z łuku droginajprawdopodobniej nie zdążył zareagować na stojące na czerwonym świetle pojazdy. Podczas hamowania zjechał na przeciwległy pas zajeżdżając drogę prawidłowo jadącemu w kierunku Rzeszowa busowi.

Policjanci pracują na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj rano w Wysokiej Strzyżowskiej. Osobowy opel zjechał z jezdni  i uderzył w drzewo. Pięć osób trafiło do szpitala.

Do zdarzenia doszło dzisiaj o godz. 7.15 w Wysokiej Strzyżowskiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 19-letnia kobieta kierująca oplem, na zakręcie najprawdopodobniej straciła panowanie nad pojazdem, zjechała z drogi i uderzyła w drzewo. W wyniku zdarzenia pięć osób w wieku od 16 do 19 lat podróżujących oplem trafiło do szpitali.

W Markuszowej w powiecie strzyżowskim pocisk rozbijając szybę w oknie, wleciał do domu. W pobliżu było prowadzone polowanie. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mogą mieć związek z tą sprawą. Na szczęście nikt z domowników nie doznał obrażeń.

W niedzielę przed godz. 20 dyżurny strzyżowskiej Policji został powiadomiony, że w Markuszowej ktoś przestrzelił szybę w oknie. Pocisk wleciał do jednego z pomieszczeń, w którym przebywała mieszkanka domu. Na szczęście nie doznała żadnych obrażeń.

W rozstrzygniętym przed kilkoma dniami konkursie w ramach programu OPUS 14, grant pod kierownictwem prof. dra hab. Sylwestra Czopka otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki.

Prowadzone przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego wykopaliska w Chotyńcu związane z odkryciem metropolii scytyjskiej dają znakomite wyniki. Okazuje się, że ziemia skrywa tam pełne potwierdzenie obecności tej kultury na terenach Polski, co przesuwa zasięg scytyjskiego kręgu kulturowego na zachód.

Do Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu trafił nowy ambulans ratunkowy.  8 stycznia w placówce odbyła się uroczystość przekazania i poświęcenia karetki połączona ze spotkaniem opłatkowym z pracownikami COM.

W wydarzeniu wzięli udział minister Beata Kempa, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Policjanci wyjaśniają okoliczności postrzelenia dziecka w gminie Polańczyk. Bawiące się na podwórku dzieci zauważyły wiatrówkę pozostawioną przez dziadka. Dziewczynka wzięła do ręki broń i postrzeliła swojego dwuletniego kuzyna w brzuch. Chłopiec został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Przemyślu.

W Polańczyku utonął 23-letni mężczyzna. Na miejscu pracowali policjanci, WOPR i płetwonurkowie ze Straży Pożarnej. Wieczorem płetwonurkowie znaleźli ciało 23-letniego mieszkańca województwa małopolskiego.

Policjanci zabezpieczali teren zalewu solińskiego, na którym pracowali saperzy. Znaleziono tam niemiecki pocisk przeciwpancerny, który został wyciągnięty z wody i zabezpieczony. Sprawnie przeprowadzona akcja trwała 2,5 godziny.

36 przedmiotów o charakterze zabytkowym zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Korczowej. Wśród nich były monety (najstarsza z 1772 roku), banknoty (korony austriackie z 1902 roku) oraz stary malowany na drewnie obraz.

Ponad 115 tys. sztuk sterydów anabolicznych wykryli funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Anaboliki usiłował przemycić samochodem osobowym obywatel Mołdawii.

Funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Krościenku udaremnili przemyt 348 starych monet. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVIII i XIX wieku.

Trzy osoby zginęło w wypadku w Weryni w powiecie kolbuszowskim na drodze wojewódzkiej nr 875. Volkswagen transporter zderzył się z ciężarową scanią. Do szpitala trafiło pięć osób rannych w wypadku. Na miejscu pracują policjanci, służby ratownicze i prokurator. Droga jest zablokowana. Funkcjonariusze kierują na objazdy.

Zarzuty m.in. usiłowania kłusownictwa usłyszał wczoraj 60-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego. Mężczyzna został przyłapany przez policjantów w momencie jak zakładał wnyki. Funkcjonariusze znaleźli u niego jeszcze inne urządzenia służącego do kłusowania. Za to przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego kolbuszowskiej jednostki zatrzymali wczoraj 60-letniego mieszkańca powiatu kolbuszowskiego. Funkcjonariusze zauwazyli mężczyznę, gdy zakładał wnyki w zagajniku leśnym na terenie gminy Kolbuszowa. 60-letni mieszakniec powiatu kolbuszowskiego został zatrzymany. Posiadał przy sobie narzędzia służące do zamontowania wnyków. Na terenie jego posesji funkcjonariusze zabezpieczyli jeszcze jeden wnyk oraz żelaza służące do kłusowania zwierzyny.

