4 wnioski złożone przez organy prowadzące szkoły zostały rekomendowane przez wojewodę podkarpackiego do otrzymania wsparcia finansowego w ramach rządowego programu ?Radosna szkoła?.

Łączna kwota wsparcia dla 4 placówek to prawie 124 tys. zł. O środki na utworzenie placów zabaw i zakup pomocy dydaktycznych wnioskują organy prowadzące Szkołę Podstawową nr 2 z Przedszkolem w Niechobrzu (plac zabaw), Szkołę Podstawową w Zespole Szkół Publicznych im. Jana Pawła w Łękach Dukielskich (plac zabaw), Szkołę Podstawową w Nowym Siole (zakup pomocy dydaktycznych) i Społeczną Szkołę Podstawową nr 2 w Rzeszowie (zakup pomocy dydaktycznych).

Policjanci z komendy miejskiej w Rzeszowie, komisariatu w Trzebownisku i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych dzisiaj w Porcie Lotniczym Rzeszów - Jasionka.

Były to ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego, uczestnicy sprawdzali procedury i algorytmy działań w sytuacjach konkretnych zagrożeń - pożaru, zagrożenia epidemią, uprowadzenia statku powietrznego z zakładanikami na pokładzie.

Ogrzewanie gazowe w naszym kraju należy do najbardziej popularnych i najchętniej wykorzystywanych form. To sprawia, że rynek jest na tym polu bardzo dobrze rozwinięty i znajdziemy na nim wiele interesujących rozwiązań technicznych, które mogą zagwarantować, że ogrzewanie będzie funkcjonować jeszcze lepiej i jego skuteczność będzie na wyższym poziomie.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej na terenie całego województwa jesiennej akcji szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie od 1 do 8 października. Preparat zrzucany będzie z samolotu  na terenach leśnych, na polach i łąkach oraz wykładany ręcznie wokół osiedli. Program uodparniania lisów polega na cyklicznym i wieloletnim wykładaniu szczepionki. Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Przy braku własnych środków na kupno mieszkania czy budowę własnego wymarzonego domu, idealnym rozwiązaniem wydaje się być kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego. Nie każdy miał możliwość odłożenia choć części kwoty, którą pochłonie kupno i urządzenie jego własnego M, dlatego banki zdecydowały się udzielać takim osobom kredytu na kupno mieszkania zabezpieczonego hipoteką, nie wymagając zazwyczaj potrzebnego wkładu własnego.

Wydawałoby się, że skoro zakres ubezpieczenia OC został uregulowany prawnie i nie może różnić się u ubezpieczycieli, to nie ma znaczenia, gdzie je kupimy. Owszem samo OC i jego zakres się nie różni, jednak zniżki, zwyżki i dodatkowe oferty, to już sprawa indywidualna ubezpieczalni.

Papierologia, chaos w dokumentacji, stracony czas ? to kwestie, które są znane niemal każdemu przedsiębiorcy. Jednak okazuje się, że polski biznes sceptycznie podchodzi do nowych technologii, a przecież te mogą ułatwić i usprawnić procesy administracyjne. Dlaczego w naszym kraju rozwiązania informatyczne nadal są domeną niemal wyłącznie dużych korporacji?

Niekiedy brakuje nam czasu, by przygotować pełnowartościowy posiłek, albo zwyczajnie nie mamy na to warunków. By szybko zaspokoić głód, warto przyrządzić ekspresowe przekąski. Ich przygotowanie zajmuje zaledwie kilka chwil, ponieważ do ich przyrządzenia potrzebna jest tylko? woda.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wzięła udział w otwarciu nowego budynku Klinicznego Zakładu Radioterapii i Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej.

Budynek, którego budowa trwała rok, powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. W obiekcie o powierzchni 700 metrów kwadratowych znajduje się poradnia onkologiczna i zakład radioterapii. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł i została sfinansowana z budżetu województwa podkarpackiego. Obiekt został wyposażony w nowoczesne urządzenia, w tym akcelerator.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że od dnia 16 września 2014 r. rozpoczęliśmy sprzedaż biletów semestralnych dla studentów na wszystkie linie komunikacji miejskiej na całą sieć, także poza terenem Miasta Rzeszów, w cenie 199,00 zł.

