Zakażonych groźną i trudną do zdiagnozowania boreliozą przybywa. Chorobę przenoszą kleszcze, a właśnie zaczął się ich czas. W lesie pełno grzybiarzy, którym ten niepozorny pajęczak może zajść za skórę. Polscy naukowcy potrafią jednak coś, co na świecie jeszcze nie jest powszechne. Biorą kleszcza pod lupę, badają jego DNA i już wiedzą, czy zaraża.

Mają niemal same zalety. Zawierają dużo witamin, soli mineralnych i błonnika. Są zdrowe i nietuczące. Mimo to z badań przeprowadzonych przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wynika, że blisko 40 proc. dzieci je ich zbyt mało. Natomiast swoją dietę opiera na mięsie, kalorycznych przekąskach i potężnych ilościach słodyczy. Rodzice szukają pomocy u znajomych, dietetyków albo w Internecie. Jak zmienić nawyki żywieniowe najmłodszych?

Według badań pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę u drugiego człowieka jest uśmiech. Obdarowani uśmiechem odwzajemniamy go, przez co postrzegamy rozmówcę jako osobę miłą i sympatyczną. Jednak niektórzy z nas wolą się nie uśmiechać. I nie wynika to wcale z naszego charakteru, lecz z tego, że wstydzimy się naszych zębów. Oto kilka porad przygotowanych przez specjalistów z portalu wirtualnaklinika.pl dla osób, które nie wiedzą jak zaradzić problemowi krzywych zębów.

Znaczny przyrost wagi u Polaków jest widoczny już od co najmniej kilku lat. Odżywiamy się coraz gorzej, wykazujemy mniejszą aktywność ruchową. Naukowcy podkreślają, że jeżeli nic się w tej kwestii nie zmieni, to otyłość może stać się naszą narodową wizytówką. W związku z przyrostem liczby grubasów wyprzedzamy nie tylko słynące z dużych rozmiarów Stany Zjednoczone ale i Europę.

Co się stało z nienaganną sylwetką panów i smukłą talią kobiet w Polsce? Czyżby nasza kuchnia zmieniła się do tego stopnia, że każdy serwowany posiłek stanowi bombą kaloryczną? - Jest to oczywiście zależne od produktów, z których korzystamy. Postępująca komercjalizacja, widoczna we wszystkich sferach życia, ma również ogromne przełożenie na polski rynek usług żywieniowych. Napływa do Polski coraz więcej zagranicznych fast foodów, szybkiego „śmieciowego” jedzenia, które zastępuje nam domowe obiady. Do tego coraz szybszy tryb życia, brak czasu na spokojne oraz regularne posiłki o odpowiednich porach przyczyniły się do obecnego stanu rzeczy. - Wstrząsający jest fakt, że w stosunku do trzykrotnie zwiększającego się odsetku otyłych dzieci w czasie ostatnich trzydziestu lat w USA, odnotowuje się ponad dziesięciokrotny wzrost otyłych pociech wśród populacji warszawskiej - podkreśla profesor Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Więcej artykułów…