Rzeszów

14 kwietnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się druga z cyklu konferencja poświęcona prewencji chorób cywilizacyjnych skierowana do nauczycieli z Podkarpacia.

Wydarzenie miało charakter naukowo-szkoleniowy i skierowane było przede wszystkim do nauczycieli biologii, chemii i wychowania fizycznego z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Uczestniczyło w nim około 100 osób. Organizatorami byli: Wydział Medyczny WSIiZ oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

Choroby cywilizacyjne, zwłaszcza układu krążenia i nowotwory, to problem epidemiologiczny. Podstawowe znaczenie ma skuteczna profilaktyka. Kształtowanie nawyków prozdrowotnych powinno rozpocząć się na najwcześniejszych etapach edukacji. - Kluczową rolę pełnią nauczyciele, którzy powinni w umiejętny sposób wprowadzić w treści programowe współczesne poglądy nt. patogenezy chorób cywilizacyjnych i profilaktyki, stąd konieczność organizowania takich konferencji ? zaznacza Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Dr Gołąbek, prorektor ds. rozwoju i współpracy WSIiZ, który otworzył konferencję, podkreślił, iż Wydział Medyczny WSIiZ prowadzi kierunki związane z obszarem zdrowia, m.in. fizjoterapię, dietetykę, kosmetologię. Uczelnia współpracuje z renomowanymi uniwersytetami medycznymi, zwłaszcza ze ściany wschodniej, np. w Lublinie i Białymstoku. - Będziemy wspólnie realizować duże projekty w zakresie epidemiologii i badań prozdrowotnych ? zaznacza prorektor.

Witamina D jak hormon sterydowy

Spore zainteresowanie wzbudziło wystąpienie prof. dr hab. n. med. Jana Gmińskiego z WSIiZ, który rzucił nowe światło na witaminę D, jako kluczową dla organizmu.

- Ostatnie badania pokazują, że witamina D nie ma jedynie działania przeciwkrzywiczego i słuszniej byłoby określać ją jako hormon sterydowy ? podkreśla prof. Gmiński.

Witamina D występuje w dwóch postaciach: witamina D2 (roślinna) i D3 (zwierzęca). Rozpuszcza się w tłuszczach. Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową. Niedobór witaminy D3 może powodować u dzieci krzywicę, a u dorosłych osteoporozę.

- Witamina D odpowiada też za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Zbyt niski poziom prowadzi do częstych zachorowań na grypę, gruźlicę, infekcje górnych dróg oddechowych. Witamina D działa przeciwnowotworowo. Redukuje wzrost komórek nowotworowych, np. w przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej ? wymienia ekspert.

Jej niedobór może prowadzić też do chorób z autoagresji (SM, cukrzyca typu 1), układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienia), przewlekłych chorób nerek, niewydolności wątroby, a także depresji, stanów lękowych, a nawet schizofrenii.

Tylko 20% witaminy D jest dostarczanych do organizmu w pożywieniu. Aż 80% powstaje w skórze, gdzie przy udziale promieni UV dochodzi do jej syntezy. W naszej szerokości geograficznej, w miesiącach od października do marca, praktycznie ustaje synteza witaminy D3. Jej niedobór jest bardzo wysoki. Warto wiedzieć, że już krem z filtrem 8 redukuje syntezę witaminy D3 o ponad 90%. By zredukować niedobór należy stosować łagodną eskpozycję słoneczną, około 15 min dziennie, bez używania kremów z filtrem.

- Niedobór witaminy D w organizmie pozwala określić badanie stężenia 25-(OH)D3, czyli głównego metabolitu witaminy D, krążącego w organizmie. Powstaje on w wyniku hydroksylacji witaminy D w wątrobie. Aktywna witamina D3 to 1,25(OH)2D3, która powstaje po kolejnej hydroksylacji w nerce  ? wyjaśnia prof. Gmiński.

Eksperci biorący udział w konferencji poruszyli także tematy: starzejącej się skóry, profilaktyki raka szyjki macicy, udaru mózgu, zdrowego odżywiania. O zwiększeniu skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzeniu przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach mówiła Mariola Kiełboń, st. Wizytator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.