Już niebawem Święta Bożego Narodzenia, a w związku z tym gorączka poszukiwań prezentów. Tradycja obdarowywania prezentami bliskich i znajomych jest bardzo miła, ale niestety czasami może przysporzyć nam niezłego zamieszania. Zastanawiamy się, co powinniśmy kupić na prezent i czy będzie to prezent trafiony w dziesiątkę. Co więc kupić kobiecie? Czy jest jakaś lista prezentów, z których to kobieta będzie zadowolona?

Listy prezentów co prawda nie ma, ale są prezenty z których każda kobieta powinna być zadowolona. Oczywiście każda kobieta jest inna, ma inne zainteresowania i co innego lubi. Natomiast spróbujmy stworzyć uniwersalną listę prezentów dla każdej kobiety.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła podział mandatów w przyszłym Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do niższej izby parlamentu 235 posłów, Platforma Obywatelska 138, Kukiz '15 42, Nowoczesna 28, Polskie Stronnictwo Ludowe 16. Jeden poseł będzie reprezentował mniejszość niemiecką.

235 mandatów uzyskanych przez PiS pozwoli tej partii utworzyć samodzielny rząd.

Święta już za pasem, a jak pomyślimy o świętach to od razu nasuwa nam się kwestia prezentów. Tradycja kupowania prezentów na gwiazdkę jest bardzo mocno zakorzeniona i na dwa miesiące przed świętami wszyscy są już mocno zajęci gorączkowymi poszukiwaniami prezentów. Jak wybrać prezent dla niego i czym się kierować przy wyborze?

Wybór prezentu dla niego to oczywiście sprawa bardzo indywidualna i zapewne każdy będzie kierować się innymi kryteriami. Spójrzmy więc na kryteria, jakimi się zazwyczaj kierujemy.

Województwo podkarpackie zakończyło część budowlaną projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. To największa teleinformatyczna inwestycja w naszym regionie. Dziś, tj. 21 października odbyła się konferencja podsumowująca to gigantyczne przedsięwzięcie.

Podkarpackie jest jednym z pięciu województw, które wzięły udział w projekcie "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej". Jego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Dzięki temu nasz region wziął udział w największej inwestycji teleinformatycznej w Europie.

W 17 sklepach spożywczych sieci "Frac" na terenie województwa podkarpackiego od czwartku, 22 października br., uruchomiona została specjalnie oznakowana Półka Podkarpackie Smaki z regionalną żywnością - w ramach projektu Alpejsko-Karpacki Most Współpracy, finansowanego przez Szwajcarię. W sumie znalazły się na niej 54 produkty tradycyjne, ekologiczne i regionalne.

Kilka dni temu Podkarpackie, jako pierwsze województwo w Polsce, zarejestrowało 200. wyrób na Liście Produktów Tradycyjnych. Jednak jej analiza wykazuje, że połowę z nich nie znajdziemy na sklepowych półkach, a jedynie na okazjonalnych jarmarkach czy festiwalach kulinarnych, na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. A nawet z tej pierwszej setki wyrobów zarejestrowanych przez zakłady produkcyjne: masarnie, piekarnie, cukiernie, czasami restauracje, tylko część dostępna jest w sklepach na terenie województwa.

Wciąż nie milkną echa Międzynarodowego Kongresu Imperium Kobiet, który w minioną sobotę odbył się w rzeszowskim Hotelu Prezydenckim. Głównym celem wydarzenia było przekazanie wiedzy, jak wykorzystać swój potencjał, stymulować przedsiębiorczość oraz jak dążyć do celu i spełniać marzenia.

Uroczyste obchody Dnia Ratownictwa Medycznego odbyły się w tym roku w Rzeszowie 15 października na placu głównym przy siedzibie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Dzień Ratownictwa Medycznego został ustanowiony 13 października na podstawie art. 9 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 r. Z okazji święta ratowników, dyspozytorów medycznych, pielęgniarek i lekarzy wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska złożyła na ręce dyrektora WSPR Andrzeja Kwiatkowskiego, serdeczne podziękowania za pełną poświęcenia odpowiedzialną pracę, wykonywaną często w trudnych okolicznościach, wymagającą jednocześnie profesjonalizmu i opanowania oraz ogromnego skupienia w sytuacjach, gdy zagrożone jest życie ludzkie.

Wspaniała inicjatywa i wspaniali goście - już jutro (17 października) w prestiżowym Hotelu Prezydenckim**** w Rzeszowie odbędzie się I Międzynarodowy Kongres IMPERIUM KOBIET na Podkarpaciu. 