Absolwenci szkół średnich wybierając kierunek maja zazwyczaj 19 lat. W tym wieku, mało kto wie, co chce robić przez swoje całe życie. Osoby niezdecydowane zawsze mogą skorzystać z testów predyspozycji, z usług doradztwa zawodowego lub z pomocy rodziny. Mimo wsparcia z wielu stron może zdarzyć się, że wybrany kierunek nie spełnia naszych oczekiwań. Na szczęście kierunek studiów można zmienić.

41-kilometrowy odcinek autostrady A4 od Rzeszowa do Jarosławia dokończy konsorcjum firm: Budimex S.A. i Strabag Sp. z o.o. Umowa podpisana została w rzeszowskim oddziale GDDKiA 16 września br. na kwotę 719 mln zł. Konsorcjum zaoferowało wykonanie zadania w ciągu 14 miesięcy (z czasu na ukończenie wyłączono okresy zimowe tj. 2 razy po 3 miesiące od 15 grudnia do 15 marca).

W Parku Sybiraków na osiedlu Gen. Andersa w Rzeszowie odsłonięty został Pomnik Sybiraków. Odlany z brązu, prawie trzy metrowy Pomnik autorstwa Jakuba Atamana, wykonany został przez krakowskiego rzeźbiarza Michała Batkiewicza. Przedstawia on idącego pod wiatr człowieka, po kolana brnącego w śniegu, który zostawia za sobą ślady na których znajdują się nazwy miejscowości. Miejsca zsyłek Polaków, miejsca śmierci i męczeństwa - Kołyma ,Omsk, Archangielsk, Swierdłowsk, Irkuck i wiele innych. Odsłonięcie Pomnika poprzedziła msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Krakowskiej 18.

Dzisiaj w Stalowej Woli został otwarty nowy tartak IKEA Industry, firmy należącej do Grupy IKEA oraz będącej największym na świecie producentem mebli drewnianych.

Tartak w Stalowej Woli wzmocni stabilność i spójność łańcucha dostaw firmy dla produkcji wyrobów z litego drewna, a tym samym przyczyni się do rozwoju Grupy IKEA. Tarcica z nowego zakładu będzie wykorzystywana przede wszystkim do wytwarzania mebli w fabrykach IKEA Industry w Polsce i na Słowacji.

Powszechnie wiadomo, że sport to zdrowie, dlatego też nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe, aby zacząć go uprawiać. Wystarczy trochę chęci i zmiana trybu życia, aby zacząć żyć aktywnie a tym samym przynieść wiele korzyści dla swego organizmu. Możliwości jest wiele, albowiem możemy uczęszczać na siłownię, ćwiczyć w fitness klubie, czy też po prostu biegać, albo chodzić na basen.

93 nietrzeźwych kierujących zatrzymali dzisiaj rano podkarpaccy policjanci. To wynik wzmożonych kontroli w ramach działań "Trzeźwy poranek". Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość ponad 15,5 tys. kierujących pojazdami na głównych drogach Podkarpacia. Zatrzymali 78 uprawnień do kierowania. Ujawnili 3 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę, pomimo zakazu sądowego.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa zaprasza do bezpłatnych szczepień przeciw grypie szczepionką Vaxigrip.

Szczepieniom podlegają osoby posiadające zameldowanie na pobyt stały lub tymczasowy w Rzeszowie, spełniający następujące warunki:

Gdy wybieramy się do sklepu w celu zakupienia butów, często kierujemy się dwoma czynnikami: ceną i wyglądem. O ile są to czynniki dosyć istotne, o tyle nie najważniejsze. Zanim udamy się do kasy w celu sfinalizowania transakcji odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań:

Zlokalizowana na warszawskiej Pradze Dobra Uczelnia ? jedna z niepublicznych szkół wyższych ? kończy w tym roku 15 lat. W czasie swojej działalności rozszerzyła ofertę edukacyjną oraz odnowiła i unowocześniła wnętrze placówki.

Wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik przeprowadziła grę obronną w ramach przygotowania do planowanego kompleksowego ćwiczenia wojewódzkiego ?Bieszczady 2014?.

Gra pn. ?Realizacja zadań w ramach systemu zarządzania kryzysowego, a także zadań operacyjnych organów administracji publicznej w czasie osiągania wyższych stanów gotowości obronnej na administrowanym obszarze.

14 września 2014 r. mieszkańcy Rzeszowa napiszą WIELKI TEST JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Jest to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna, która w 2014 roku ma swoją trzecią edycję. Jednego dnia, w jednym miejscu, mieszkańcy naszego miasta, podobnie jak i wielu innych miast Polski, napiszą test, który określi ich poziom znajomości języka angielskiego.

