Rzeszów

Połączyła ich pasja do motoryzacji, zbudowali wyścigowy pojazd i zadebiutowali na słynnym torze Silverstone ? a to wszystko w ramach studenckiego projektu Formula Student.

Zmagania w najtrudniejszych zawodach dla studentów ? Formula Student, organizowane są już od kilkunastu lat. Głównym ich celem jest kształcenie inżynierów światowej klasy. W tym roku, reprezentacji Politechniki Rzeszowskiej dołączyli do tego elitarnego grona, debiutując na zawodach w Wielkiej Brytanii.

? Start w Grand Prix Formula Student to dla całego zespołu ogromne osiągnięcie. Dzięki zespołowej pracy, stworzyliśmy konkurencyjny prototyp, który jest znakomitą bazą do dalszych badań i rozwoju. ? mówi mgr inż. Piotr Strojny, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student.

PRz Racing Team zmagania rozpoczął od wymagających badań technicznych. Sędziowie na co dzień pracujący przy bolidach Formuły 1, sprawdzili szczegółowo całą konstrukcję pod kątem bezpieczeństwa kierowcy i jego otoczenia. Wszystkie testy zaliczone zostały ?śpiewająco?, co umożliwiło start w konkurencjach statycznych oraz dynamicznych.

Pierwsze z nich wymagały połączenia wiedzy o najnowszych technologiach, metodach produkcji oraz ekonomii. Podczas kilkugodzinnego spotkania z gronem sędziowskim, studenci musieli opisać działanie każdego z zaprojektowanych układów oraz uzasadnić swoje wybory. Równolegle rozgrywane były konkurencje na torze. 4 wyznaczonych kierowców, rywalizowało kolejno w testach przyspieszenia, zwrotności oraz wytrzymałości pojazdu. Finałowy, 22 km wyścig, był już tylko formalnym zakończeniem zawodów. Niestety, w rzeszowskim bolidzie doszło do awarii, która spowodowała ostateczne sklasyfikowanie PRz Racing Team w połowie stawki.

? Wyjazd na Silverstone, był dla nas zderzeniem ze standardami panującymi w F1. Współzawodnictwo i organizacja, stały na bardzo wysokim poziomie. Już nie mamy wątpliwości, dlaczego o Formule Student mówi się, ze są to najtrudniejsze zawody inżynieryjne na świecie, lecz z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że naszych kolegów stać na doścignięcie czołówki. Dajmy im na to 2, może 3 lata. ? komentuje Bartosz Zborowski, Prezes SKN Formuła Student,

Radość z osiągniętego wyniku, ogromne doświadczenie oraz rosnące nadzieje na przyszłość. Same pozytywne słowa rzucają się na usta, gdy na własne oczy zobaczy się efekty pracy PRz Racing Team, a jak sami mówią ? to jeszcze nie jest ich ostatnie słowo. Mimo, że trwają wakacje, zespół już teraz rozpoczyna przygotowania do wrześniowych startów w GP Formula Student Italy.