Rzeszów

Kilkaset osób, uczniów, studentów, pracowników WSIiZ i polityków, wzięło udział w wykładzie dr. Rafała Trzaskowskiego, sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Dr. Trzaskowski wygłosił wykład otwarty ?Obecne wyzwania dla Polski w Unii Europejskiej? w Klubie Akademickim IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wśród słuchaczy byli m.in. poseł Krystyna Skowrońska, wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, prof. Piotr Kłodkowski, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, prof. Roman Lesyk, prorektor Państwowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, i prof. Oleh Pinyazhko, kierownik Katedry Farmakologii tego uniwersytetu, prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ. Przybyłych powitał dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor WSIiZ ds. Rozwoju i Współpracy.

Przede wszystkim Ukraina

Przedmiotem wykładu były największe wyzwania, jakie stoją przed polityką zagraniczną w perspektywie roku 2015. - Najtrudniejszym dylematem stojącym przed Polską są relacje Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją. W lutym, marcu i czerwcu 2015 roku odbędą się ważne szczyty unijne, na których sprawa Ukrainy będzie tematem numer 1 ? rozpoczął  wystąpienie dr Rafał Trzaskowski.

Dodał, że dużym sukcesem, a zarazem zaskoczeniem dla Władimira Putina, jest fakt, że w sprawie Ukrainy Unia mówi jednym głosem. Nikt nie ma wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za konflikt i kto powinien być ukarany.

- Unia Europejska nałożyła na Rosję dotkliwe sankcje, które na lutowym szczycie zostaną utrzymane. Dojdzie wiele nowych, m.in. zakazy wjazdów na teren UE dla wielu rosyjskich dygnitarzy ? zapewnił minister.

Polska musi pomóc Ukrainie

Minister Trzaskowski wskazał, że Polska, która była lepiej przygotowana do zmian ustrojowych potrzebowała 25 lat, by dokonać skoku cywilizacyjnego. ? Olbrzymi postęp widać nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. Wasz kampus w Kielnarowej to naprawdę imponujące miejsce, które także dowodzi historycznego skoku w rozwoju naszego kraju ? powiedział dr Trzaskowski. ? Ale pamiętajmy, że zajęło to 25 lat. Ukraina też potrzebuje wielu lat, by dokonać zmian. Trzeba jej w tym pomóc.

Polska przygotowała projekt dla Ukrainy, w którym oferujemy pomoc naszych ekspertów. Doradzaliby ukraińskim ministerstwom konkretne rozwiązania, będące poniekąd lekcją z naszych sukcesów i błędów minionych 25 lat ? dodał.

Pomoc dla Ukrainy musi mieć też wymiar gospodarczy. - Tamtejszy biznes powinien skupić się na niszach, które postawią kraj ?na nogi? ? radzi gość WSIiZ - Chodzi przede wszystkim o technologie cyfrowe, pobudzenie innowacyjności i wspieranie małej przedsiębiorczości.

Terroryzm, cyberterroryzm  i wolności osobiste

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed Polską i całą UE, jest kwestia terroryzmu. ? To zagrożenie z roku na rok przybiera na sile. Na szczycie unijnym w lutym będziemy dyskutować o bezpieczeństwie 28 krajów wspólnoty i o zagrożeniach związanych z cyberterroryzmem i sposobach, w jakich możemy walczyć z tymi zagrożeniami ? wyjaśnił dr Trzaskowski.

Minister podkreśla, że nie jest to jednak takie łatwe do zrobienia, jak np. w USA, gdzie postawiono przede wszystkim na bezpieczeństwo ? kosztem wolności obywatelskich.

W Europie trzeba brać pod uwagę, że działania, które podejmuje się np. w Stanach Zjednoczonych mogą skrzywdzić niewinnych ludzi. ? Ktoś szuka w Internecie informacji o islamie, zamachach itp. Może to być potencjalny terrorysta, ale może być to student, który pisze pracę dyplomową o terroryzmie. Musimy skonstruować takie przepisy, które wyłapią zagrożenia, ale nie będą krzywdzić czy ograniczać wolności przeciętnego Europejczyka ? powiedział minister. 

Lepsze przepisy

Wiceminister Spraw Zagranicznych poświęcił też sporo miejsca na wyjaśnienie, że wyzwaniem będą też zmiany w przepisach, które w najbliższym czasie UE zamierza wprowadzić. ? Skończy się daleko idące ingerowanie UE w najdrobniejsze szczegóły funkcjonowania poszczególnych państw. Będzie tak jedynie w ważnych i racjonalnych sprawach. Na przykład ma sens podanie co do centymetra rozmiarów kontenerów w całej Unii, bo to ułatwia działania firm logistycznych i transportowych. Ale nie ma sensu określanie co do centymetra wielkości wybiegu dla poszczególnych zwierząt w zoo. Można to przecież zrobić na szczeblu  konkretnego kraju ? wyjaśnił dr Rafał Trzaskowski.

Wyzwań jest więc przed Polską wiele, ale ? jak podkreślał minister ? w coraz większej liczbie spraw Unia Europejska mówi jednym głosem i coraz sprawniej działa cały jej mechanizm decyzyjny, co sprawia, że można patrzeć z optymizmem na realizację planów Polski.

Dr Rafał Trzaskowski jest doktorem nauk politycznych, wykładowcą akademickim specjalizującym się w tematyce europejskiej. W rządzie Premiera Donalda Tuska pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji. W latach 2009-2013 był posłem do Parlamentu Europejskiego, gdzie zajmował się sprawami związanymi z implementacją traktatów UE, unijnym budżetem, ochroną prywatności i Europejską Agendą Cyfrową. Od 2004 do 2009 był doradcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego oraz Delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W latach 2000-2001 pracował jako doradca Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.