Z życia wzięte

O przyszłości wciąż myślimy niechętnie. Jeszcze mniej chętnie rozmawiamy o możliwości ciężkiej choroby lub śmierci najbliższych. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy najbliższa rodzina w razie nieszczęścia zostanie bez środków do życia lub znajdzie się w poważnych tarapatach finansowych.

Różnego rodzaju polisy co prawda są coraz powszechniejsze, jednak rzadko są dobierane do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego lub jego bliskich. Najczęściej są to grupowe ubezpieczenia zawierane przez zakład pracy. Ubezpieczenia na życie lub na wypadek utraty pracy wymuszane są także przez banki (najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych lub wysokich konsumpcyjnych). Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zabezpieczają one przede wszystkim bank.

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenia na życie z roku na rok zyskują na popularności i coraz więcej Polaków decyduje się wykupić polisę. Daje ona gwarancję, że w razie śmierci współmałżonek oraz dzieci nie zostaną bez środków do życia. Pieniądze z polisy pomogą spłacić zaciągnięte kredyty bankowe. W zależności od rodzaju ubezpieczenia pieniądze mogą zostać wypłacone w jednej transzy, mogą także być wypłacane w formie comiesięcznej renty.

Polisę na życie mogą także wykupić osoby starsze. Ubezpieczyciele w przypadku takich polis stosują wiele ułatwień, nie wymagają na przykład badań lekarskich. Wysokość składki można ustalić indywidualnie. Jednak trzeba pamiętać, że suma wypłacona z polisy będzie zależała od zgromadzonego na niej kapitału.

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że odszkodowanie za śmierć w wypadku rodzina może uzyskać nawet w przypadku braku ubezpieczenia na życie. Przed kilkoma laty zapisy umożliwiające dochodzenie odszkodowania znalazły się w kodeksie cywilnym.

Posag dla dzieci

Coraz chętniej kupowane są także ubezpieczenia na życie dla dzieci. To forma polisy, na której jest gromadzony kapitał dla najmłodszych. Zgromadzone pieniądze dziecko otrzyma po uzyskaniu pełnoletności lub w wieku, który zostanie określony w polisie.

Jest to w pewnym sensie forma posagu dla dziecka. Polisa taka ułatwi start w dorosłe życie ? podjęcie studiów, wyjazd na zagraniczne staże czy nawet zakup mieszkania.

Ubezpieczenia na wypadek choroby

Choroba wiąże się najczęściej z ogromnymi wydatkami na leczenie. Dodatkowo chory bardzo często traci przynajmniej część dochodów. Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych oferuje różnego rodzaju ubezpieczenia właśnie na wypadek groźnych chorób lub hospitalizacji. Pieniądze z polisy można przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia, a nawet na podniesienie standardów opieki medycznej - na przykład możliwość operacji w prywatnych klinikach lub dostęp do drogich i nierefundowanych przez NFZ leków.

Także w przypadku utraty samodzielności (problemy w poruszaniu się po domu, pomoc w jedzeniu czy higienie osobistej) ubezpieczyciel wypłaci środki, które pozwolą na opłacenie opiekunów i fizjoterapeutów.

Niezależnie od dochodów warto jest przeznaczyć co miesiąc stałą kwotę na polisę ubezpieczeniową. Wydatek nie jest specjalnie wysoki, za to zyskuje się komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.