27 czerwca w Warszawie pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (Instytucją Pośredniczącą PO RPW 2007-2013), a Gminą Miasto Rzeszów została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn. ?Poprawa funkcjonowania komunikacji publicznej w centrum Rzeszowa poprzez ograniczenie ruchu tranzytowego i wprowadzenie strefy płatnego parkowania?. W imieniu stron umowę podpisali: Prezes PARP Pani Bożena Lublińska-Kasprzak oraz Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Pan Marek Ustrobiński.

Rzeszowianie opowiedzieli się za możliwością poruszania się rowerami na miejskich deptakach (ul. 3-go Maja, Kościuszki i Grunwaldzka). Poniżej przedstawiamy wyniki ankiety.

Za utrzymaniem zakazu poruszania się rowerami po deptakach wypowiedziało się 991 osób, natomiast za dopuszczeniem ruchu rowerowego z ograniczeniem prędkości do 10 km/h było 3816 osób. 19 głosów oddano niewaznych. W ankiecie wzięło udział 4826 osób.

Pracownik administracji, zakładu gazowego lub energetycznego, hydraulik pukający do naszych drzwi to mogą być oszuści. W ostatnim czasie, ma terenie Rzeszowa doszło do tzw. ?kradzieży pod legendą?. Pokrzywdzeni to z reguły osoby w podeszłym wieku. Policjanci zatrzymali podejrzanego o 11 takich kradzieży. Policjanci apelują o zachowania szczególnej ostrożności wpuszczając do domu osoby podające się za pracowników rożnych instytucji.

Wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik gościła Ambasadora Norwegii w Polsce Karstena Klepsvika. Spotkanie odbyło się 26 czerwca w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Podczas kurtuazyjnej wizyty rozmawiano o możliwościach inwestycyjnych w regionie, projektach współfinansowanych z funduszy norweskich. Poruszono także temat edukacji, a w szczególności kwestie związane z kierunkami studiów najczęściej wybieranymi na podkarpackich uczelniach.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje Pasażerów, że w związku z organizowaną imprezą kulturalną pn. Europejski Stadion Kultury, uruchomiona zostanie w dniu 27 czerwca br. dodatkowa linia komunikacyjna "ESK" kursującą na trasie: Pl. Kilińskiego - Pl. Wolności - ul. Targowa - ul. Szopena - ul. Podwisłocze - Al. Powstańców W-wy - Hetmańska stadion. Trasa powrotna linii przebiega ul. Hetmańską, Kilara, Szopena, Targową, Pl. Wolności do Dworca PKP.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek, 23 czerwca 2014 r. rzeszowscy Radni zagłosowali za zabezpieczeniem w budżecie Miasta Rzeszowa dodatkowych 60 mln zł na kolejne działania, które usprawnią komunikację w mieście. Na inwestycję składają się dwa projekty. ?Budowa drogi od ul. Załęskiej do ul. Lubelskiej wraz z budową mostu na rzece Wisłok?, o wartości 177,6 mln oraz ?Wdrożenie systemu obsługi strefy płatnego parkowania? o wartości 6 mln zł. Prezydent miasta Rzeszowa pozyskał aż 93 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Kiedyś pościel od razu po wstaniu z łóżka chowaliśmy. Kołdry i poduszki wkładało się do tapczanu lub wersalki. Teraz jednak sypialnia to przede wszystkim wygoda. Żyjemy na większych, bardziej komfortowych powierzchniach i możemy pozwolić sobie na prawdziwe sypialne łóżko, które jest nie tylko miejscem do spania, ale też ozdobą. Pościel przykrywamy więc specjalnie do tego uszytymi narzutami. Bez względu na materiał i kolor, zawsze lepiej prezentują się niż zwykłe koce, które mają raczej inne przeznaczenie.