Kongres skierowany jest do Kobiet 30+, zainteresowanych rozwojem i skutecznością biznesową, które pragną zdobyć nową wiedzę i praktyczne umiejętności. Skierowany jest także do tych Pań, których sukces i doświadczenie może stać się inspiracją dla Kobiet z potencjałem i energią, Kobiet nastawionych na działanie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie biznesowe poświęcone tematyce: "Etat czy własna firma - studia i co dalej?", organizowane przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Szkolenie odbędzie się 26 października br. od godziny 14:00 do 16:00 w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, sala RA132.

Głównym celem szkolenia jest pokazanie zależności wynikających z faktu ukończenia studiów i przyszłości jaka czeka młodych ludzi. Praca jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Ważne, by oprócz zarabiania pieniędzy, czerpać z pracy satysfakcję. Kariera zawodowa często rozpoczyna się już na studiach a lata spędzone na uczelni to najlepszy okres na aktywizację zawodową. Obecnie podstawowym dylematem, który stoi przed młodymi ludźmi to wybór: etat czy własna firma?

13 - 14 października br. w ramach treningu systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu z powietrza, zostanie przeprowadzona na terenie województwa głośna próba uruchomienia systemów alarmowych.

Trening będzie elementem ogólnokrajowego ćwiczenia ?RENEGADE - SAREX 15/II?, organizowanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wczoraj podkarpaccy policjanci prowadzili działania "Trzeźwy poranek". Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość blisko 11,5 tys. kierujących pojazdami. Ujawnili 58 kierujących, którzy usiedli za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu. 

W ramach obchodów XV Dnia Papieskiego przebiegającego pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny" w niedzielę 11 października został otwarty w Rzeszowie Park Papieski o powierzchni 17 hektarów. Obiekt ma służyć mieszkańcom jako miejsce aktywnego wypoczynku dla całych rodzin.

Pomysł stworzenia Parku narodził się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II. Jego położenie również nie jest przypadkowe, gdyż 2 czerwca 1991 roku polski papież podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny w tym miejscu wygłosił homilię dla 600-tysięcznego tłumu wiernych. Fragmenty kazania uwieczniono na 14 kamiennych tablicach. Podczas mszy św. Papież beatyfikował biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, a po mszy konsekrował kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (dzisiejszą katedrę). 

W najbliższy czwartek 15 października 2015 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji otwarte zostanie bezpłatne Centrum Mediacji i Arbitrażu. Będzie to instytucja zajmująca się udzielaniem bezpłatnych porad dotyczących m.in. postępowania mediacyjnego i arbitrażowego. Otwarcie Centrum odbędzie się podczas rozpoczynającego się dziś (12 października) Tygodnia Mediacji, organizowanego w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia WSPiA.

Pułkownik dyplomowany Zenon Brzuszko został dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków odbył się 9 października 2015 roku w Rzeszowie.

Zdający obowiązki gen. bryg. Wojciech Kucharski, który był dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21BSP) od listopada 2012 roku, został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe stanowisko - Zastępcy Szefa Zarządu Planowania i Użycia Sił Zbrojnych  SG  WP.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prowadzi prace związane z digitalizacją dokumentów dźwiękowych zapisanych na płytach winylowych i kasetach magnetofonowych przechowywanych w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Żeromskiego 2.

Jest to działanie innowacyjne wśród bibliotek w Polsce i tym ciekawsze, że zdigitalizowane zasoby udostępnione są w Internecie, lecz możliwość odsłuchania ich w pełnych wersjach mają wyłącznie czytelnicy WiMBP w Rzeszowie, zarejestrowani w systemie komputerowym SOWA2. Ze względu na ochronę praw autorskich, pozostali użytkownicy Internetu mają dostęp wyłącznie do krótkich, kilkunastosekundowych fragmentów nagrań.

W Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, zorganizowano Jubileuszową Wystawę Twórczości Marynistów pt. Morskie Impresje z okazji 10-lecia Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie.

Finisaż wystawy 14 października 2015 r. godz. 18.00 Wystawa ciekawa w zdjęciach odwiedzana przez młodzież, fotografików, osoby starsze, cieszy się dużym zainteresowaniem gości odwiedzających kino i Wojewódzki Dom Kultury.

Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych zaprasza do udziału w DRON SHOW RZESZÓW 2015 PROLOG, które odbędzie się 11 października 2015 r. w godz. 10.00 ? 16.00 na rzeszowskich Bulwarach.

Dron Show Rzeszów 2015 Prolog to pierwsza tego typu impreza plenerowa organizowana na Podkarpaciu. Jej celem jest popularyzacja bezzałogowych systemów powietrznych oraz zwiększenia świadomości dotyczącej bezpiecznego ich użytkowania.

