Nie jest dla nikogo niczym nowym, że w sieci robi się zakupy, płaci podatki oraz prowadzi korespondencję. Te i wiele innych aktywności niosą niestety poważne ryzyko utraty danych, wyłudzenia informacji osobistych, a nawet pozbawienia internetowej tożsamości. W kilku krokach podpowiadamy, gdzie najczęściej czyhają na nas wirtualne pułapki. Od WiFi, przez elektroniczną pocztę i Facebooka.

Zbliżające się wakacje są znakomitą okazją, by pomyśleć o kursie języka niemieckiego. Wiele szkół językowych oferuje specjalne wakacyjne zajęcia, gdzie w skumulowanych blokach można poprawić płynność mówienia, odświeżyć słownictwo, przypomnieć sobie zagadnienia gramatyczne, lub po niemiecku poszerzyć swoją wiedzę o geografii, literaturze, czy kulturze Niemiec.

Jeśli jednak mamy do wykorzystania choć tydzień urlopu, może warto pomyśleć o wakacjach za granicą, gdzie oprócz zajęć z rodowitymi użytkownikami tego języka, można ćwiczyć język niemal 24 godziny na dobę. Swoboda mówienia, którą zdobywamy w codziennych sytuacjach np.: w sklepie, na poczcie, w restauracji, kawiarni, dyskotece, bibliotece jest nie do uzyskania w krótkim czasie na tradycyjnych zajęciach. Obcojęzyczne otoczenie samo dba o różnorodność i niepowtarzalność życiowych sytuacji.

Oświetlenie LED jest bardzo uniwersalne i energooszczędne. Można je wykorzystywać, tak jak tradycyjne oświetlenie  na wiele sposobów, jako główne światło, oświetlenie dodatkowe, i oświetlenie dekoracyjne. Dzięki lampom LED możemy podkreślić charakter pomieszczenia i uczynić je wyjątkowym.

Większe miasta niewątpliwie dają więcej perspektyw w kwestii poszukiwań pracy niż mniejsze miejscowości, dlatego nie dziwi fakt, iż mnóstwo młodych ludzi udaje się właśnie w ich kierunku. Wybierają te, które charakteryzują się prosperującymi firmami handlowo usługowymi, przedsiębiorstwami na większą skalę czy prywatnymi zakładami z branży reklamowej, budowlanej, bankowej i wielu innych. Faktem jest, iż bezrobocie panuje wszędzie, jednak porównując dane regiony, oraz miasta w nich występujące większe pole do popisu zarówno młodzi jak i starsi mają właśnie w wyżej wspominanych większych miastach.

22 placówki noclegowe mają do dyspozycji bezdomni na Podkarpaciu. Pod całodobowym i bezpłatnym numerem 987 dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielą informacji, gdzie można przenocować lub zjeść ciepły posiłek.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 22 placówki noclegowe dla bezdomnych: 12 dla mężczyzn, 5 dla kobiet, 2 dla matek z dziećmi oraz 3 tzw. łączone. Placówki dysponują łącznie ponad 700 miejscami stałymi, natomiast w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć prawie tysiąc osób. 92 placówki wsparcia prowadzi różne formy dożywiania, w tym jadłodajnie.

Aż osiem nagród wyśpiewali wokaliści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pracujący pod kierunkiem Anny Czenczek. Alicja Rega zdobyła III miejsce w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży ?Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka?.

Marysia Socha wyśpiewała II miejsce a Antonina Rysz otrzymała wyróżnienie w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Celem Festiwalu było ożywienie narodowej tradycji kolędowania, doskonalenie warsztatu artystycznego oraz konfrontacja dokonań twórczych wykonawców i instruktorów. Festiwal odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu.

Nudzą cię zajęcia, po których dawniej trudno było ci znaleźć siłę na powrót do domu? Sądzisz, że możesz już przejść na wyższy poziom, ale nie jesteś pewien, co najlepiej wybrać? Jeśli kondycja rzeczywiście ci na to pozwala, istnieje kilka możliwości.

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci trzech osób, których ciała zostały znalezione dziś w Horyńcu-Zdroju, Dębicy i Przemyślu. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną śmierci 40-letniej kobiety oraz dwóch mężczyzn w wieku 50 i 54 lat mogło być wychłodzenie organizmu. Policja apeluje - nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie!

