Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie znalazł się wśród laureatów ogólnopolskiej X edycji konkursu Lodołamacze 2015 zdobywając trzecie miejsce w kategorii Instytucja.

Brązowy medal i certyfikat odebrał dyrektor generalny PUW w Rzeszowie Janusz Olech podczas jubileuszowej gali, która odbyła się 29 września w Zamku Królewskim w Warszawie.

Wybór mebli zawsze ma znaczenie - bez względu na to, czy urządzamy sypialnię, łazienkę, kuchnię czy jadalnię, powinniśmy dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie danych produktów. Pomieszczenia, takie jak kuchnia bądź jadalnia, to miejsca, z których korzystamy na co dzień, a więc oczekujemy od nich niezbędnego komfortu i wygody. Spodziewamy się też miłej i przyjemnej atmosfery, która wpłynie na nastrój zarówno nasz, jak i domowników. Jak zatem wybrać krzesła do pomieszczenia, w którym będziemy spędzać czas z bliskimi, delektując się wspólnymi posiłkami?

Poseł PSL z Podkarpacia Dariusz Dziadzio został przewieziony do izby wytrzeźwień po utarczce słownej z policjantami. - Mężczyzna ten cały czas był agresywny. Wyzywał policjantów, odgrażał się, nie reagował w ogóle na polecenia, jakie kierowali do niego funkcjonariusze - mówi rzeczniczka Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji kom. Marta Tabasz-Rygiel. Poseł nie wyraził zgody na badanie trzeźwości. Ze względu na posiadany immunitet Dariusz Dziadzio został odwieziony do domu.

Prestiżowy konkurs skierowany do producentów, dystrybutorów i usługodawców organizowany przez Ministra Środowiska trwa. Nabór wniosków do wzięcia bezpłatnego udziału w konkursie zakończył się 18 września 2015 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 27 października 2015. Jakich branż dotyczy wydarzenie?

W szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu przeprowadzono pierwszą w Polsce operację z wykorzystaniem urządzenia do precyzyjnego obrazowania tkanek o nazwie EchoNavigator. Urządzenie pozwala lepiej wizualizować anatomię oraz przyspieszać i ułatwiać wykonywanie zabiegów. Jak mówi Wojciech Ogorzeja, ordynator oddziału kardiochirurgii szpitala w Grudziądzu, urządzenie to nowa jakość. - Myślę, że pacjenci na tym skorzystają - powiedział Wojciech Ogorzeja.

Rzeszowski projekt System integrujący transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic został laureatem konkursu Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2015.

Redakcja serwisu Portalsamorzadowy.pl wraz z Radą Konsultacyjną konkursu wytypowała laureatów - dziesięć projektów, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, podniosły atrakcyjność i konkurencyjność regionu oraz poziom życia mieszkańców pięciu województw wschodniego regionu Polski (podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego) w ostatnich dziesięciu latach. Wśród nich znalazł się Rzeszowski projekt System integrujący transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic, którego wartość wyniosła 333,1 mln zł, natomiast dofinansowanie unijne 250,5 mln zł.

Podkarpaccy strażacy i ratownicy medyczni ze szpitala w Leżajsku będą współpracować w sytuacji zagrożeń z udziałem czynnika chemicznego, biologicznego i radiacyjnego. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 25 września, a zespół ratownictwa medycznego wpisano do wojewódzkiego planu Państwowego Ratownictwa Medycznego, opracowanego przez wojewodę podkarpackiego.

Porozumienie zostało podpisane pomiędzy podkarpackim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Bogdanem Kuligą a dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Leżajsku Marianem Furmankiem. Wszystkie strony porozumienia dążyły do takiej współpracy, ponieważ sygnatariusze widzieli konieczność prowadzenia wspólnych przedsięwzięć w ramach współdziałania przy realizacji zadań z ratownictwa medycznego oraz chemicznego i ekologicznego. Podpisany dokument ustala zasady i zakres współpracy.

Od dziś do niedzieli na terenie województwa podkarpackiego IMGW prognozuje wystąpienie umiarkowanych i silnych opadów deszczu.

Opady jednostajne będą połączone z opadami konwekcyjnymi oraz burzami. Prognozowana suma opadu wyniesie w pierwszej dobie od 40 mm do 60 mm, lokalnie łącznie z silnym opadem konwekcyjnym do 120 mm. Podczas drugiej doby prognozowana wysokość opadów wyniesie od 30 mm do 50 mm, lokalnie łącznie z silnym opadem konwekcyjnym do 100 mm. Opady deszczu o największym natężeniu występować będą w subregionie Beskid Niski i Bieszczady oraz na wschodzie województwa

Niestety ale różnego rodzaju wypadki, na przejściach na pieszych są zjawiskiem nagminnym także w Anglii. Przy przejściach dochodzi do różnych zdarzeń, a jednym z częstszych jest sytuacja w której kierowca z przodu, zatrzymuje się żeby przepuścić pieszego, a wtedy auto za nim, doprowadza do stłuczki. Kto jest wtedy winny?