Freebee ? jedyny program wzajemnościowy w Polsce, dzięki któremu nie musimy nosić dziesiątek kart w portfelu, ani w nieskończoność ciułać punktów, żeby dostać nagrodę ? prawdopodobnie już w czerwcu odnotuje milionowy skan i z tej okazji uratuje milion pszczół, odtworzy zniszczoną pasiekę należącą do Pana Mirosława Forysia, członka Stowarzyszenia Pszczelniczego Rzeczpospolitej Polskiej. Oznacza to, że każdy użytkownik Freebee, który w najbliższych tygodniach użyje karty, bądź aplikacji, przyczyni się do zrealizowania charytatywnego celu na rzecz ratowania pszczół.

Rozmowa o pracę to z reguły stresujące, niezbyt przyjemne przeżycie. W końcu w ciągu tych kilku, czy też kilkunastu minut ważą się nasze losy ? otrzymamy posadę bądź też pracodawca odrzuci naszą kandydaturę. Co zrobić, by dobrze wypaść i aby wszystko ułożyło się po naszej myśli? Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy przydatny mini-poradnik.


Czy o programowaniu można mówić z dozą dystansu? Tak ? przekonać się można podczas najbliższego spotkania Biznes na Luzie, już 26 czerwca 2014 w klubie Mikrofon w Rzeszowie.

Jak zrozumieć ten ?bełkot? programistyczny i wyłapać najistotniejsze elementy z rozmowy? A do tego jak zaufać programiście, że przekazane przez nas zlecenie, ze szczegółami nie zostanie skopiowane i wykorzystane bez naszej wiedzy - o tym już podczas kolejnego spotkania Biznes na Luzie.

W Klubie Akademickim IQ WSIiZ odbyło się uroczyste zakończenie I edycji Rzeszowskiej Akademii Inspiracji, w której wzięło udział pond 70 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic. Rozpoczęły się zapisy na II edycję.

- W bezpłatnych warsztatach I edycji RAI, których fundatorem jest Bank Zachodni WBK i Santander Universidades wszystkie programy opracowane zostały z uwzględnieniem umiejętności, potrzeb i poziomu rozwoju dzieci i młodych ludzi w każdej grupie wiekowej ? podkreśla dr Anna Martens, dyrektor RAI zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Podczas zaplanowanych na czwartek 19 czerwca procesji w ramach uroczystości Bożego Ciała, przewidywane są całkowite lub częściowe zamknięcia niektórych ulic na terenie Rzeszowa. W tych miejscach, policjanci będą kierować ruchem i organizować objazdy. Policjanci drogówki przystąpią również do działań "Boże Ciało 2013".

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00. Zamknięty zostanie dla ruchu pojazdów Plac Farny, gdzie odbywać się będzie uroczysta msza. Po jej zakończeniu, około godz. 10 procesja przejdzie od Placu Farnego ulicami 3-go Maja, Zamkową, Lisa Kuli, ul. Cieplińskiego, Sokoła do Kościoła Ojców Bernardynów. Do godz. 12. przewidywane są utrudnienia w ruchu na tych ulicach. Za wyjątkiem ulicy Cieplińskiego przewidywane jest całkowite zamkniecie ulic, którymi przemieszczać się będzie procesja.

Lato w naszym kraju trwa mniej więcej dwa miesiące. W tym czasie większość z nas wyjeżdża na urlop najczęściej na 2-3 tygodnie, a pozostałą część lata musi spędzić w miejscu zamieszkania. O tym, że na czas letnich upałów niezbędna jest butelka z wodą, nie trzeba przypominać nikomu. Są też inne przydatne drobiazgi, o których warto wtedy pamiętać, aby gorące dni nie były tak uciążliwe.

53 nietrzeźwych kierujących zatrzymali dzisiaj rano podkarpaccy policjanci w ramach działań "Trzeźwy poranek", a wczoraj ujawnili 305 naruszeń podczas akcji "Pasy". Dzisiaj na głównych drogach Podkarpacia funkcjonariusze sprawdzali trzeźwość kierujących pojazdami. Podczas wczorajszej akcji ujawniali nieprawidłowości dotyczące korzystania z pasów bezpieczeństwa. W sumie skontrolowanych zostało blisko 12 tys. kierowców.