Dzisiaj po godzinie 7 rano dyżurny lubaczowskiej Policji został powiadomiony przez mieszkańca Horyńca-Zdroju o znalezieniu zamarzniętego ciała kobiety. Policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczają i zbierają ślady oraz przesłuchują świadków. Ze wstępnych ustaleń wynika, że są to zwłoki 40-letniej mieszkanki Przemyśla. Najprawdopodobniej przyczyną zgonu kobiety było wychłodzenie organizmu.

22 stycznia 2014 r. rozpoczęło się 44. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii. Coroczna konferencja przyciąga tysiące najbardziej wpływowych ludzi na świecie, w tym roku do udziału zaproszonych zostało blisko 40 szefów państw i rządów z około 100 krajów.

Tematem wiodącym tegorocznego Forum, które potrwa do dzisiaj (25 stycznia 2014 r.) jest "Przekształcenie świata: konsekwencje dla społeczeństwa, polityki i biznesu". Liderzy światowego biznesu i polityki będą dyskutować w tym roku na takie tematy jak: innowacje i ich wpływ na życie ludzi oraz przedsiębiorstw; wzrost gospodarczy sprawiedliwy dla obywateli; nowe oczekiwania, przyszłość biznesu i zaufanie do niego; zrównoważony rozwój. Wśród zaplanowanych sesji są też te dotyczące bezrobocia wśród młodych, perspektyw gospodarczych w największych krajach świata.

Handel różnymi rzeczami pośród osób prywatnych jest bardzo częstym zjawiskiem. Nie da się ukryć, że każdy jest w posiadaniu czegoś, co jest mu całkowicie zbędne, jednak na pewno może się przydać komuś innemu. Z tego powodu mnóstwo osób szuka sprawdzonych miejsc, za których pomocą można by było w łatwy sposób dokonać transakcji kupna lub sprzedaży. Dużą rolę odgrywa również obszar, ponieważ najczęściej chcemy, aby dana transakcja odbyła się we własnym województwie bądź mieście, co pozwala na szybszą transakcję, oraz co ważne daje możliwość obejrzenia przez kupującego towaru w miejscu wyznaczonym przez sprzedawcę np. jego mieszkaniu. Nie inaczej jest w Rzeszowie gdzie na portalu darmowe ogłoszenia Rzeszow zainteresowani właśnie tym rejonem mogą bezproblemowo dokonywać różnorakich transakcji.

Już 4 lutego Krystian Herba zmierzy się z kolejnym wysokościowcem. Tym razem - skacząc na rowerze - chce zdobyć Eureka Tower w Australii. Tuż przed wyjazdem sportowca zaprosił do urzędu marszałek Władysław Ortyl, gdyż samorząd województwa wspiera Herbę w jego przedsięwzięciach.

Krystian Herba chce poprawić swój ubiegłoroczny wynik z Chin, gdzie ustanowił kolejny rekord Guinnessa wskakując na rowerze na Shanghai World Financial Center. Teraz zmierzy się z australijskim wysokościowcem Eureka Tower w Melbourne w Australii. Do tego przedsięwzięcia przygotowywał się kilka miesięcy.

Firma Nikon we współpracy z drużyną Asseco Resovia Rzeszów po raz kolejny ogłosiła konkurs na najlepszy projekt koszulki Krzysztofa ?Igły? Ignaczaka. Libero rzeszowskiej drużyny zagra w zwycięskiej koszulce już w następnym sezonie. Na autorów najlepszych prac czekają aparaty Nikon 1 S1 oraz koszulki klubowe. Projekty można zgłaszać do 21 lutego 2014 r.

Zbiórka elektrośmieci na terenie miasta Rzeszowa funkcjonuje od września 2007 r. i jest organizowana przez Urząd Miasta Rzeszowa i ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Wykonanie odbioru elektrośmieci zlecono Firmie Usługowo Handlowej Eko Top Sp. z o.o. (w latach 2007 ? 2012) a następnie Polskiej Korporacji Recyklingu Sp. z o.o. w Lublinie (od 2013 roku).

Koszty akcji w całości pokrywane są przez ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Sześciu kierujących w stanie nietrzeźwości oraz w stanie po użyciu alkoholu ujawnili policjanci w trakcie dzisiejszych działań "Trzeźwy autobus". Od wczesnego rana funkcjonariusze kontrolowali kierowców autobusów i busów przewożących pasażerów. 

