Rzeszów

22 stycznia 2014 r. rozpoczęło się 44. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii. Coroczna konferencja przyciąga tysiące najbardziej wpływowych ludzi na świecie, w tym roku do udziału zaproszonych zostało blisko 40 szefów państw i rządów z około 100 krajów.

Tematem wiodącym tegorocznego Forum, które potrwa do dzisiaj (25 stycznia 2014 r.) jest "Przekształcenie świata: konsekwencje dla społeczeństwa, polityki i biznesu". Liderzy światowego biznesu i polityki będą dyskutować w tym roku na takie tematy jak: innowacje i ich wpływ na życie ludzi oraz przedsiębiorstw; wzrost gospodarczy sprawiedliwy dla obywateli; nowe oczekiwania, przyszłość biznesu i zaufanie do niego; zrównoważony rozwój. Wśród zaplanowanych sesji są też te dotyczące bezrobocia wśród młodych, perspektyw gospodarczych w największych krajach świata.

Rzeszów promuje się w Davos wykorzystując hasło promocyjne "Rzeszów miasto inteligentnych specjalizacji" i podkreślając swoje najważniejsze atuty - dogodne położenie, dostęp komunikacyjny, Specjalne Strefy Ekonomiczne, wyspecjalizowana kadra specjalistów, rozwinięta baza naukowa i edukacyjna, dobra jakość życia.

Podkreślony został również fakt dostrzeżenia przez amerykańskiego ekonomistę Paula A. Laudicina potencjału Doliny Lotniczej jako pionierskiego klastra, centrum polskiego przemysłu lotniczego.

Atrakcyjności Rzeszowa i regionu dodaje dla przedsiębiorców zagranicznych ciekawa oferta terenów inwestycyjnych Rzeszowa, stosowane dla inwestorów ulgi i zachęty oraz informacja o podpisanej w listopadzie 2013 r. umowie o wzajemnej współpracy i promocji pomiędzy lotniskiem w Miami a lotniskiem Rzeszów - Jasionka, która w przyszłości ma przyczynić się do rozwoju współpracy gospodarczej Rzeszowa i regionu z rynkami USA, Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Promocyjna publikacja o naszym mieście ukazała się w specjalnym wydaniu "Business-in Poland", dystrybuowanym wśród uczestników Forum w Davos.