Biuro zwykle jest integralną częścią wieżowca, który potocznie zwany jest biurowcem. Oczywiście prestiżowe korporacje lub firmy, które cechują się znacznie większym zakresem działania inwestują w prywatne biura, przekształcając całe budynki w nieruchomości firmowe i wykorzystując każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. Wyobraźmy sobie jednak inwestora, który buduje dość duży budynek w centrum miasta. Zwykle takie obiekty stanowią podstawę inwestycyjną dla sklepów, przedsiębiorców i dla zwykłych mieszkańców.

Stowarzyszenie ?Pro Carpathia?, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Gmina i Miasto Sokołów Małopolski oraz Zakład Mięsny ?Smak Górno? zapraszają na VII Targi Żywności Tradycyjnej ?Festiwal Podkarpackich Smaków?. Impreza odbędzie się w niedzielę 16 czerwca br. w godz. 10.00-19.00 na terenie KS ?Górnovia? w Górnie.

To coroczna impreza, przyciągająca ponad stu wystawców oraz kilka tysięcy zwiedzających. Festiwal jest miejscem, w którym można przekonać się jak wygląda tradycja kulinarna województwa podkarpackiego. Co ważne oprócz stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich coraz częściej pojawiają się tutaj firmy, których produkcja opiera się o jakość i tradycję.

Rozpoczął się ogólnopolski konkurs na projekt maskotki dla firmy przewozowej Marcel. Autor najlepszej propozycji otrzyma nagrodę główną w kwocie 1000 PLN oraz podwójny bilet na dowolną trasę realizowaną przez przewoźnika. Konkurs trwa na platformie crowdsourcingowej sprinet.pl.

Projekt pod nazwą ,,Maskotka dla firmy Marcel? ma charakter otwarty i jest skierowany do wszystkich osób pełnoletnich, będących mieszkańcami Polski. ? Do udziału w konkursie zachęcamy sympatyków komunikacji, motoryzacji i transportu. Swoje propozycje mogą zgłaszać również osoby z umiejętnościami plastycznymi. Ważny jest pomysł, kreatywność i ciekawe spojrzenie na temat ? mówi Aneta Chmielarska z firmy Marcel.

Ponad 200 uczniów z Czech, Słowacji, Białorusi i Polski wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Dla Młodych Programistów Beltie 2014, który 6 i 7 czerwca odbył się w WSIiZ. Reprezentant z Rzeszowa, Szymon Paja z SP nr 8, zajął w swojej kategorii wiekowej świetne 24 miejsce na 70 zawodników.

- Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jesteśmy bardzo zadowoleni! Szymon zajął świetne miejsce jako najmłodszy zawodnik w swojej kategorii. Wyprzedził nawet finalistę z Polski. Rozwiązał 5 na 8 zadań. Wszystkie udało się rozwiązać tylko części gimnazjalistów i licealistów. W przyszłym roku planuje wygrać razem z bratem bliźniakiem Tomkiem ? podsumowuje dr inż. Wiesław Paja z WSIiZ, ojciec Szymona.

12,5 km odcinek od węzła Sokołów Małopolski Północ do Stobiernej zbuduje konsorcjum, któremu lideruje Aldes Constructiones Polska Sp.o.o. Koszt zadania to blisko 290 mln złotych. Inwestycja zostanie zrealizowana w 30 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie realizacji robót), w systemie "optymalizuj + projektuj + buduj?. To już druga umowa na Podkarpaciu, której realizacja przewidziana jest w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020. Pierwsza umowa, dot. budowy odcinka S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka), została podpisana 9 kwietnia br.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej coraz bliżej. Jesteś fanem futbolu? W dniach od 12 do 15 czerwca w Plaza Rzeszów możesz otrzymać piłkę nożną ? wystarczy, że zrobisz zakupy za minimum 250 zł i okażesz paragony w specjalnym punkcie. Partnerami akcji organizowanej przez rzeszowską Plazę jest klub fitness CityFit oraz Decathlon, które już niedługo otworzą się w tym centrum handlowym.

