Z życia wzięte

Kredyt na dom i mieszkanie to zobowiązanie na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jeśli stoisz właśnie przed decyzją o złożeniu podpisu na dokumentacji bankowej, przejrzyj raz jeszcze ogólne warunki umowy i upewnij się, że zdajesz sobie sprawę z obciążenia, jakim jest hipoteka.

To powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy

Kredyt mieszkaniowy to także wiele dodatkowych kosztów

Nie łudź się, że kredyt to wyłącznie koszt, na który składają się: zaciągnięty kapitał, odsetki + marża bankowa. Twój domowy portfel powinien być gotowy także na kilka podstawowych polis ubezpieczeniowych, a w tym:

  • polisę na życie (odpowiednio 1 polisa na 1 kredytobiorcę),
  • polisę na wypadek przerwania ciągłości zawodowej,
  • polisę na samą nieruchomość (podstawowe ubezpieczenie od zdarzeń losowych).

? [?] polisę ubezpieczeniową na mieszkanie można podpisać, albo z bankiem, albo bezpośrednio z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zakup polisy we własnym zakresie może dać realne oszczędności wynoszące nawet kilkanaście tys. złotych w perspektywie 20 lat spłaty ? czytamy w serwisie ubezpieczeniowym Comperia.pl.

W razie kryzysu, wakacje kredytowe to tylko doraźne rozwiązanie

Myślisz, że wszystkie problemy finansowe, jakie mogą ci się przydarzyć podczas najbliższych 20 lat spłaty kredytu hipotecznego rozwiążą tzw. wakacje kredytowe? To błąd.

Po pierwsze ? odroczenie spłaty zobowiązania to produkt zarezerwowany dla klientów o nienagannej historii, którzy terminowo spłacali swoje zobowiązania, a ich zdolność finansowa nie pogorszyła się w czasie. To oznacza, że z wakacji kredytowych możesz skorzystać tylko, jeśli złożysz swój wniosek odpowiednio wcześnie, np. tuż przed tym, kiedy spodziewasz się zwiększonych wydatków.

Wakacje kredytowe nie pozwalają też na odroczenie spłaty zobowiązania w jakiejś dłuższej perspektywie (góra 1-2 miesiące i to nie częściej niż 1 w roku lub 2-3 razy w ciągu 5 lat), a i samo zawieszenie przybiera różną postać:

  • odroczenie spłaty całego zobowiązania,
  • odroczenie tylko części kapitałowej (część odsetkowa nie może być zawieszona).