Dzisiaj (7 października) przed godziną 11 został oficjalnie oddany do użytku nowy most na Wisłoku łączący ulicę Lubelską z ulicą Rzecha. W oficjalnej ceremoni otwarcia obok prezydenta Tadeusza Ferenca i wojewody Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej wzięli udział Iwona Wendel - wiceminister Infrastruktury i Rozwoju, przedstawiciele Rady Miasta Rzeszowa oraz Sejmu RP. Na uroczystości pomimo wietrznej pogody było również bardzo wielu mieszkańców Rzeszowa.

Po ceremonii poświęcenia oraz odsłonięciu pamiątkowej tablicy przez most przejechały motocykle, zabytkowe samochody i pojazdy militarne, samochody wyścigowe oraz grupa młodzieży na rolkach. W jednym z samochodów zabytkowych przez most przejechali wiceminister Iwona Wendel oraz prezydent Tadeusz Ferenc.

Power banki są stosunkowo nowymi gadżetami na polskim rynku. Jednak bardzo szybko zdobywają zainteresowanie konsumentów, ponieważ są niezwykle praktycznymi urządzeniami. Power banki są idealnym prezentem dla osób, które na co dzień korzystają z różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, a tych we współczesnym społeczeństwie nie brakuje.

Od godziny 13:20 zamknięta jest ulica Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w kierunku Ronda Kuronia. Skręcający na Rondzie Pobitno w kierunku drogi ekspresowej S19 tir przewrócił się. Samochód został już podniesiony, ale wciąż trwa sprzątanie jezdni. 

Do zdarzenia doszło około godziny 13:20. Jadący w kierunku Rzeszowa ciężarowy tir przewożący szklane butelki, skręcając na Rondzie Pobitno w kierunku drogi ekspresowej S19 przewrócił się. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń jednak zablokowana jest ulica Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w kierunku Ronda Kuronia. Tir został już podniesiony, ale wciąż trwa sprzątanie nawierzchni jezdni. Utrudnienia mogą potwać do godz. 19.30

Fajerwerki są czymś niesamowitym, to wspaniały spektakl, który zachwycić potrafi każdego! Na pewno warto jednak wiedzieć gdzie je można zakupić.

To, że niemowlęta powinny spędzać, jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. Na spacery wyprowadza się już kilkudniowe noworodki. Jednak nawet najkrótsze wyjście z tak małym dzieckiem z domu wymaga sporych przygotowań.

Młodzi rodzice muszą być przygotowani na to, że każde wyjście z domu będzie od nich wymagało nie lada zdolności logistycznych. Wózek, przybory pielęgnacyjne, zapasowe pieluszki oraz ubranka na zmianę. Gdy dziecko jest starsze także ulubione zabawki. Niezależnie od tego, jak wiele czasu zajmują przygotowania, trzeba wychodzić z dzieckiem przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu otrzyma dawkę świeżego powietrza, ale także będzie zahartowane, a to oznacza, że będzie mniej chorować.

Wróciliśmy do tradycji szklanych bombek, mimo że jeszcze kilka lat temu w sklepach ich za wiele nie było. Raczej można było kupić bardzo tanie zestawy bombek plastikowych, które jakością niczego nie przypominają. Na szczęście ten okres mamy już za sobą i wracamy do takich samych bombek jak nasi rodzice i dziadkowie.

Stawiajmy na coś naprawdę bardzo dobrze wykonanego, a na pewno będziemy bardzo zadowoleni. Można mieć na choince mniej bombek, ale niech one będą bardziej wartościowe. Wtedy wiemy, że nasza choinka jest o wiele ładniejsza i że naprawdę można ją oglądać i oglądać i oglądać. Choinka ma coś takiego w sobie, że przyciąga nasze oczy. Dzisiaj poza super bombkami można będzie jeszcze kupić super oświetlenie. Odbijają się te lampki w bombce tworząc niepowtarzalny klimat. Tego nie da się opisać to po prostu trzeba przeżyć samemu. Kupmy nawet mniejszą choinkę i ozdóbmy ją tak jak to tylko odpowiada, a na pewno będziemy bardzo zadowoleni.

W  dzisiejszych czasach ogromna większość produkowanych towarów na całym świecie jest opakowana. Wszystkie zakupy klienci sklepów pakują do toreb i reklamówek jedno lub wielorazowego użytku. Producentów tego typu opakowań jest jest bardzo wielu, lecz nie wszyscy z nich dbają o nasze środowisko oferując jednocześnie najwyższej jakości wyroby.