Już 9 czerwca (poniedziałek) Samorząd Studencki WSIiZ wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiobiorstwa w Rzeszowie organizuje WAMPIRIADĘ - Akcję Honorowego Krwiodawstwa. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy w godzinach 10:00-13:00 do Mobilnego Punktu Poboru Krwi, który będzie stacjonował obok wejścia głównego do uczelni.

Jutro 7 czerwca (sobota) w Rzeszowie w Bristol Tradition and Luxury Hotel (ul. Rynek 20) odbędzie się kolejna już edycja Targów Pracy Kariera IT. Są to największe targi pracy dla specjalistów branży IT z minimum kilkuletnim i potwierdzonym doświadczeniem zawodowym.

Eksperckie wykłady i warsztaty, m.in. na temat:

?Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką? ? powiedział Bill Gates. Naukę programowania powinno się zaczynać już od wczesnego dzieciństwa. Tak robi cała Europa. Czas na Polskę?

Żyjemy w czasach, w których komputery zdominowały prawie każdą dziedzinę życia człowieka, a technologie cyfrowe wciąż rozwijają się w zawrotnym tempie. Programowanie stało się dziś umiejętnością o kluczowym znaczeniu.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje w tym roku budowę nowych wiat przystankowych. Na Platformie Dobre Pomysły pyta mieszkańców miasta o dodatkowe wyposażenie, które wzbogaci przystanki, by te wraz z najbliższym otoczeniem były jeszcze bardziej funkcjonalne dla pasażera. Liczy na sugestie i dobre pomysły Rzeszowian.

Wiaty przystankowe w Rzeszowie mają już kilkanaście lat. ? Są wyeksploatowane i mało funkcjonalne. Od kilku lat podpatrujemy nowoczesne rozwiązania w Polsce i zagranicą. Pora na nową jakość naszych przystanków ? mówi Łukasz Dziągwa, wicedyrektor w ZTM Rzeszów. W efekcie opracowano projekt nowych wiat przystankowych. Autorami projektu jest grupa młodych desingerów z Rzeszowa, którzy specjalizują się we wzornictwie przemysłowym.

Trening strzelecki na strzelnicy elektronicznej WSPiA oraz prezentacje technik obezwładniania to główne punkty kolejnych, praktycznych zajęć dla słuchaczy MAB i MAP. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek 6 czerwca 2014 r. w budynku Collegium Securitatis WSPiA. Zajęcia dla słuchaczy Młodzieżowych Akademii działających w Wyższej Szkole Prawa i Administracji rozpoczną się o godzinie 14:30.

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają przyczyny i okoliczności śmierci mężczyzny. Leżące przy chodniku ciało zauważył  przypadkowy  świadek i zawiadomił policjantów. W sprawie śmierci 53-latka trwają czynności wyjaśniające.

Dzisiaj około godziny 5:30 na ulicy Pleśniarowicza w Rzeszowie znaleziono zwłoki mężczyzny. Leżące przy krawężniku ciało zauważył przechodzący tamtędy mężczyzna. On również zawiadomił  policjantów. Niezwłocznie skierowano tam policyjne patrole, które zabezpieczyły miejsce znalezienia ciała.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej na terenie województwa podkarpackiego wiosennej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Uodparnianie prowadzone będzie od 3 do 12 czerwca 2014 r. poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich).

W czwartek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się uroczystość podczas, której Minister Bogdan Zdrojewski wręczył Prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi Odznakę honorową ?Zasłużony dla Kultury Polskiej?.

Odznaka ustanowiona w 1969 roku przyznawana jest osobom wyróżniającym się w upowszechnianiu i ochronie kultury. Minister podkreślił, że Prezydent Rzeszowa jest pierwszą osobą, która otrzymała Odznakę z rąk Ministra i Europosła.