Rzeszów

Studenci WSIiZ na I miejscu zakończyli pierwszy etap konkursu Imagine Cup 2015, organizowanego przez Microsoft. Szanse na zwycięstwo są duże, rok temu drużyna rzeszowskiej uczelni zwyciężyła w krajowym finale.

- Imagine Cup, największy konkurs technologiczny dla studentów, to nie tylko możliwość współzawodniczenia z najlepszymi zespołami z całego świata. To realna szansa na realizację własnych pomysłów na biznes - podkreśla dr Marek Jaszuk, opiekun Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych, Adiunkt w Katedrze Zastosowań Systemów Informatycznych WSIiZ - Poza atrakcyjnymi nagrodami, zwycięskie drużyny otrzymują pełne wsparcie ekspertów Microsoft, a także narzędzia niezbędne do rozwoju projektów już na etapie polskich finałów. W światowym finale do wygrania jest nawet 50 000 dolarów.

Uczestników czeka teraz okres intensywnej pracy nad przygotowaniem projektów konkursowych do etapu finałowego. Termin oddania upływa 13 marca 2015 roku. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zgłosiła 7 projektów, z których do drugiego etapu zakwalifikowały się 4 zespoły:

  • Cervi (kategoria World Citizenship) - to zespół, który zwyciężył również w ministerialnym konkursie "Generacja Przyszłości 2014". Drużyna Cervi startuje z projektem X One, który jest systemem monitorowania obszarów rezerwatów przyrody opartym na dronie wyposażonym w system czujników pozwalających na rejestrowanie informacji o środowisku i wykrywanie zagrożenia kłusownictwem.

  • Touch the Sound (kategoria Innovation) - to projekt systemu do szybkiej nauki gry na gitarze, opierający się na instrumencie z wbudowanymi w gryf diodami świecącymi, pokazującymi osobie uczącej się miejsca ułożenia palców.
  • Ethno Global (kategoria Innovation) - tworzy aplikację mobilną ułatwiającą turystom wybór i dokonanie zakupu pamiątek z miejsc, które zwiedzają oraz dostarczenie zakupionych rzeczy bezpośrednio do domu.
  • Dredgers (kategoria Games) - tworzy grę mobilną o charakterze edukacyjnym, której bohaterem jest mały smok próbujący poznać i zrozumieć zasady rządzące otaczającym go światem.

Więcej szczegółów dotyczących konkursu można znaleźć na stronie

www.imaginecup.pl