W ciągu najbliższych 35 lat spodziewany jest spadek liczby mieszkańców w zdecydowanej większości miast wojewódzkich w Polsce. Jedynie w przypadku Rzeszowa i Warszawy liczba ludności ma wzrosnąć - tak wynika z prognozy demograficznej Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów i miast na prawach powiatu oraz podregionów na lata 2014-2050, opracowanej przez dr. Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Badaniu poddano 380 powiatów (wszystkie powiaty, w tym miasta na prawach powiatu).

1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która ma na celu wsparcie rodzin wielodzietnych.

Do tej pory Karta funkcjonowała na mocy rządowego programu. Od stycznia będzie mieć rangę ustawy.

Jeżeli po 1 stycznia 2015 r. gabinet lekarza rodzinnego będzie zamknięty, można skorzystać z innych przychodni POZ dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania.

Lista placówek udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest dostępna na stronie Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i będzie na bieżąco aktualizowana (link poniżej). Ponadto niezbędną pomoc medyczną będą świadczyć szpitalne izby przyjęć, SOR-y oraz punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jak co roku Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Sylwestra na rzeszowskim Rynku. Zabawę rozpoczynamy o godzinie 21.00. Na scenie pojawią się zespół Guitar Force, My Bike oraz gwiazda wieczoru BRODKA. O północy, w blasku fajerwerków, wspólnie z Prezydentem Miasta Rzeszowa Tadeuszem Ferencem przywitamy Nowy Rok.

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie ? zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. UOKiK, Policja i Służba Celna przypominają wspólnie o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. 

Na terenie województwa podkarpackiego, wraz z nowym rokiem, wprowadzone zostaną dwie zmiany urzędowych nazw miejscowości.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra administracji i cyfryzacji, od 1 stycznia 2015 roku, wieś Kiełczawa w gminie Baligród będzie nosić urzędową nawę Kielczawa. Natomiast przysiółek Poręby Furmańskie w gminie Grębów uzyska status wsi.

Zimą powinniśmy szczególnie zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszych pracowników. Ciężkie warunki na zewnątrz, wilgoć, śnie, wiatr, a nawet lód to niebezpieczne czynniki , przed którymi powinniśmy chronić naszych pracowników.

Nikt nie zginął, 25 osób zostało rannych w 13 wypadkach, do których doszło od Wigilii do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia na podkarpackich drogach. To najgorszy świąteczny bilans od kilku lat.

Policjanci podsumowali pierwszą część tegorocznych działań pod kryptonimem "Boże Narodzenie". W Wigilię i dwa świąteczne dni na drogach województwa podkarpackiego wydarzyło się 13 wypadków (rok temu 4), w których rannych zostało 25 osób (rok temu 6). Policjanci zatrzymali 39 pijanych kierowców (w ubiegłym roku 36).

Faktury wystawiane drogą elektroniczną mają wiele zalet, szczególnie, gdy porównujemy je z tradycyjnymi. Często pada pytanie o bezpieczeństwo danych, a także tego czy stanowią one taki sam dowód zakupu jak tradycyjne faktury.

Dokumenty elektroniczne mają taką samą moc prawną jak te w wersji papierowej. Aby stosować faktury elektroniczne, konieczne jest uzyskanie zgody kontrahentów na dostarczanie faktur VAT drogą internetową.

Decydując się na budowę szklarni, musimy przede wszystkim przemyśleć, co będziemy w niej uprawiać. To da nam pojęcie, jakich rozmiarów miejsce musimy zbudować. Trzeba też dokładnie się rozeznać, jakich materiałów użyjemy do budowy. Okazuje się, że budując szklarnie pod cele komercyjne używa się kompletnie innych materiałów, niż w przypadku budowy szklarni na użytek własny. Równie istotnym punktem powinno być zbudowanie takiej cieplarni, która nie oszpeci całego ogrodu, a która ładnie skomponuje się z krajobrazem.

76 uczniów wzięło udział w II edycji Rzeszowskiej Akademii Inspiracji (RAI). Bezpłatne warsztaty rozwijające m.in. pasje naukowe i logiczne myślenie, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, odbywały się od września w sobotnie przedpołudnia.

- Dzieci z klas I-III uczyły się m.in. wykorzystywać podstawowe techniki mnemotechniczne, aby skuteczniej radzić sobie w szkole i rozwiązywać problemy ? podsumowuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ - Podczas warsztatów cyrkowych, poprzez ćwiczenia aktywizowały pracę obu półkul mózgowych, rozwijały koordynację wzrokowo-ruchową i poprawiały koncentrację i uwagę.

W środę podkarpaccy policjanci rozpoczną działania "Boże Narodzenie 2014". Przez pięć kolejnych dni będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących drogami Podkarpacia. Tegoroczne działania zakończą się w niedzielę, 28 grudnia.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Aby spotkać się z rodziną przy wigilijnym stole często pokonujemy wiele kilometrów. Policyjne doświadczenia wskazują, że jest to także okres wzmożonego ruchu na drogach, dlatego policjanci jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Działania "Boże Narodzenie 2014" potrwają do 28 grudnia.

