Rzeszów

Ponad 400 uczniów i studentów wzięło udział w I Podkarpackim Dniu Nowoczesnej Administracji. Imprezę, która odbyła się we wtorek 28 kwietnia 2015 r., zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji m.in. gry, quizy i zabawy, warsztaty i prelekcje dla uczniów i studentów dotyczące nowoczesnej administracji oraz konferencja na temat nowego wymiaru administracji.

I Podkarpacki Dzień Nowoczesnej Administracji zorganizowany został pod honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego, Marszałek Województwa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa. Blok dla uczniów i studentów, podzielony został na 4 części. Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa w administracji publicznej. Kolejne systemów on-line wykorzystywanych w administracji publicznej, urzędów skarbowych i ZUS.

Witając gości I Podkarpackiego Dnia Nowoczesnej Administracji prof. Jerzy Posłuszny Rektor WSPiA powiedział, że długo zastanawiał się jak najlepiej określić administracją. ? Każdy naukowiec potrafi to zrobić, używając podręcznikowych określeń. Według mnie administrację śmiało możemy nazwać towarzyszką naszego życia. Jest ona z nami praktycznie od przedszkola, które podlega samorządowi po urząd stanu cywilnego, czy urząd skarbowy. Dlatego ważne jest, aby administracja operowała nowoczesnymi formami i sposobami komunikacji ? tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Dodał, że jako uczelnia kształcąca na kierunku ?administracja? WSPiA mocno przygląda się administracji. ? I tu należy zaznaczyć, że rozwiązania, które wprowadza się w Podkarpackich Urzędach, cieszą się doskonałą opinią. W naszym regionie wdrożonych zostało wiele nowoczesnych elektronicznych rozwiązań, dzięki którym nasz region stał się prekursorem e-administracji. Dzięki temu nie jesteśmy już postrzegani jako zaścianek, ale region nowoczesny, który nie odstaje od innych ? mówił Rektor WSPiA.

Prof. Jerzy Posłuszny tłumaczył również uczniom szkół ponadgimnazjalnych, żeby traktowali administrację nie, jako organizatora życia, ale jako instytucję, która służy życiu obywatela.

Według Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, Wojewody Podkarpackiego zorganizowany przez WSPiA Dzień Nowoczesnej Administracji pozwoli młodym ludziom szerzej spojrzeć na administrację publiczną i udowodni, że jest ona przyjazna, otwarta, profesjonalna i potrzebna. ? Od wielu lat zauważamy ogromne zmiany w naszej administracji, głównie dzięki wprowadzaniu nowoczesnych technologii i budowaniu wzajemnych relacji między administracją i obywatelem. Dzięki nowym technologiom możemy m.in. szybko reagować i ostrzegać mieszkańców regionu przed zdarzeniami pogodowymi, które mogą im zagrażać. Mam również nadzieję, że dzisiejsza konferencja będzie doskonałą płaszczyzną do wymiany informacji i wyciągania wniosków dla wszystkich urzędników ? powiedziałam Małgorzata Chomych-Śmigielska, podczas I Podkarpackiego Dnia Nowoczesnej Administracji.

W godzinach od 10:30 do 14:00 uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci mogli uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z e?administracji, podczas których zaprezentowane zostały praktyczne aspekty komunikacji z urzędem. Pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa zaprezentowali platformę ?Dobre pomysły? oraz e?PUAP. Odbył się też konkurs z nagrodami na najlepszy studencki pomysł na platformie ?Dobre pomysły?.

- Nie spodziewałam się, że administracja może być aż tak ciekawa ? mówi Marta, uczestniczka I Podkarpackiego Dnia Nowoczesnej Administracji. ? Podczas warsztatów poznaliśmy w praktyczny sposób wiele ciekawych rozwiązań dotyczących komunikowania się z danym urzędem. Fajna była też symulacja Izby Skarbowej w Rzeszowie, pokazująca, na co przeznaczane są pieniądze z naszych podatków. Uczestniczyliśmy również w konkursie wiedzy o województwie Podkarpackim i układaniu puzzli związanych z naszym regionem. To był całkiem ciekawy dzień, który pokazał nam, że administracja nie jest taka sztywna, jak wydawało nam się do tej pory ? tłumaczy uczennica Marta.

Uczestnicy I Podkarpackiego Dnia Nowoczesnej Administracji mogli dowiedzieć się także jak wypełnić i wysłać zeznanie podatkowe przez Internet. Tematem warsztatów były także bezpieczne zachowania w Internecie oraz wykorzystanie nowych narzędzi w systemie bezpieczeństwa województwa podkarpackiego. Przeprowadzona została również specjalna lekcja ZUS.

W ramach I Podkarpackiego Dnia Nowoczesnej Administracji w WSPiA odbyła się również konferencja dotyczące nowego wymiar i nowoczesnej administracji. Tematy wykładów dotyczyły nowej perspektywy finansowej UE, możliwości wykorzystania platformy e?PUAP oraz informatyzacji administracji publicznej. Uczestnicy dyskusji poznali założenia i cele programu e?Podatki oraz reformy Systemu Rejestrów Państwowych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podczas I Podkarpackiego Dnia Nowoczesnej Administracji urzędnicy przedstawili system elektronicznego zarządzania dokumentacją i nowoczesne sposoby składania zeznania podatkowego.

W I Podkarpackim Dniu Nowoczesnej Administracji uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych urzędów na Podkarpaciu. Wśród nich m.in. Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa, Urzędu Skarbowego, Izby Skarbowej w Rzeszowie, Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeszowie, ZUS w Rzeszowie czy Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Celem organizowanego przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji I Podkarpackiego Dnia Nowoczesnej Administracji było przedstawienie uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz studentom nowoczesnego oblicza administracji otwartej na obywatela i nowych technologii i formy komunikacji społecznej.