Na początek warto odnotować, że przepisy na ten temat odnajdziemy tutaj: Laws ZPPPCRGD regs 18, 20 & 24, RTRA sect 25(5) & TSRGD regs 10, 27 & 28, które poruszane są na stronie http://www.wypadekwuk.com/wypadek-pasach-konsekwencje-postepowanie/ przy okazji tematu o wypadku na psach dla pieszych. Dobrze jest spojrzeć na ten właśnie artykuł aby mieć rozeznanie zarówno w przypadku stłuczki na pasach jak i przed nimi.

Wtorkowy wyczyn Roberta Lewandowskiego nie uszedł uwadze internautów. Pięć goli strzelonych VfL Wolfsburg sprawiło, że Polak stał się bohaterem wielu memów.

8 minut i 59 sekund. Tyle czasu potrzebował Robert Lewandowski do strzelenia pięciu goli w meczu Bayernu Monachium z VfL Wolfsburg. Polak pojawił się na boisku dopiero na początku drugiej połowy spotkania i już w 51. minucie po raz pierwszy pokonał bramkarza rywali. Trzy bramki zdobył w 202 sekundy, co jest najszybszym hat-trickiem w historii Bundesligi. Dodatkowo kapitan naszej reprezentacji został pierwszym piłkarzem od 1991 roku, który zaliczył pięć trafień w meczu niemieckiej ekstraklasy.

Na rondzie Pakosława w Rzeszowie za kwotę 78 tys. zł przygotowano klomb, na którym posadzono prawie 2000 roślin. Kompozycja tego klombu nawiązuje do wykonania w czasie wakacji aranżacji pasa zieleni wzdłuż al. Cieplińskiego.

Nasadzenia wykonano za oszczędności po przetargu na obsadzenie roślinami al. Cieplińskiego.

30 września w Rzeszowie w trakcie specjalistycznej konferencji, grono ekspertów udowodni, że zapewnienie ciągłości produkcji jest kluczowym czynnikiem dla przedsiębiorstwa produkcyjnego i zarazem ogromnym wyzwaniem dla osób zajmujących Utrzymaniem Ruchu. Wiedza z zakresu sprawnego zarządzania parkiem maszynowym skutecznie ogranicza czas przestojów produkcyjnych oraz wydłuża funkcjonowanie urządzeń?

Na spotkanie zapraszamy m.in. służby utrzymania ruchu, pracowników działów produkcji, a także właścicieli zakładów produkcyjnych ze wszystkich gałęzi przemysłu. W programie spotkania prelekcje eksperckie, kilkanaście stoisk wystawienniczych, panel dyskusyjny, prasa branżowa, Imienne Certyfikaty Uczestnictwa oraz praktyczne warsztaty - wszystko to bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Wraz z rozwojem nowych technologii, w miejsce stosowanych do tej pory powszechnie, tradycyjnie stosowanych działań promocyjnych i marketingowych pojawiać zaczęły się nowe ich formy, wykorzystujące możliwości, jakie stworzyło rozpowszechnienie się Internetu oraz coraz to łatwiejszy dostęp do urządzeń multimedialnych. Wśród nich prym wiedzie działalność określana zbiorczo jako video marketing, łącząca w sobie wszystkie te formy oddziaływania na potencjalnych odbiorców i klientów, które wykorzystują w tym celu różnego rodzaju materiały audiowizualne, oferowane użytkownikom na dystrybuowanych, fizycznych nośnikach oraz za pośrednictwem popularnych portali streamingowych, w tym w szczególności poprzez portal YouTube.

28 września 2015 r., mieszkańcy Rzeszowa, którzy nie ukończyli 55 roku życia i chorują na cukrzycę, będą mogli skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciw grypie. W poprzednim sezonie grypowym, w województwie podkarpackim, szczepieniom ochronnym poddało się 57098 osób. Zanotowano wtedy 59900 przypadków zachorowania na grypę , czyli o 30% więcej niż w sezonie 2013/2014. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepieniom powinny poddawać się szczególnie osoby z grup ryzyka, które są narażone na powikłania pogrypowe. Akcje bezpłatnych szczepień przeciw grypie odbywają się w 21 miastach w całej Polsce w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy.

Nawet kilkaset śniętych ryb - w tym prawdopodobnie całą tamtejszą populacje pstrąga - odnaleźli wędkarze w rzece w miejscowości Lubenia pod Rzeszowem.

- Cała populacja jest wytruta od małych do dorosłych ryb, potrzeba lat, żeby to odbudować - powiedział Grzegorz Lipa z Polskiego Związku Wędkarskiego w Rzeszowie.