Czy posiadanie własnej koparki i świadczenie usług w tym zakresie jest dobrym rozwiązaniem ? okazuje się iż zapotrzebowanie na tego typu działalność jest całkiem spora i własna firma, jest niezwykle trafnym i dochodowym rozwiązaniem.

Jeśli ktoś posiada własną koparkę to może na tym bardzo dużo zarobić. Wiele firm poszukuje kogoś, kto ma własny sprzęt. Jeśli ktoś ma odpowiednie uprawnienia to tym bardziej jest poszukiwany. Jakby nie patrzeć koparka na jakiejkolwiek budowie to dzisiaj podstawa. Trudno sobie wyobrazić, że miałoby tej wydajnej maszyny zabraknąć. Kiedy zepsuje się koparka to cała praca stoi i czeka aż maszyna zostanie naprawiona.

Postanowiliśmy opisać, konstruktywny poradnik dla organizatorów małych wycieczek. Okazuje się bowiem, że wybór odpowiedniego środka transportu nie jest taki łatwy, jaki może się pozornie wydawać. Sprawdź na co należy zwrócić szczególną uwagę, co jest ważne i potrzebne.

Jeśli organizujemy wycieczkę dla małej grupy osób to trzeba się zastanowić nad tym, na jaki transport liczyć. Można jechać autobusem albo pociągiem, ale to wymaga sporej cierpliwości. Jeśli jedziemy gdzieś w okresie wakacji albo zbliżającego się Sylwestra to miejsc wolnych na pewno nie będzie. Przyjdzie nam stać przez kilka, a nawet kilkanaście godzin i nikt nam nie pomoże. To mało ciekawe rozwiązanie, dlatego trzeba szukać innego transportu, który będzie skuteczny i dostępny.

Studentki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otrzymały prestiżowe stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. WSIiZ jest jedyną uczelnią niepubliczną w Polsce południowo-wschodniej, której studenci zostali uhonorowani tymi wyróżnieniami. Większość stypendiów trafiła do studentów największych uniwersytetów w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

11 grudnia prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiła listę studentów, którzy otrzymali stypendia w wysokości 14 000 zł za wybitne osiągnięcia.

Zakończył się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów. W inicjatywie, zorganizowanej w ramach VI edycji programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?, wzięło udział 4 000 pierwszoklasistów z prawie 250 szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Największą frekwencję odnotowano w Rzeszowie, Mielcu i Przemyślu.

Łącznie w całej Polsce do rozwiązania Testu przystąpiło 85 000 najmłodszych uczniów. Wyniki cieszą organizatorów, ale mogą ucieszyć także każdego rodzica i nauczyciela. Na wszystkie 15 pytań bezbłędnie odpowiedziało ponad 60% spośród wszystkich dzieci uczestniczących w Teście!

Noworodek to pod każdym względem istota krucha i bezbronna. W pierwszych miesiącach życia jego skóra jest w szczególności narażona na wszelkiego rodzaju przetarcia, potówki, wysypki i odciski. Dlatego tak ważne jest, żeby codziennie ją nawilżać. Ale nie można tej delikatnej skóry pielęgnować pierwszym lepszym kremem. Najlepiej jest wybrać kosmetyki przeznaczone specjalnie dla wieku niemowlęcego. Nie zawierają one sztucznych barwników, zapachów i ulepszaczy ? jednym słowem ? są po prostu naturalne. Dzięki stosowaniu tych kosmetyków, zmniejszymy ryzyko lub całkowicie unikniemy nieprzyjemnych wysypek i uczuleń na skórze naszego ukochanego malucha.

Jeśli chcemy, aby nasza ściana była naprawdę oryginalna musimy poważnie zastanowić się nad tym w jaki sposób ją udekorować. Aby udekorować ścianę możemy skorzystać z gotowych pomysłów lub stworzyć coś własnego.

- Jeśli porównujemy Polskę z krajami, które nie przeszły komunizmu, czujemy rozczarowanie. Jeśli chcemy mieć racjonalną ocenę 25 lat przemian ustrojowych, trzeba porównać Polskę z krajami, które startowały razem z nią po ustroju socjalistycznym. Wnioski są niezwykle korzystne dla Polski - powiedział prof. Leszek Balcerowicz podczas debaty w WSIiZ.

Spotkanie odbyło się 15 grudnia Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie. Debata zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ z okazji 25 rocznicy przemian ustrojowych w Polsce.

Niespełna miesiąc temu, sukcesem zakończyła się próba uruchomienia silnika w bolidzie wyścigowym konstruowanym na Politechnice Rzeszowskiej. Dzisiaj wygrywa on już konkursy. Na ten moment pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student pracowali trzy lata.

Prace nad projektowaniem bolidu wyścigowego, rozpoczęła 3 lata temu kilkuosobowa grupa studentów Mechaniki i Budowy Maszyn, zapaleńców motoryzacji, którymi kierowała chęć doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia. Udowodnili przed władzami Uczelni, że traktują swój projekt poważnie i zasługują na wsparcie.

Polski Czerwony Krzyż obchodzi jubileusz 95-lecia. Z tej okazji wyróżniono osoby działające na rzecz PCK, propagujące ruch krwiodawstwa i idee czerwonokrzyskie.