37-letni mieszkaniec Bojanowa został wyróżniony przez Komendanta Powiatowego Policji w Kolbuszowej mł. insp. Stanisława Babulę za bohaterską postawę jaką wykazał się 25 grudnia 2015 r. Widząc płonący pojazd i leżącego obok mężczyznę, nie zawahał się ratować jego życie. Taka postawa zasługuje na szczególne uznanie.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione, niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Podlega karze aresztu lub grzywny nawet do 5 tys. złotych!

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Rzeszowie oraz komendy powiatowej w Mielcu przeprowadzili działania, w efekcie których wykopali ponad 170 pocisków, pochodzących z okresu II wojny światowej. Czynności prowadzone były na terenie powiatu tarnobrzeskiego i mieleckiego.

Akcja zbierania odpadów wielkogabarytowych w Mielcu okazała się strzałem w 10! Teraz mielczanie pozbywają się odpadów problemowych.

Jasielscy policjanci, wspólnie z policjantami powiatu dębickiego, zatrzymali 43-letniego kierowcę TIR-a, który dzisiaj w nocy nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Badanie wykazało, że mężczyzna był pijany, miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. 43-latek trzeźwieje w policyjnym areszcie.

Od wtorku, czterech niemieckich policjantów z psami wyspecjalizowanymi w szukaniu zwłok pomaga w poszukiwaniu ciała 52-letniej mieszkanki Jasła. Śledztwo w sprawie zabójstwa kobiety trwa od dwóch lat, do dziś nie odnaleziono jej ciała. Śledczy wciąż otrzymują nowe informacje w tej sprawie i to pozwoliło na wytypowanie nowych obszarów, które należy sprawdzić.

Policyjni antyterroryści zatrzymali mężczyznę, który zamknął się w mieszkaniu w Jaśle. 25-latek miał zostać doprowadzony przez policjantów do zakładu karnego. Ponieważ policyjne negocjacje nie przyniosły spodziewanego rezultatu, zdecydowano o siłowym wejściu do mieszkania.

Policjanci zatrzymali 27-letniego mężczyznę, który zaatakował nożem klientów galerii handlowej VIVO w Stalowej Woli. Mężczyzna działał irracjonalnie, raniąc ludzi w plecy. Jedna ze zranionych kobiet zmarła. 9 osób rannych w wyniku ataku z ranami kłutymi i ciętymi trafiło do szpitali w Stalowej Woli, w Nisku i Tarnobrzegu.

Policjanci ze Stalowej Woli pracowali na miejscu zdarzenia, w którym kierowca lawety wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Policjanci ukarali kierowcę mandatem.

Dzisiaj (28 kwietnia) Premier Beata Szydło przebywała z wizytą w Hucie Stalowa Wola. Okazją do tej wizyty było podpisanie umowy na dostawę przez HSW S.A. dla polskiej armii - modułów samobnieżnych moździeży "RAK".

"Korzysta na tym polska armia, korzysta Stalowa Wola, korzysta polski przemysł' - powiedziała premier Beata Szydło chwilę po podpisaniu umowy.

Fot. – Jakub Zak Photography - Od lewej: Stanisław Myszkowski - Szef Game Over Cycles, Paulina Macek - General Manager Hard Rock Cafe Kraków, Paweł Broniszewski – Prezes Barista S.A.

Lubaczów

21 października w lokalu słynnej amerykańskiej sieci restauracji Hard Rock Cafe w Krakowie odbyła się oficjalna premiera wyjątkowego motocykla. Po raz pierwszy w Polsce został zaprezentowany unikatowy Cafe Racer stworzony przez polską firmę Game Over Cycles dla Hard Rock Cafe Kraków.

Czterech mężczyzn będzie odpowiadać za pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem i zmuszanie człowieka do określonego zachowania. Przed kilkoma dniami uprowadzili 42-latka z ulicy, potem uwięzili go w opuszczonym gospodarstwie. Groźbami i biciem zmuszali go do zwrotu pieniędzy. Policjanci zatrzymali napastników. Wczoraj sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. 

Policjanci z Lubaczowa zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę dostawczego mercedesa, po tym jak omal nie uderzył w radiowóz. 21-letni kierowca, obywatel Ukrainy miał niemal 4 promile alkoholu w organizmie. Noc spędził w policyjnym areszcie, gdy wytrzeźwie, zostanie przesłuchany.

