Rzeszów

19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował nasze miasto dyplomacie i rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi Janowi Pakosławicowi. Przyjął on nazwisko Rzeszowski. Od tego czasu zaczęła się historia naszego miasta. Dla upamiętnienia tej ważnej dla miasta daty, w dniu 18 stycznia 2015,w Filharmonii Podkarpackiej odbyła uroczysta gala, podczas której wręczono  medale ?Zasłużony dla Miasta Rzeszowa?.

Galę rozpoczął prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. ?Rzeszów to wspólne dzieło wielu pokoleń. Życzę Państwu satysfakcji i dumy z rozwoju Stolicy Podkarpacia. Niech będzie to miasto na miarę naszych oczekiwań i naszych marzeń?? powiedział prezydent.

Medale ?Zasłużony dla Miasta Rzeszowa? otrzymali: ksiądz Ireneusz Folcik oraz Zygmunt Solarski, przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ks. Ireneusz Folcik do 2014 r. był proboszczem parafii Świętego Józefa na Staromieściu.

Zygmunt Solarski, ps. ?Pigmej?, to przewodnik PTTK, popularyzator turystyki krajoznawczej, organizator licznych spływów i rajdów, osoba która kształtowała postawy życiowe kilku pokoleń w odniesieniu do kultury, patriotyzmu i wartości moralnych.

Uroczystość 661. lat lokacji miasta w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie uświetnił koncert gitarzysty Sebastiana Pecznika (Argentyna) oraz zespołu ?Opus Absolutus? z udziałem: pochodzącego z Rzeszowa Vitolda Reka, Michela Cohena z Izraela, Tarasa Bakowskiego z Ukrainy, Pawła Kaczmarczyka i Dawida Fortuny z Polski. W foyer filharmonii można było obejrzeć wystawę zatytułowaną ?Z pracowni Wiesława Grzegorczyka?.