Miłośnicy staroci potrafią przejechać całą Polskę, aby zakupić interesujący ich antyk. Czasami wynika to z kolekcjonowania różnych rzeczy, i potrzeby uzupełnienia braków w swojej kolekcji. Lecz są również tacy, którzy piękny staroć wydobędą choćby z końca świata - tylko dlatego, że po prostu im się podoba.

Laboratorium badań GMO powstało przy Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie. To jedyna taka pracownia w strukturach wojewódzkich inspektoratów, a druga po centralnym laboratorium Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.

W oficjalnym otwarciu, które odbyło się 17 września, wzięli udział wojewoda podkarpacki, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, parlamentarzyści i przedstawiciele adminsitracji zespolonej.

Gmina Miasto Rzeszów w celu zapewnienia możliwości mieszkańcom miasta Rzeszowa prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów niebezpiecznych organizuje wraz z MPGK-Rzeszów Sp. z o.o. obwoźną zbiórkę odpadów niebezpiecznych pochodzących wyłącznie z gospodarstw domowych i niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zbiórka przeprowadzona zostanie bezpłatnie dla mieszkańców miasta Rzeszowa w n/w godzinach i dniach w wyznaczonych punktach zbiórki. Ponadto tego rodzaju odpady przyjmowane są w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. gen. W. Sikorskiego 428 i ul. Ciepłowniczej 11 we wtorki, czwartki i soboty w godzinach 10-18.

Jest dzisiaj przynajmniej kilka powodów, które wpływają na to, że robiąc zakupy na portalu OleOle, po prostu zapewniasz sobie mnóstwo okazji do oszczędzania. Tak jest, to sklep inny niż wszystkie, a zapewnianie Klientowi możliwości oszczędzania wydaje się być sprawą priorytetową w każdym przypadku. Wystarczy choćby rzucić okiem na wachlarz proponowanych narzędzi i rozwiązań, sprowadzających się w zasadzie do jednego - do mnóstwa zniżek, z których jesteśmy w stanie czerpać już od pierwszego zakupu. A trzeba powiedzieć sobie jasno, przy tak szerokim, zróżnicowanym i naprawdę bogatym asortymencie, okazja na zaoszczędzenie nieco grosza przy każdym zakupie, jest naprawdę przyciągającym uwagę elementem. Oto parę przykładów działań, które pozwolą zostawić w kieszeni więcej pieniędzy. Dzięki zupełnie nieskomplikowanemu przebiegowi, można wykorzystać ich dostępność praktycznie od razu, co tylko podnosi atrakcyjność proponowanych rozwiązań w tym sklepie.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie otrzymał I miejsce w kategorii instytucja. Statuetkę wręczono podczas regionalnej gali konkursu "Lodołamacz 2015", która odbyła się 14 września.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie od 1999 r. zatrudnia osoby niepełnosprawne, prowadząc w tym zakresie bardzo konsekwentną politykę wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie. Obecnie spośród 696 pracowników 44 to osoby niepełnosprawne z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności, zajmujące różne stanowiska, w tym kierownicze, specjalistów (stan na 11 września br.). PUW posiada także infrastrukturę dostosowaną do potrzeb zatrudnionych niepełnosprawnych osób, a także niepełnosprawnych klientów, są to m.in. dojścia zapewniające dostęp do budynków, wyznaczone miejsca postojowe dla samochodów, odpowiednio dostosowaną stronę internetową, usługi ukierunkowane na potrzeby osób głuchoniemych i niedosłyszących.

Ponad 60 naukowców, sędziów, prokuratorów, kuratorów oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji z Polski, Węgier, Słowacji, Czech i Ukrainy weźmie udział w międzynarodowej konferencji naukowej w WSPiA w Rzeszowie. Tematem dyskusji będą Aktualne problemy resocjalizacji w teorii i praktyce. Międzynarodowa konferencja naukowa odbędzie się w dniach 16 ? 18 września 2015 r. Przedsięwzięcie jest częścią obchodów 20-lecia Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Każdy z nas ma swoje ulubione bombki choinkowe, które, na które z utęsknieniem czeka. Miło jest robić zakupy w sklepach internetowych, które prowadzą sprzedaż bombek choinkowych. Można na spokojnie zamówić dokładnie to, co jest nam potrzebne, a kurier bombki przywiezie do domu

Nie musimy się przejmować o to czy dotrą w całości, bo paczki są w specjalny sposób zabezpieczone i ubezpieczone. To gwarantuje nam, że wszystko będzie z przesyłką bardzo dobrze i ze będziemy z niej zadowoleni.

Nie tak dawno, na naszym rynku, pojawił się ekspres do kawy na specjalne kapsułki. Co niektóre osoby mogą pomyśleć, że to prawdziwa nowość i hit, ale jak się okazuje pierwszy ekspres na kapsułki został stworzony w 1986 roku przez firmę Nespresso. Można powiedzieć, że był to pionierski wynalazek.

