Rzeszów

W najbliższy wtorek 10 marca 2015 r. w Wyższej Szkoły Prawa i Administracji odbędzie się kolejne ogólnouczelniane dyktando dla studentów. Dyktando, jak co roku organizowane jest z okazji ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Do udziału zachęcamy wszystkich studentów WSPiA, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z ortografii i interpunkcji.

Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest, co roku 21 lutego. ? Ze względu na przerwę międzysemestralną, która w tym roku trwała praktycznie do końca lutego musieliśmy przesunąć termin dyktanda. Ponieważ jednak sprawdzian z ortografii i interpunkcji organizujemy już od kilku lat, nie chcieliśmy rezygnować z tego pomysłu. Postanowiliśmy więc zorganizować dyktando na początku marca i sprawdzić wiedzę naszych studentów z zakresu znajomości języka polskiego. Pamiętajmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma pomagać w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego. O język ojczysty powinniśmy jednak dbać, na co dzień, a nie tylko jeden dzień w roku ? mówi prof. Krzysztof Eckhardt, dziekan rzeszowskiego wydziału WSPiA.

Dyktando uczelniane WSPiA odbędzie się we wtorek 10 marca 2015 r. o godzinie 13:00 w Sali 118 A (na pierwszym piętrze w budynku A). Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. Tekst dyktanda, z którym zmierzą się studenci, przygotowany zostanie przez polonistkę mgr Lidię Kwolek, która współpracuje z WSPiA. Będzie to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji.

Dyktando uczelniane WSPiA organizowane jest przez uczelnię od 2012 r. W każdej poprzedniej edycji uczestniczyło po prawie 200 studentów i pracowników uczelni. Zmierzyli się m.in. z tekstem pt. "Z rozmyślań o prozie współczesnej" oraz ?Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca?.

Dzień Języka

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.