Rzeszów

W czwartek 11 czerwca 2015 r. w ogrodach Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znaleziono ciało około 45 letniej kobiety. W okolicy zwłok Pani Stefanii zabezpieczono wiele śladów, które wskazywały, że oprócz zabójstwa doszło tam do gwałtu. Kto jest sprawcą i jakie były motywy tego zdarzenia? To właśnie próbowali ustalić studenci z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii podczas symulowanych oględzin miejsca zdarzenia.

Symulacja była częścią Dnia Prawa Karnego i Kryminalistyki zorganizowanego przez Kolegium Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W imprezie uczestniczyło prawie 200 osób ? studentów WSPiA oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa, Tarnowa i Łańcuta. Spotkanie rozpoczął wykład prof. Czesława Kłaka, Dyrektora Kolegium Prawa WSPiA, na temat nowoczesnych metod wykrywania przestępstw i zasad działania ?wykrywacza kłamstw?.

Podczas Dnia Prawa Karnego i Kryminalistyki w WSPiA oprócz symulowanych oględzinach miejsca zabójstwa można było zobaczyć, jak pobiera się odbitki palców oraz jak działa wariograf, potocznie zwany wykrywaczem kłamstw. Podczas prezentacji przygotowanej przez Mariolę Mateję oraz Arkadiusza Szajnę z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii można było zobaczyć, w jaki sposób pobiera się ślady linii papilarnych z różnych powierzchni i przedmiotów np. ze słoika czy drzwi. Każdy, kto chciał, otrzymał także pamiątkową kartę daktyloskopijną z odbitkami własnych linii papilarnych.

Dla uczestników imprezy studenci przygotowali także symulowaną rozprawę karną dotyczącą nieumyślnego spowodowania śmierci na przejeździe kolejowym. Oskarżonym był dróżnika, który nie dopełnił swoich obowiązków. Dzięki tak przygotowanemu programowi Dnia Prawa Karnego i Kryminalistyki studenci i uczniowie mogli zobaczyć wszystkie procedury od badania miejsca przestępstwa, zabezpieczenia śladów aż do zapadnięcia wyroku.

Największą atrakcją Dni Prawa Karnego i Kryminalistyki były symulowane oględziny miejsca zabójstwa. Na uczestników imprezy w ogrodach WSPiA czekał manekin imitujący zwłoki Pani Stefanii. Dzięki zainscenizowanej sytuacji Andrzej Bodzioch, wykładowca WSPiA (były naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie) mógł zaprezentować, jak wygląda praca technika kryminalistycznego. Uczniowie poznali m.in. sposoby zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Dowiedzieli się także, że ważne są wszystkie ślady, które znajdują się wokół zwłok. Na miejscu przestępstwa znaleziono wiele śladów biologicznych, nóż, rozbity telefon komórkowy oraz fragmenty ubrania. Takie ślady pozwolą na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa oraz znalezienie sprawcy przestępstwa.

Dzień Prawa Karnego i Kryminalistyki zakończyła symulowana rozprawa karna przygotowana przez studentów działających w Klinice Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji pod opieką prof. Czesława Kłaka. Organizatorem imprezy było Kolegium Prawa oraz ?Klinika Prawa? Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.