Jan Bury został oficjalnie "jedynką" na listach PSL w Rzeszowie. Jego nominacja została zatwierdzona przez ludowców podczas sobotniej (12.09) konwencji wyborczej. Kandydatura szefa klubu PSL budzi kontrowersję ze względu postępowanie, jakie prowadzi przeciwko niemu Prokuratura Generalna. Ta wystąpiła do Sejmu o uchylenie immunitetu Buremu oraz prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu w związku z podejrzeniem przekroczenia przez nich uprawnień.

Sprawa dotyczy domniemanego ustawiania konkursów wewnątrz NIK. - Dajmy szansę wyborcom podjąć decyzję: czy chcą, by poseł Bury dalej służył Polsce, czy nie - powiedział Jan Bury.

W związku z organizacją obchodów Święta Wojsk Lądowych w dniu 10 września br. w godz. ok. 19.00 - 22.00 oraz w dniu 11 września w godz. ok. 12.30 - 15.30 oraz wyłączeniem z ruchu drogowego al. Cieplińskiego (całość w obu kierunkach); ul. Mochnackiego, ul. Hoffmanowej oraz ul. Langiewicza, wyznacza się dla poniższych linii następujące trasy objazdy:

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Inspektor Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zapraszają na Święto Wojsk Lądowych, które odbędzie się w Rzeszowie, w dniach 11.09 - 12.09.2015.

Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest w rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej z 1683 roku.

11 września na Podkarpacie przyjeżdżają dyplomaci z całego świata, których przedstawicielstwa znajdują się w Polsce. Podczas trzech dni wizyty goście odwiedzą Rzeszów, Łańcut, Blizne, Sanok, Arłamów i Przemyśl. Poznają potencjał gospodarczy, turystyczny i kulturowy regionu.

Do naszego regionu przyjedzie ponad 70 dyplomatów z 43 krajów, m.in. z Kanady, Wenezueli, Argentyny, Chile, Szwajcarii, Niemiec, Hiszpanii, Luksemburga, Kuby, Kazachstanu, Litwy, Irlandii, Nowej Zelandii.

W najbliższy czwartek i piątek w Rzeszowie odbędą się centralne obchody Święta Wojsk Lądowych. W związku z przygotowaniami do święta oraz ich obchodami zamknięte zostaną ulice, na których odbywać się będą uroczystości.

W czwartek wieczorem zostanie przeprowadzona próba generalna przed właściwymi uroczystościami. W związku z tym w godzinach od 19.15 do 19.40 i od 22. do 22.25 zamknięta dla ruchu zostanie jedna nitka ulic: Langiewicza, Hoffmanowej i Mochnackiego, którymi w kierunku ulicy Cieplińskiego przejdą kolumny wojska. Cała ulica Cieplińskiego zamknięta będzie od godziny 19. do godziny 22.

Podkarpaccy rolnicy z powodu suszy stracili ponad 7 mln zł ? wynika z dotychczasowych szacunków gminnych komisji powołanych przez wojewodę podkarpackiego. Temat ten został omówiony podczas poniedziałkowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, po której odbyła się konferencja prasowa wicewojewody Grażyny Borek.

Podczas posiedzenia omówiono także sytuację na rynku mleka w regionie oraz sprawy dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przedstawiciele regionalnych mleczarni.

Kto z nas nie marzy o własnym domku z widokiem na morze lub usytuowanym na wydmach? Ileż to razy jadąc na wakacje tęsknie spoglądaliśmy w stronę piaszczystych wzniesień usypanych przez wiatr?

Wydmy to niestabilne podłoże, więc trudno mówić o zamieszkaniu tak nieprzychylnego człowiekowi terenu. Narażone są one na ciągłą ingerencję  wody i wiatru. Wydaje się, że przez tak inwazyjne czynniki, zamieszkanie wydmy jeszcze długo pozostanie tylko w sferze naszych marzeń.

Istnieją różne poglądy na temat religii. Są ludzie, który w Boga nie wierzą i uznają wszystkie religie za kłamstwo. Inni twierdzą, że wszystkie religie prowadzą do tego samego boga. Jednak zgłębienie tematu, nawet powierzchowne pokazuje, że różnice między religiami są potężne.

Niecodzienne znalezisko zabezpieczali wczoraj po południu policjanci z Leżajska. Bardzo niski poziom wody w Sanie odsłonił pozostałości I wojny światowej - dwuczłonową łódź, w której znajdował się wojskowy sprzęt. Wezwani na miejsce saperzy sprawdzili zawartość znaleziska i wydobyli go na brzeg. O losach zabezpieczonych przedmiotów zdecyduje konserwator zabytków.