Zdrowie

Skaza białkowa to problem wielu wcześniaków i dzieci pomiędzy 2 a 3 rokiem życia. Jak rozpoznać je objawy i jak wygląda leczenie skazy białkowej?

Alergie pokarmowe towarzyszą nam przez całe życie niezależnie od wieku, jednak skaza białkowa jest wyjątkowa, bo pojawia się już u niemowlaków, by potem samoistnie zniknąć. Nie należy jej jednak lekceważyć, bo może mieć wpływ na całe życie dziecka i jego rozwój. 

Rodzaje skazy białkowej

Skaza białkowa objawia się na wiele sposobów. Może mieć formę wysypki, częstych problemów z odpornością, a także bólu brzucha. Jakby tego było mało, alergia pokarmowa może również występować w innych formach, w tym: układowa, wstrząsowa, mózgowa, skórna, a nawet żołądkowa- jelitowa, która pojawia się w 50% przypadków. 

Skaza białkowa wywołana jest złym trawieniem substancji zawartych w mleku krowim. Młody organizm reaguje na ten składnik stanem zapalnym organizmu, który może mieć różne stopnie nasilenia. Od łagodnego przebiegu, po ciężki stan, który wymaga hospitalizacji. 

Alergie pokarmowe objawiają się na wiele sposobów. Pierwszym sygnałem mogą być dolegliwości żołądkowe, takie jak kolka, ból brzucha, biegunka, czy wymioty. Kolejnym istotnym objawem są problemy przypominające infekcje, czyli katar bądź kaszel. Częstą odmianą takiej alergii jest także postać skórna, czyli wysypka, czy atopowe zapalenie skóry, które cechuje się występowaniem krostek i wysuszonych placków skóry w różnych rejonach ciała dziecka.

Jak leczyć skazę białkową i alergię pokarmową?

Skaza białkowa to chwilowy problem, który należy odpowiednio leczyć. Po pierwsze kluczowe jest obserwowanie reakcji organizmu, na konkretne produkty spożywcze i stopniowe wykluczanie ich z codziennej diety. Co więcej, alergie pokarmowe wiążą się także z problemami skórnymi, które warto odpowiednio leczyć. Lekarz dermatolog poleci na taki problem kremy z emolientami, które natłuszczą i zregenerują skórę. Nie tylko kosmetyki, których używamy są ważne, ale także proszek, w którym pierzemy ubrania - najlepiej wybrać taki dla alergików. 

 

Alergia pokarmowa może siać spustoszenie w organizmie, gdy nie poznamy jej przyczyn i nie spróbujemy wykluczyć drażniących nasz organizm produktów. W przypadku dzieci pozostaje nam obserwować ich stan zdrowia i szybko reagować w razie jakichkolwiek wątpliwości.