Zdrowie

Utrata elastyczności, zmarszczki, szarzenie cery oraz nieestetyczne przebarwienia – to tylko niektóre objawy starzenia się skóry. Dodatkowo, wraz z upływem lat występują i rozwijają się inne problemy, m.in. rozstępy, cellulit czy też nadmierne wypadanie włosów. Jak walczyć z tymi niedoskonałościami? Skutecznym i sprawdzonym sposobem są różne rodzaje mezoterapii.

W ofercie gabinetów kosmetycznych można dziś znaleźć wiele kuracji, które pozwalają na zredukowanie problemów skórnych. Natomiast za jedną z najskuteczniejszych metod uważa się mezoterapię. Warto jednak pamiętać, że zabieg ten, w zależności od użytych narzędzi i składników odżywczych, będzie miał inny wpływ na rezultaty całej kuracji. Dlatego wyróżnia się mezoterapię igłową, mikroigłową oraz bezigłową. Czym konkretnie charakteryzują się wspomniane metody?

Na problemy skórne i nadmierne wypadanie włosów

Już na wstępie warto wspomnieć, że mezoterapia igłowa uchodzi za najbardziej inwazyjny rodzaj omawianych tutaj kuracji. Niedogodności towarzyszące nakłuciom nie są jednak aż tak duże, tym bardziej, że niweluje się je za pomocą kremu znieczulającego. Ponadto, mezoterapia igłowa jest metodą o wielokierunkowym działaniu, dzięki czemu program kuracji można w pełni dostosować do problemów skórnych pacjenta. Do wyboru są nie tylko różne sposoby wprowadzania preparatu kosmetycznego (depozytowy, z mikronakłuciami, śródnaskórkowy), ale także substancje odżywcze dopasowane do konkretnych niedoskonałości oraz obszarów ciała poddawanych zabiegowi.

- Do wykonania mezoterapii igłowej można wykorzystać m.in. kwas hialuronowy, minerały, kwas askorbinowy, biotynę, krzemionkę, l-karnitynę, kofeinę, rutynę albo witaminę C. Wszystko zależy od problemów skórnych, które mają zostać zredukowane. Tak wielokierunkowe działanie sprawia, że mezoterapia igłowa sprawdza się zarówno przy profilaktyce przeciwstarzeniowej, jak i redukcji cellulitu, rozstępów lub zmarszczek. Poza tym, w przypadku wykonywania zabiegu w okolicach twarzy, dodatkową korzyścią jest intensywne nawilżenie skóry - opowiada Anita Święconek, kosmetolog gabinetu Qclinique.

Co ciekawe, zastosowanie mezoterapii igłowej nie kończy się na rozwiązywaniu różnych problemów skórnych. Seria zabiegów pomoże również w pobudzeniu porostu włosów oraz zapobieganiu ich nadmiernemu wypadaniu. Ponadto, preparat kosmetyczny, który jest aplikowany w okolicach skóry głowy, łagodzi zapalenia łojotokowe oraz odżywia cebulki włosowe.

Nawet do kilku tysięcy mikronakłuć naskórka

Mezoterapię mikroigłową można zastosować zarówno w celu nawilżenia i odżywienia cery, jak i w przypadku zauważalnych objawów starzenia się skóry. Co więcej, zabieg doskonale sprawdza się przy profilaktyce przeciwstarzeniowej i chęci poprawienia ogólnej kondycji skóry. Do przeprowadzenia mezoterapii mikroigłowej używa się urządzenia, które za pomocą sterylnych, jednorazowych igiełek wykonuje nawet do kilku tysięcy mikronakłuć naskórka. Dzięki temu powstaje mnóstwo mikrokanalików, co pozwala na głęboką aplikację wybranej substancji odżywczej.

Niewątpliwą zaletą mezoterapii mikroigłowej jest to, że w trakcie zabiegu skóra wchłania nawet do 90% składników zawartych w preparacie kosmetycznym. Kuracja ta charakteryzuje się również niewielką inwazyjnością i jest praktycznie bezbolesna. Ponadto, nowoczesne urządzenie, wykorzystywane do tego rodzaju mezoterapii, umożliwia regulowanie częstotliwości i głębokości mikronakłuć. A jakie rezultaty przyniesie seria zabiegów? Będą to m.in. poprawa elastyczności i jędrności skóry, rozświetlenie cery, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, efekt liftingu czy też redukcja blizn, rozstępów bądź cellulitu.

Zadowalające efekty bez nadmiernej ingerencji w skórę

Spośród omawianych tutaj odmian mezoterapii, kuracja bezigłowa charakteryzuje się zdecydowanie najmniejszą inwazyjnością. Zabieg jest również odczuwany przez większość pacjentów jako bezbolesny. Jego działanie opiera się zaś na 2 zjawiskach – elektroporacji i elektroforezie. I co najważniejsze, procesy te zachodzą jednocześnie, wpływając korzystnie na ilość aplikowanych substancji aktywnych i głębokość ich wprowadzenia.

Pierwsze ze wspomnianych zjawisk polega na oddziaływaniu na komórki i tkanki krótkimi impulsami napięcia elektrycznego. W rezultacie, dochodzi do zwiększenia przepuszczalności skóry i spotęgowania efektów terapii. Natomiast elektroforeza sprawia, że podczas transportu prądu stałego substancje jonowe są przenoszone przez skórę. Co jeszcze warto wiedzieć o mezoterapii bezigłowej?

- Wspomniana kuracja cieszy się sporą popularnością, gdyż szybko przynosi zauważalne i zadowalające efekty. Ponadto, osiągnięcie tych rezultatów jest możliwe przy małej ingerencji w obszar ciała poddawany zabiegowi. Mezoterapia bezigłowa sprawdzi się w przypadku terapii antycellulitowych oraz kuracji odmładzających, regenerujących i nawilżających - wyjaśnia kosmetolog Qclinique.

Czytaj także: Popularne zabiegi wyszczuplające w gabinetach kosmetycznych w Warszawie

Jakie są przeciwwskazania do wykonania mezoterapii?

Podobnie jak w przypadku wielu innych kuracji kosmetycznych, wykonywaniu różnych typów mezoterapii towarzyszą pewne przeciwwskazania. Innymi słowy, nie każdy może skorzystać z tych zabiegów. Wspomniane metody z pewnością nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią, jak również dla osób cierpiących na choroby nowotworowe, serca bądź żył. Poza tym, przeszkodą do przeprowadzenia mezoterapii są aktywne infekcje skóry: bakteryjne, grzybiczne albo wirusowe. Niemniej, podczas wizyty w profesjonalnym salonie urody zawsze można liczyć na to, że kuracja kosmetyczna zostanie precyzyjnie dopasowana do konkretnych problemów skórnych, przy jednoczesnej dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta.