22
N, Paź

Popularne oraz powszechnie nazywane energetykami napoje, świetnie zastępują mocną kawę i w mig stawiają na nogi. Oprócz tego, że energetyzują i tym samym pobudzają do działania, posiadają również szereg ukrytych właściwości, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Zamawianie fit posiłków to obecnie znak naszych czasów.

Coraz więcej osób decyduje się na jedzenie w pudełkach – bo to wygodne, szybkie i sprawia, że nie trzeba zaprzątać sobie głowy kalorycznością czy tym, czy coś jest zdrowe, czy nie. Nie ukrywajmy – catering stał się także po prostu modny. Zdrowe jedzenie w pudełkach zamawiają gwiazdy, sportowcy i blogerzy. Ale coraz częściej decydują się na nie także osoby zapracowane, które chcą jeść zdrowo, ale niekoniecznie mają czas, by gotować i zastanawiać się nad wyliczaniem odpowiednich proporcji.

Zalet mięsa drobiowego jest bardzo wiele. Specjaliści do spraw żywienia szczególnie polecają jedzenie drobiu ze względu na jego wysoką wartość odżywcza.

Mięso kurczaka - dzięki delikatnym, drobnym włókienkom, z jakich jest zbudowane, oraz niskiej zawartości tłuszczu, stosowane jest w żywieniu kobiet ciężarnych i karmiących, dietach leczniczych np. chorobie wrzodowej, a także w różnego rodzaju zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego. Bogaty w pełnowartościowe białko drób jest również cennym składnikiem diet osób o dużej aktywności fizycznej oraz zawodowych sportowców.

Kwasy tłuszczowe są podstawowym i wysokoenergetycznym składnikiem żywności. Istnieje wiele rodzajów tłuszczów nasyconych, a każdy z nich ma inne zastosowanie dla funkcjonowania organizmu człowieka. Oprócz dostarczania energii, pomagają w przyswajaniu składników odżywczych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A, D, E i K. Ponadto są ważnym składnikiem strukturalnym błon komórkowych. Jednak czy każdy tłuszcz jest zdrowy i niezbędny do funkcjonowania organizmu?

Więcej artykułów…