11 września 2014 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oficjalnie uruchomiona zostanie jedna z największych w Polsce instalacji ogniw fotowoltaicznych oraz pomp głębinowych. W ramach projektu dofinansowanego z funduszy europejskich na parkingu uczelni powstały również pierwsze w Rzeszowie stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja pozwoli uczelni znacznie obniżyć wydatki na utrzymanie budynków.

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się nietypowy trening. To tzw. Cross Games, czyli pełny zestaw ćwiczeń pozwalający poznać możliwości każdego organizmu. Początek o godz. 16 w okolicach tzw. ?Przystani nad Wisłokiem? w Rzeszowie.

Ten specyficzny trening wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i już jest obecny w Polsce. ? To połączenie ćwiczeń zapożyczonych z innych dyscyplin sportu, takich jak: gimnastyka sportowa, lekka atletyka, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, czy nawet strongman. Tak powstał najpopularniejszy aktualnie system treningu funkcjonalnego ? mówi Marek Mackiewicz, trener tej dyscypliny.

Ponad 60 Absolwentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w sobotę 6 września odebrało dyplomy ukończenia studiów. W drugiej tegorocznej Graduacji uczestniczyły osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na kierunku "Prawo" oraz studiów II stopnia na kierunku "Administracja" w WSPiA. Po Graduacji w Ogrodach uczelni odbyło się również II Święto Absolwenta WSPiA.

Uroczysta Graduacja absolwentów WSPiA to tradycja Uczelni. Jest to wyjątkowy dzień, w którym absolwenci ubrani w togi i birety po raz ostatni spotykają się w murach uczelni. Podczas wrześniowej Graduacji w małej Auli WSPiA obecne były także rodziny i znajomi Absolwentów oraz władze uczelni i kadra naukowo dydaktyczna.

8 września rozpoczynają się zapisy do V edycji Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Bezpłatne zajęcia dla uczniów klas 5 i 6 prowadzi Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Patronat honorowy sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej, który promuje przedsiębiorczość i zachęca młodych ludzi do zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi. Zajęcia prowadzone są w WSIiZ i 6 uczelniach. Semestr obejmuje 6 dwugodzinnych spotkań odbywających się w czwartki, od 2 października do 4 grudnia.

Początek roku szkolnego to dobry moment, by zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na kwestię bezpieczeństwa dzieci - szczególnie tych rozpoczynających dopiero szkołę. 

- W 2013 roku w województwie podkarpackim miało miejsce 186 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. Ich liczba w porównaniu do 2012 roku wprawdzie zmalała, ale statystyki nadal są niepokojące ? podkreśla mł. insp. Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza dzieci, opiekunów oraz młodzież w wieku gimnazjalnym do uczestnictwa w Grze Miejskiej ?RZESZOWSKIMI ul.ICZKAMI?. Start 19 września 2014 r. o godz. 10.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11.

Rozwiązywanie zagadek, pokonywanie wyznaczonej trasy, rywalizacja drużynowa, atrakcyjne nagrody i historia Rzeszowa zaczerpnięta z książek Marka Czarnoty, informacje na temat Unii Europejskiej oraz kilka słów o literaturze ? oto co czeka uczestników historyczno-literackiej Gry Miejskiej ?RZESZOWSKIMI ul.ICZKAMI?, która odbędzie się 19 września w Rzeszowie.

Decyzją ministra finansów budżet wojewody podkarpackiego zostanie zwiększony o kwotę 203 tys. zł z przeznaczeniem na realizację wypłat zasiłków celowych do 20 tys. zł dla rodzin poszkodowanych w wyniku sierpniowej nawałnicy.  

Środki na wypłatę zasiłków zostaną przekazane do 7 gmin.

W sobotę w Rzeszowie odbędzie się XXV Nocny Bieg Solidarności. Trasy biegów przewidzianych podczas imprezy przebiegać będą ulicami miasta. W związku z tym część z nich będzie czasowo całkowicie lub częściowo zamknięta dla ruchu kołowego.