Podczas uroczystości, która odbyła się 12 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, osoby działające na rzecz PCK i honorowo oddające krew zostały uhonorowane Krzyżami Zasługi, odznaczeniami resortowymi ?Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu?, Odznakami Honorowymi Polskiego Czerwonego Krzyża i ?Kryształowymi Sercami? ? wyróżnieniami przyznawanymi za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia czterech samochodów na skrzyżowaniu ulicy Lwowskiej z ulicą Bałtycką. Jedna osoba trafiła do szpitala. Od godz. 13.40 nie ma już utrudnień w ruchu. 

WSIiZ zawarła porozumienie partnerskie z Polsko-Amerykańską Radą Współpracy (USPTC). To początek kooperacji uczelni z Doliną Krzemową na rzecz rozwoju naukowego i gospodarki innowacyjnej na Podkarpaciu.

Celem porozumienia z US-Polish Trade Council jest przede wszystkim współpraca WSIiZ z czołowymi amerykańskimi uczelniami w obszarze komercjalizacji wiedzy i kooperacji nauki z biznesem. Chodzi o inicjowanie i koordynację współpracy między USPTC i rzeszowską uczelnią na rzecz rozwoju gospodarki innowacyjnej.

W piątek, 19 grudnia br. Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza wszystkich mieszkańców na wspólne obchody Wigilii na Rynku. W programie m.in. kolędowanie, animacje, żywa szopka, misterium Wigilii i Bożego Narodzenia oraz życzenia Świąteczne władz samorządowych i kościelnych.

Początek wydarzenia będzie miał miejsce o godzinie 15.00. Teatr M.I.S.T. zaprezentuje krótki spektakl pt.: ?Wraz z pierwszymi gwiazdami? na podstawie wybranych świątecznych tekstów liturgicznych zaczerpniętych z Liturgii Wigilii i Bożego Narodzenia wg św. Jana Chryzostoma i innych. Teatr M.I.S.T. zaliczany jest do krakowskich scen alternatywnych, którego założycielem, aktorem i reżyserem jest Stanisław Michno uczeń Tadeusza Kantora.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i kurator oświaty Jacek Wojtas wręczyli dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej. Tegoroczne stypendia otrzymało 247 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas uroczystości, która odbyła się 10 grudnia w Rzeszowie, stypendiami Prezesa Rady Ministrów wyróżniono 232 osoby, natomiast stypendiami Ministra Edukacji Na rodowej ? 15 osób.

Dwaj zamaskowani sprawcy napadli na ekspedientkę sklepu w Rudniku nad Sanem. Grożąc kobiecie młotkiem ukradli papierosy i alkohol. Obaj zostali zatrzymani. 17-latek czeka na decyzję sądu o tymczasowym aresztowaniu.

Sprawcy do sklepu pojechali rowerami. Wcześniej zażywali dopalacze. To po nich zrodził się pomysł napadu. Nie uzgadniali jego przebiegu, działali spontanicznie. Z domu zabrali młotek i kominiarki. Pierwszy wytypowany sklep był jeszcze zamknięty, drugi również. Poczekali do otwarcia. Wybrali sklep, w którym nie było klientów.

Na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Złote Krzyże Zasługi 2 pracownikom WSIiZ: prorektorowi Andrzejowi Szelcowi i Romanowi Wiszowi, dyrektorowi Centrum Języków Obcych. Odznaczenie zostało przyznane za zasługi w działalności na rzecz internacjonalizacji szkolnictwa wyższego.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się 9 grudnia, o godz.11.00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego aktu dekoracji dokona Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Ukraiński reżyser aresztowany przez rosyjskie służby, chińska aktywistka uwięziona za pokojowe protesty oraz kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej do tylko kilka przykładów spraw, w których obronie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Maraton odbędzie się już w najbliższy weekend 6 i 7 grudnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

O ponad pół miliarda złotych zwiększył się budżet wojewody podkarpackiego na 2014 r. w stosunku do pierwotnego budżetu, który zakładał wydatki na poziomie 1 505 688 000 zł. Środki pochodziły z rezerw budżetu państwa i były uruchamiane na wniosek wojewody.

Nowoczesna architektura to nie tylko bogactwo form i ciekawych materiałów wykończeniowych, ale także bezpieczeństwo. Na ten warunek kładzie się szczególnie silny nacisk w przypadku, gdy budynki mają służyć przede wszystkim ludziom. Dzięki narzuconym przez prawo ścisłym i bardzo rygorystycznym wymogom udaje się uniknąć wielu tragedii, jak i zminimalizować ewentualne straty finansowe.

Dziś rano policjanci sprawdzili trzeźwość blisko 20 tys. kierujących pojazdami na głównych drogach Podkarpacia. Funkcjonariusze ujawnili 32 kierujących, którzy usiedli za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu, zatrzymali też 28 uprawnień do kierowania. To wynik kontroli przeprowadzonych w ramach działań "Trzeźwy poranek".

Policyjna akcja rozpoczęła się o godz. 4. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Policjanci skontrolowali w tym czasie 19 508 kierowców.