Rzeszów

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia 54. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Organizatorzy przygotowali prawdziwą ucztę dla miłośników renesansowych, barokowych i romantycznych kompozycji oraz ich współczesnych interpretacji. Jak co roku część koncertów odbędzie się w przepięknej scenerii łańcuckiego Zamku. Tam zabrzmi opera Gaetano Donizettiego oraz muzyka znana z wielkiego ekranu. 

W dniach 23-30 maja Łańcut po raz kolejny stanie się światową stolicą muzyki klasycznej, filmowej i teatralnej. Podczas tegorocznej edycja Festiwalu przez 8 dni będzie można zakosztować aż 10 wyjątkowych koncertów. Tradycją łańcuckich spotkań z muzyką, odbywających się od 1961 roku, są koncerty w przepięknej scenerii Zamku Lubomirskich i Potockich. Tego akcentu nie zabraknie również i tym razem.

Subtelna liryka z przymrużeniem oka

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal publiczność przeniesie się dziewiętnastowiecznej włoskiej prowincji. Okazją do tego będzie opera komiczna ?Napój miłosny?. Dzieło Gaetano Donizetti?ego wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą rosyjskiego dyrygenta Evgenya Volynskiyego. Na łańcuckiej scenie plenerowej będą jej towarzyszyć chór oraz soliści Opery Krakowskiej. Podczas występu publiczność może się spodziewać dynamicznych dialogów pomiędzy solistami, w gronie których usłyszymy: Andrzeja Lamperta, Iwonę Sochę, Michała Kutnika, Przemysława Firka oraz Monikę Korybalską. Nie zbraknie również pięknych dźwięków tradycyjnych włoskich melodii ludowych. ? Jak zawsze w tego rodzaju operze, finał jest fantastyczny i mam nadzieję, że w przepięknym majowym słońcu na zamku w Łańcucie nabierze on jeszcze większego wyrazu i wydźwięku ? zapowiada Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. Koncert ten odbędzie się 23 maja, o godzinie 19:00.

Z dużego ekranu na scenę

Drugiego dnia Festiwalu tj. 24 maja o godzinie 19:00, w łańcuckim parku zabrzmią dźwięki znane wszystkim z seansów kinowych. Najpiękniejsze piosenki filmowe w nowych, oryginalnych interpretacjach zaprezentuje Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Na scenie wystąpią Katarzyna Cerekwicka oraz Piotr Tazbir. Artyści wykonają utwory pochodzące z światowych oraz rodzimych produkcji kinowych.

Program Wydarzenia obejmuje 10 wyjątkowych koncertów. Poza plenerem zaproszeni artyści wystąpią również w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich oraz w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie. Miejscem finałowego występu będzie już tradycyjnie Filharmonia Podkarpacka, a wieczór ten uświetni Włodek Pawlik.