Policyjne kontrole stanu trzeźwości kierujących autobusami i busami pasażerskimi rozpoczęły się o godz. 4 i trwały do godz. 8. W ciągu czterech godzin policjanci ujawnili aż sześciu kierujących, którzy usiedli za kierownicą w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu. 

Już w najbliższy poniedziałek rozpoczną się ferie zimowe. W tym roku dzieci z województw podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego i śląskiego będą wypoczywać jako pierwsze. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych będą czuwać  policjanci. Z myślą o nich, ale też o ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowego wypoczynku przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznych ferii.

Podkarpackie samorządy mogą liczyć na większą pulę pieniędzy na budowę i modernizację dróg lokalnych. Senat przyjął uchwałę w sprawie ustawy budżetowej na 2014 rok, w ramach której zwiększone zostały wydatki przeznaczone na  realizację ?Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych ? Etap II Bezpieczeństwo ? Dostępność ? Rozwój?. Jeśli Sejm zatwierdzi poprawki, do wykorzystania na ten rok w skali kraju będzie 900 mln zł. To o 650 mln zł więcej niż dotychczas zakładano.

W najbliższą sobotę (18 stycznia) od godz. 9.00 zmieni się organizacja ruchu na Al. Wyzwolenia.

Zmiany nie będą dotyczyć komunikacji publicznej, natomiast samochody osobowe oraz ciężarowe będą mogły korzystać ze zjazdu z ul. Warszawskiej na Al. wyzwolenia tylkow dni robocze w godzinach 22.00 - 06.00 oraz całodobowo w dni świąteczne.

Krzysztof Szczepański, absolwent informatyki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie tworzy animację do "Hobbita" - mega produkcji Petera Jacksona - zdobywcy Oscara w kategorii najlepszy reżyser! Wcześniej pracował u Stevena Spielberga!

- Gdy po raz pierwszy wyjechaliśmy do filmowego Hobbitonu, gdzie kręcono także Władcę Pierścieni, zorientowaliśmy się, jak ogromna armia ludzi jest zaangażowana w produkcję. Dla mnie, fana Władcy Pierścieni, było to niezwykłe przeżycie ? mówi Krzysztof Szczepański, absolwent informatyki i ekonometrii w WSIiZ.

22 Finał - NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW. 

Jak co roku policjanci będą pomagać Wielkiej Orkiestrze przede wszystkim dbając o bezpieczeńśtwo wolontariuszy, by nie stali się ofiarą napaści. W dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy policyjne patrole kierowane będą tam, gdzie odbywać się będzie zbiórka datków. Dyskretną opieką nad wolontariuszami zajmą się również policjanci po cywilnemu.

Podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii zwraca się z apelem do mieszkańców Podkarpacia o coroczne szczepienia profilaktyczne przeciwko wściekliźnie psów i kotów. Szczepienia wykonywane są przez wszystkie zakłady lecznicze dla zwierząt, w tym gabinety, przychodnie i lecznice weterynaryjne, funkcjonujące w województwie podkarpackim.

Wścieklizna to śmiertelna wirusowa choroba zakaźna, atakująca ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną szczepienia ochronne lisów spowodowały znaczny spadek liczby ognisk wścieklizny w regionie. Jednak wciąż niepokojące są przypadki tej choroby u zwierząt domowych, zwłaszcza nieszczepionych psów i kotów. Inspekcja przypomina, że koty ze względu na ich tryb życia są znacznie bardziej narażone na zakażenie wirusem wścieklizny, stąd ich szczepienie jest potrzebne i zalecane.

W 2013 roku do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 71 797 wniosków o wydanie dokumentu paszportowego. Najwięcej wniosków złożonych zostało w Rzeszowie - 35 403. W oddziale paszportowym w Kośnie wpłynęło 14 380,  Przemyślu ? 11 057, Tarnobrzegu ? 10 957.

Od stycznia 2013 roku wniosek o paszport można złożyć w dowolnym oddziale paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. W ubiegłym roku wojewoda podkarpacki wydał 2 582 dokumenty paszportowe osobom zameldowanym poza województwem podkarpackim.

Studenci WSIiZ zwyciężyli w maratonie programistycznym Microsoft. Pokonali z dużą przewagą najlepsze drużyny informatyczne z 34 uczelni z całej Polski.

