Zdrowie

Wiele kobiet zastanawia się, czy istnieje zależność pomiędzy brakiem lub opóźnieniem miesiączki a infekcjami intymnymi. Jak jest w rzeczywistości?

Czy infekcje intymne mogą powodować brak miesiączki?

Brak miesiączki może mieć różnorodne przyczyny związane ze stanem zdrowia. Poza oczywistymi zmianami zachodzącymi w organizmie, takimi jak początek ciąży lub menopauza, może on być spowodowany różnymi chorobami. Do najważniejszych przyczyn braku miesiączki należą różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, np. hiperprolaktynemia, hiperandrogenizacja lub zanik owulacji, a także chory tarczycy. Zaburzenia miesiączkowania obserwujemy także w wyniku powstających na jajnikach cyst i guzów, które zaburzają pracę układu hormonalnego, guzów przysadki oraz zespołu policystycznych jajników. Warto także mieć na uwadze, że opóźnienie lub zanik menstruacji może być spowodowane infekcjami intymnymi. W większości przypadków zapalenie pochwy nie jest bezpośrednią przyczyną braku miesiączki, jednak nieleczone, a zwłaszcza nawracające, może spowodować tego typu zaburzenia. Jeżeli w porę nie podejmiemy odpowiedniego leczenia infekcji intymnych, mogą one spowodować zaburzenia a naturalnym cyklu miesiączkowym, a także spotęgować nieprzyjemne dolegliwości związane z krwawieniem, np. nasilać bóle menstruacyjne.

Czy brak miesiączki może być przyczyną rozwoju infekcji?

Zmiany w cyklu menstruacyjnym są często lekceważone przez kobiety jako naturalny, niegroźny objaw. Tymczasem przedłużający się brak okres może stać się przyczyną zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy, która działa jak naturalna tarcza ochronna. W przypadku zmiany neutralnego pH pochwy, przede wszystkim jego znacznego wzrostu powyżej 4,5 punktu, może dojść do zwiększonej podatności na rozwój i przenikanie do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów, a także powstawania infekcji. Kobiety, które mają skłonność do nieregularnych, wydłużających się cykli menstruacyjnych, powinny sięgać po środki profilaktyczne, takie jak Lactovaginal, który dostarcza organizmowi dobroczynne bakterie z rodziny Lactobacillus, niezbędne do utrzymania odpowiedniej mikroflory bakteryjnej miejsc intymnych. W przypadku przedłużającego się braku miesiączki lub regularnych zaburzeń cyklu warto zasięgnąć porady lekarza, który pomoże określić przyczyny takiego stanu rzeczy i wskaże odpowiednie środki zaradcze.