Zdrowie

Zbawienny wpływ wody jest opiewany przez wszystkich. Począwszy od dietetyków, sportowców aż po lekarzy wszelkiej profesji. Społeczna świadomość odpowiedniego nawilżenia organizmu i dostarczenia mu odpowiedniej ilości płynów każdego dnia również wzrasta z roku na rok.

Szczególną uwagę do spożywania zwiększonej ilości płynów powinny przyłożyć kobiety ciężarne. Odpowiadają one już nie za jedną, a za dwie osoby i te dwie osoby muszą zostać w wystarczający sposób nawilżone i napojone. To taki pierwszy obowiązek przyszłej mamy – dostarczenie odpowiedniej ilości wody zapobiega nie tylko odwodnieniu organizmu, ale także …

Woda ma ogromny wpływ na sposób funkcjonowania naszego organizmu, odpowiednie nawodnienie zapewnia mamie dobre samopoczucie, siły, a dziecku zdrowy rozwój. Należy zaznaczyć, że woda to naturalne środowisko dziecka, które rozwija się w brzuszku mamy. To właśnie tam przez dziewięć miesięcy wody płodowe towarzyszą maleństwu podczas rozwoju, a jego ciało składać się może nawet w 94% z wody.

Właściwości lecznicze wody są nieprzecenione. Działa ona korzystnie na regulację ciśnienia krwi, zapobiega także powstawaniu żylaków, pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, wspomaga (i przyspiesza) trawienie i usuwa produkty przemiany materii. Odpowiednie nawodnienie siebie i pośrednio dziecka wpływa na właściwy rozwój jego tkanek.

Woda zbawiennie wpływa też na wygląd i kondycję naszej skóry i włosów. W ciąży należy starannie dobierać kosmetyki, czytać ich składy. A skórę najprościej nawilżyć od wewnątrz – odpowiednią ilością wypitej wody. Efekty będą zauważalne gołym okiem – bijący blask, świeży, promienny wygląd. Bardziej napięte i elastyczne mięśnie spowodują zanik kurczów łydek.

W pierwszych miesiącach ciąży woda zmniejsza i łagodzi dolegliwości – poranne nudności, wymioty i zaparcia. Odpowiednio wybrana woda mineralna dostarcza składników mineralnych, które wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu, m.in. wapnia, magnezu, sodu (choć tego ostatniego powinno się w nadmiarze unikać, ponieważ podwyższony poziom sprzyja nadciśnieniu).

Czy tylko woda?

Woda, z całą pewnością, jest najlepszym wyborem. Jednak aby urozmaicić smak przyjmowanych płynów, na jej bazie możemy tworzyć pyszne koktajle, soki owocowo-warzywne, które, odpowiednio skomponowane, czasami mogą zastąpić nam nawet cały posiłek, np. drugie śniadanie, deser czy podwieczorek. Dobrym pomysłem będzie też zaparzenie zielonej herbaty i herbatek owocowych, a co powinno być oczywiste dla wszystkich, nawet najmniejsza ilość alkoholu jest zabroniona, może wpłynąć na niedorozwój fizyczny i umysłowy naszego dziecka. Niewskazane jest również picie mocnej czarnej herbaty oraz kawy.

Dobrze wyrobić w sobie ( nie tylko w ciąży) nawyk sięgania po butelkę z wodą co jakiś czas w ciągu dnia, a na pewno nie dopiero wtedy, gdy poczujemy pragnienie; systematyczne dostarczanie organizmowi płynów wpływa korzystnie na pracę wszystkich układów naszego ciała. Wodę najlepiej pić małymi łyczkami. Eksperci twierdzą, że aby nasze ciało było w pełni wydajne, a organizm prawidłowo pracował, należy dostarczać mu tyle płynów, ile traci każdego dnia. W ciągu doby kobieta w ciąży potrzebuje nawet trzech litrów wody dostarczanych do organizmu (porównując: dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi minimalnie ok. 1,5 litra płynów na dobę).

Więcej informacji o diecie w czasie ciąży, o tym, co jeść i jak jeść, jakie wartości odżywcze są niezbędne dla kobiet w ciąży, porady dla przyszłych rodziców, a także informacje dotyczące higieny intymnej w czasie ciąży, można odnaleźć na stronie www.provag.info.