Podczas imprezy rozegrane zostaną trzy biegi. O godz. 16.45 nastąpi start biegu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Jego zakończenie planowane jest na godz. 17.15. O godz. 17.45 wystartują zawodnicy do biegu młodzieżowego (zakończenie biegu godz. 18.15). Bieg główny rozpocznie się o godz. 20.00.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyło się uroczyste przekazanie 19 pociągów, które w ramach wspólnego projektu zamówiły 4 województwa: podkarpackie, śląskie, małopolskie i świętokrzyskie. Jeden z nich trafi na Podkarpacie. W uroczystym przekazaniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl. Na dworcu kolejowym w Krynicy zaprezentowano po jednym z pojazdów z każdego województwa.

Założenie konta oszczędnościowego pozwoli Ci na odkładanie wolnych środków, ale nie tylko. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do lokat, w razie problemów konto oszczędnościowe umożliwi Ci zachowanie płynności finansowej. Inną zaletą tego produktu finansowego jest to, że rachunek oszczędnościowy jest obok lokaty najlepszą formą bezpiecznego oszczędzania kapitału. A jakie są najlepsze konta oszczędnościowe? Zapoznaj się z poniższym rankingiem, aby się tego dowiedzieć.

W ramach inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego pn. ?Narodowe Czytanie?, w dniu 6 września br. w Rzeszowie odbędzie się happening łączący czytanie wyszukanych fragmentów ?Trylogii? Henryka Sienkiewicza z inscenizacjami teatralnymi w wykonaniu aktorów Teatru ?Maska?,  animacjami i warsztatami dla dzieci oraz ?Kiermaszem książek przeczytanych?.

Instytut Badań i Analiz Finansowych działający przy WSIiZ podjął współpracę z renomowanymi instytucjami finansowymi, m.in. z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, by umożliwić studentom ekonomii oraz finansów i rachunkowości ciekawe staże i praktyki.

- Wśród instytucji, z którymi współpracuje IBAF, a które oferują staże i praktyki studentom WSIiZ są m.in. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz duże banki o uznanej opinii: PEKAO S.A. i ING Bank Śląski ? informuje dr Tomasz Skica, kierownik Katedry Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Dyrektor ds. Badań i Nauki w Instytucie Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.

Budowanie wizerunku firmy to proces bardzo skomplikowany, o czym przedsiębiorcy wydają się często zapominać. Mówi się, że klienci nie kupują kota w worku. A czy próbowałeś go kiedyś sprzedać?

Oczywistym jest fakt, że kupując w sklepie ubrania mamy możliwość nie tylko sprawdzenia kraju produkcji, materiału czy trwałości, ale - co ważniejsze - ich zamierzenia. Z kolei w przypadku usług prawie niemożliwe jest sprawdzenie ich jakości przed samym wykonaniem. Dlatego też firmy usługowe są tymi, które najbardziej powinny dbać o swój wizerunek.

Na wniosek wojewody podkarpackiego samorząd województwa podkarpackiego otrzyma 6 mln zł na usuwanie szkód powodziowych na urządzeniach melioracji wodnych podstawowych oraz na tzw. ?wodach pozostałych?, powstałych w wyniku gwałtownych opadów deszczu w maju tego roku.

Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska wystąpiła do ministra administracji i cyfryzacji z winsokiem o uruchomienie środków. Decyzją ministra finansów zostały wprowadzone zmiany w budżecie państwa na 2014 r. Środki powinny być wykorzystane do końca br.

Branża kosmetyczna w Polsce - według najnowszych danych - zwiększyła na początku 2014 roku swoje wydatki na promocję i reklamę do ponad miliona złotych. Mało tego, tendencje są rosnące - według Equinox Polska rynek branży kosmetycznej ma nadal rosnąć. Firmy kosmetyczne coraz częściej poszukują reklamy w Internecie.

Marek Czarnota (ur. 10.01.1949 - zm. 02.09.2014) - bibliofil, kolekcjoner, wytrawny znawcy historii Rzeszowa, autor ponad 300 audycji telewizyjnych, około 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych, 17 książek. 

Marek Czarnota był regionalistą, kolekcjonerem, gawędziarzem, a przede wszystkim bibliofilem i społecznikiem propagującym w różnych formach historię i urodę stolicy Podkarpacia.Swoje zbiory resovianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów i dewocjonaliów związanych z regionem, zaprezentował na ponad 70. wystawach.

Każda osoba ubezpieczona w ZUS powinna mieć nieograniczony dostęp do świadczeń medycznych z publicznej służby zdrowia. Niestety, na wiele świadczeń trzeba czekać całymi miesiącami. Jakie terminy w przychodniach i szpitalach obowiązują w Rzeszowie?