Wczoraj w nocy policjanci ruchu drogowego patrolując teren Lubaczowa zauważyli jadącego z naprzeciwka dostawczego busa. Kierowca jechał całą szerokością jezdni, czym zmusił ich do zjechania na chodnik. Funkcjonariusze zdecydowali o zatrzymaniu tego pojazdu. Kierowca nie zareagował natychmiast. Zatrzymał się dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu metrów. Mężczyzna wyszedł z szoferki chwiejnym krokiem. Policjanci nie mieli wątpliwości, że jest pijany. Urządzenie tylko to potwierdziło. Policyjny alkomat wskazał u 21-letniego obywatela Ukrainy prawie 4 promile alkoholu.

2 promile alkoholu w organizmie miał 42-letni mężczyzna, który w mroźny wieczór wyszedł na spacer z pięcioletnią córką. Pijany ojciec miał problemy z utrzymaniem równowagi, mimo tego próbował nieść ją na plecach. Głośno się zachowywał, bełkotał pojedyncze słowa. Na miejscu interweniowali policjanci. Dziecko trafiło pod opiekę matki.

Zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się sprowadzaniem do kraju luksusowych pojazdów jako rzekomych pojazdów  pomocy drogowej rozpracowali podkarpaccy funkcjonariusze Służby Celnej i CBŚP w Tarnobrzegu.  Zarzuty usłyszało 13 osób. 

Tarnobrzescy policjanci uratowali dwie osoby przed zamarznięciem. Jedną z nich jest 58–letni mieszkaniec osiedla Sobów, który w niedzielną noc wybrał się po alkohol. Nietrzeźwego mężczyznę odnalazł policyjny pies tropiący, gdy leżał na jezdni z dala od domu. Ofiarą niskich temperatur mógł stać się też pijany tarnobrzeżanin, który spał na ławce przed blokiem. Mężczyźni trafili pod opiekę swoich rodzin.

400 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przewoził kierowca samochodu zatrzymanego przez Służbę Celną do kontroli w powiecie brzozowskim. Chcąc uniknąć sprawdzenia pojazdu, kierowca wjechał do lasu.

Policjant po służbie zatrzymał mężczyznę, który kierując ciągnikiem przewoził troje dzieci narażając je na spore niebezpieczeństwo. Jedno dziecko siedziało na błotniku ciągnika, drugie na kolanach kierującego, a trzecie w przyczepce. Ponadto badanie trzeźwości wykazało u kierującego ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. 

We wtorek około godz. 17 policjant z brzozowskiej komendy wracając po służbie zwrócił uwagę w Malinówce na kierowcę ciągnika rolniczego, który w niebezpieczny sposób przewoził troje małych dzieci. Powiadomił o tym dyżurnego, który na miejsce skierował policjantów ruchu drogowego.

Kierowca opla zlekceważył sygnał do zatrzymania nadawany przez policjantów i zaczął uciekać. Swoją jazdą popełnił szereg wykroczeń, i spowodował zagrożenie dla innych kierowców. Teraz za swoje zachowanie odpowie karnie.

Wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej jest niezwykle ważną decyzją, ponieważ to właśnie od niej zależy pozyskane wykształcenia. Właśnie dlatego, wiele osób zastanawia się, jaką szkołę powinno się wybrać, aby otworzyć przed sobą perspektywy na przydatny, a także dobrze płatny zawód. Z tego powodu, zdecydowanie warto skupić się nad tym, czym charakteryzuje się dobra szkoła znajdująca się w Dębicy.

To są bardzo szczególne urodziny dla mnie – mówi Otylia Jędrzejczak. Najlepsza polska pływaczka w historii swoje 34. urodziny świętowała w Dębicy z uczestnikami Mikołajkowej Olimpiady Pływackiej podczas dyskoteki.

W Brzeźnicy w powiecie dębickim uruchomiono rozbudowany  Podziemny Magazyn Gazu. 25 sierpnia w uroczystości otwarcia inwestycji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Modernizacja magazynu trwała dwa lata. Koszt inwestycji, który został pokryty w całości ze środków PGNiG, to 71 mln zł. Podziemny Magazyn Gazu Brzeźnica po rozbudowie jest w stanie pomieścić 100 mln m3 gazu. Realizacja projektu znacznie powiększyła możliwości składowe podziemnych magazynów gazu w Polsce, co współcześnie jest niezwykle istotne z uwagi na  wzrostową tendencję zapotrzebowania na gaz.