W 24-godzinnym maratonie programistycznym ?Noc żywych deweloperów? organizowanym przez Microsoft Polska zwyciężyli studenci z Rzeszowskiej Grupy.Net WSIiZ, działającej w ramach Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych WSIiZ.

Serdecznie zapraszamy już 25 stycznia na Targi Kariera IT do Hotelu Hilton Garden Inn. Podczas Targów będzie można spotkać się z liderami krajowego rynku IT poszukującymi aktualnie wykwalifikowanych pracowników.

Znasz lepszą inwestycję? Umiesz już programować, czas zacząć na tym zarabiać!

Kolejni studenci WSIiZ zostali absolwentami brytyjskich uczelni w ramach programu Double Degree (jedno czesne - dwa dyplomy). Tomasz Cisło jest absolwentem kierunku European Engineering Studies w University of Coventry, a Katarzyna Cierpiał ukończyła International Business w University of Huddersfield.

- Program Double Degree polecam każdemu studentowi.  To idealny sposób na rozwój umiejętności językowych, naukowych oraz interpersonalnych. Doświadczenie, które tutaj zdobyłem będzie owocować w życiu zawodowym i nie tylko. Oprócz uzyskania bezcennej wiedzy i kwalifikacji poznałem wiele osób z różnych kultur z całego świata. Przyjaźnie zawarte tutaj z pewnością pozostaną na całe życie ? mówi Tomasz Cisło, absolwent University of Coventry (European Engineering Studies).

Jutro (6 stycznia) ulicami Rzeszowa przejdzie Orszak Trzech Króli. W jasełkach, które odbędą się już po raz drugi uczestniczyć może nawet około 10 tys. osób. Na czas przejścia ulice, którymi będzie przemieszczał się orszak będą zamykane. W związku z tym mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu. Policjanci apelują do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności.

Jasełka pod nazwą Orszak Trzech Króli zorganizowała Akademia Szczęśliwej Rodziny wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa i Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim. Zorganizowana po raz drugi inscenizacja cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy przewidują udział w niej nawet 10 tys. osób.

Rzeszów reprezentuje woj. podkarpackie w finale plebiscytu na najpiękniejsze iluminacje świąteczne w Polsce. Miasto zostało zwycięzcą etapu wojewódzkiego i pokonało konkurentów otrzymując aż 84 proc. głosów w swoim regionie. Na drugim miejscu uplasowało się Jasło zdobywając 5 proc. głosów internautów. Na miejscu trzecim znalazła się Stalowa Wola (4 proc. głosów).

O tym, kto zdobędzie tytuł najładniej oświetlonej przestrzeni miejskiej w Polsce zadecydują głosujący na SwiecSie.pl oraz za pośrednictwem aplikacji na facebooku i nk.pl. W ubiegłym roku wygrało Bielsko-Biała. Komu tym razem przypadnie zwycięski laur? Odpowiedź poznamy już 13 stycznia.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmierci szesnastolatki. Ciało dziewczyny znaleziono na daszku nad wejściem do klatki schodowej. Lekarz pogotowia stwierdził jej zgon. Wstępne ustalenia wskazują, że był to zamach samobójczy.

Do zdarzenia doszło dzisiaj około 1.30 w bloku przy ulicy Popiełuszki w Rzeszowie. Na miejscu policjanci  znaleźli zwłoki 16-letniej dziewczyny. Ciało leżało na daszku nad wejściem do klatki schodowej. Lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził jej zgon. Prawdopodobnie dziewczyna popełniła samobójstwo wyskakując z okna budynku.

Z dniem 1 stycznia 2014 roku nastąpią zmiany nazw urzędowych niektórych miejscowości w województwie podkarpackim. Zmiany wejdą w życie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów.

  • Z początkiem nowego roku Zaklików będzie miastem.
  • W gminie Dębica, Kochanówka nie będzie już przysiółkiem. Od 1 stycznia 2014 r. będzie wsią o nazwie Kochanówka. Nastąpi także zmiana przynależności miejscowości Dąbrówki z przysiółka wsi Paszczyna na przysiółek wsi Kochanówka.
  • W gminie Żołynia zniesiona zostanie urzędowa nazwa przysiółka Kopanie Zmysłowskie, będącego przysiółkiem wsi Żołynia.