Producenci, którzy potrzebują opakowań dla swoich wyrobów jak również konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na wysoką jakość opakowań, na ich cenę, atrakcyjność wizualną przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne i możliwość ponownego wykorzystania zużytych opakowań poprzez recycling.

Można znaleźć takie fajerwerki, które po wystrzeleniu szybują na wysokość stu metrów, ale są takie, które strzelają i tryskają na samej ziemi. Kupujemy takie, które robią wiele hałasu i huku, albo takie, które są bardziej widowiskowe. Wybór fajerwerków jest ogromny, ale trzeba zawsze zachować ostrożność podczas ich odpalania.

Wystarczy chwilka nieuwagi i głupota człowieka, który ma się tym zajmować, a dojdzie do wielkiej tragedii. Podczas sylwestra takich osób trafia do szpitali bardzo dużo. Jedne mają tylko poparzenia, a inne mają pourywane palce. Można było tego uniknąć, ale trzeba się zastosować do instrukcji, która jasno mówi, w jaki sposób odpalać fajerwerki żeby były one bezpieczne.

Już po raz drugi Politechnika Rzeszowska otworzy drzwi do swoich laboratoriów. 2 października od godz. 16.00 wystartują "II Nocne spotkania z nauką." Impreza potrwa do północy. Tej nocy, w Politechnice każdy, bez względu na wiek, odkryje niejedną tajemnicę nauki.

Obecnie popularyzacja nauki to nie chwytliwe hasło zamieszczane jedynie w dokumentach związanych z nauką. To coraz więcej, nierzadko nieszablonowych, działań podejmowanych przez instytucje, naukowców i pasjonatów nauki, które mają przybliżyć każdemu z nas fascynujący świat wiedzy. Dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć i poczuć "na własnej skórze" jak działa nauka powstały "Nocne spotkania z nauką." Nieco na przekór nazwie będziemy wyjaśniać niejedną naukową zagadkę. Czy zatem tej nocy będą duchy? Nawet z naukowego punktu widzenia - to niewykluczone.

PRZYJDŹ, ZOBACZ, SPRÓBUJ

Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy tutaj

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że w związku z otwarciem w dniu 7 października br. mostu im. T. Mazowieckiego w ciągu ul. Rzecha, zmianie ulegnie od dnia 8 października br. trasa przejazdu linii nr 41.

Nowa trasa przebiegać będzie ulicami: Potockiego ? Stączka ? Księżycową ? Załęską ? Rzecha (przez most), Lubelską, Marszałkowską, Piłsudskiego, PL. Wolności, Lwowską do Olbrachta.

4 października (niedziela) wystartuje 3. PKO Maraton Rzeszowski. Uczestnicy przebiegną ulicami centrum Rzeszowa oraz przez tereny wzdłuż Wisłoka. Trasa ma dwie jednakowe pętle, a start i meta będą się znajdować w Centrum Handlowym Millenium Hall przy ul. Kopisto 1. Część ulic będzie czasowo całkowicie lub częściowo zamknięta dla ruchu.

Imprezie towarzyszyć będzie Sztafeta Maratońska (około 10 km + 10 km + 7 km + 5 km + 10 km) oraz odbywające się 3 października (w sobotę): Bieg na 5 km o Puchar Pratt & Whitney Rzeszów S.A. oraz Biegi Młodzieżowe.

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił problem czadu. Dzisiaj policjanci odnotowali pierwszy przypadek podtrucia tlenkiem węgla. Pamiętajmy więc, że ulatniający się tlenek węgla - czad - stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. W celu zminimalizowania tych często tragicznych w skutkach zdarzeń policjanci i strażacy przystąpili do realizacji działań edukacyjnych pn."Czad - cichy zabójca".

Tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy prowadząc do zatruć, a nawet śmierci. Główną przyczyną ulatniania czadu są niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe.

1 października 2015 roku to początek Narodowej Loterii Paragonowej. Od dziś warto zacząć zbierać paragony wystawiane przez sprzedawców i usługodawców, gdyż co miesiąc do wygrania będą atrakcyjne nagrody - samochody osobowe, laptopy i tablety. Pierwsze losowanie odbędzie się już w listopadzie.

Początek loterii został oficjalnie ogłoszony 30 czerwca 2015 roku. Wtedy bowiem resort finansów podpisał umowę z wykonawcą projektu - konsorcjum spółek Unique One i NuOrder - na mocy której datę rozpoczęcia zabawy wyznaczono na 1 października br. Warto przypomnieć, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w losowaniu cennych nagród.