Rzeszów

Przez lotnicze przejście graniczne Rzeszów-Jasionka można już przewozić rośliny, produkty pochodzenia roślinnego i przedmioty. Na wniosek wojewody podkarpackiego uruchomiony został punkt odpraw fitosanitarnych. Jest to drugi w Polsce taki punkt, po przejściu granicznym na lotnisku Chopina w Warszawie i najdalej wysunięty na wschód w Unii Europejskiej.

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podczas oficjalnego otwarcia, które odbyło się 12 marca, podkreśliła, że starania o wprowadzenie możliwości dokonywania odpraw fitosanitarnych w lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce prowadzone były od 2014 r. Działania te zakończyły się sukcesem na początku tego roku, a 7 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju w tej sprawie. Do tej pory w kraju funkcjonowało jedno lotnicze przejście graniczne na lotnisku Chopina w Warszawie, przez które można było wprowadzać rośliny, produkty roślinne lub przedmioty do obrotu. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, przedsiębiorcy odbierający przesyłki zmuszeni byli do dokonywania tych czynności z najbliższych lotnisk poza granicami kraju, tj. z Pragi lub Berlina. ?Teraz portem zapasowym może stać się dla nich lotnisko w Jasionce. Mam jednak nadzieję, że rozwijać się będzie nasz regionalny rynek przewozów roślin, gdzie Jasionka będzie portem docelowym? ? powiedziała wojewoda. Małgorzata Chomycz-Śmigielska wyraziła przekonanie, że uruchomienie odpraw fitosanitarnych będzie kolejnym argumentem do tego, aby Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka stał się prężnie funkcjonującym centrum logistycznym Polski południowo-wschodniej, co przysłuży się rozwojowi nie tylko lotniska, ale całego regionu.

Rolą przejścia fitosanitarnego w podrzeszowskiej Jasionce będzie zapobieganie wwożenia organizmów szkodliwych z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. ?Granicznej kontroli fitosanitarnej podlegać będą rośliny, produkty roślinne i przedmioty, np. owoce i warzywa, rośliny akwariowe, kwiaty cięte, ścięte drzewa z liśćmi, sadzonki, ziarna zbóż, drewno, drewniany materiał opakowaniowy? ? powiedział podkarpacki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Błażej Borowiec. Kontroli fitosanitarnej nie będą podlegać niewielkie ilości produktów roślinnych przeznaczonych na własne, niezarobkowe potrzeby lub do spożycia podczas podróży, jeśli nie stanowią ryzyka fitosanitarnego. 
Punkt odpraw fitosanitarnych został wyposażony w sprzęt laboratoryjny i autoklaw, czyli urządzenie wielofunkcyjne do sterylizacji i utylizacji roślin. W sytuacji zgłoszenia kontroli fitosanitarnej, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiorą próbki i przeprowadzą wstępne badania laboratoryjne. Natomiast szczegółowe badania prowadzone będą w laboratorium wojewódzkim w Rzeszowie lub Centralnym Laboratorium w Toruniu.

Oprócz portu lotniczego w Jasionce, rośliny i wytworzone z nich produkty na teren Podkarpacia można także wwozić przez przejście graniczne w Korczowej ? w przypadku transportu drogowego oraz w Medyce ? w przypadku transportu koleją.

W uroczystości otwarcia punktu odpraw fitosanitarnych w lotniczym przejściu granicznym Rzeszów-Jasionka wzięli udział parlamentarzyści, marszałek województwa podkarpackiego, wiceprezydent Rzeszowa, podkarpacki inspektor ochrony rośli i nasiennictwa, przedstawiciele zarządu portu lotniczego, szefowie służb mundurowych oraz dyrektorzy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.