W sobotę (12 września 2015 roku) w Krzeszowie rozpocznie się XIX edycja święta krzeszowskich powideł "POWIDLAKI 2015". W trakcie dwudniowych obchodów (12-13 września), goście będą mogli zapoznać się z tradycjami wyrobu powideł, uczestniczyć w wojewódzkim konkursie kulinarnym oraz kiermaszach sztuki ludowej.

Dla wszystkich odwiedzających w tym roku zagrają i zaśpiewają wspaniałe gwiazdy: Doda, Donatan&Cleo, Diadem. Organizatorzy zapraszają również na koncert Sylwii Piotrowskiej, liczne konkursy, zabawy oraz występy artystyczne.

Tegoroczną edycję krzeszowskich Powidlaków honorowym patronatem objęli Wojewoda Podkarpacki - Małgorzata Chomycz-Śmigielska oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl.

Wielkim sukcesem Powidlaków jest połączenie elementów kultury prowincjonalnej z najciekawszymi zjawiskami współczesnej kultury powszechnej. Wydarzenia towarzyszące Powidlakom są zawsze szeroko relacjonowane przez media zarówno lokalne jak i ogólnopolskie. Tegoroczne "POWIDLAKI 2015" zapowiadają się równie wspaniale. Serdecznie zapraszamy do aktywnego w nich uczestnictwa, próbowania powideł, podziwiania występów artystycznych oraz udziału w konkursie kulinarnym.

Pomysł organizacji Powidlaków zrodził się kilkanaście lat temu, zainspirowany odwieczną krzeszowską tradycją smażenia powideł.

Z biegiem lat Powidlaki organizowane najpierw w prywatnej zagrodzie powidlarskiej mieszkańca Krzeszowa Stanisława Kutmana rozrosły się do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia.

Krzeszowskie powidła oraz doskonałe krzeszowskie krupiaki tak spodobały się w Polsce, że w 2005 roku niewielkiej gminie Krzeszów przypadł w udziale zaszczyt bycia gospodarzem wojewódzkiej edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Krzeszów ze względu na swoje historyczne tradycje, a także na wyjątkowy klimat sprzyjający artystycznym przedsięwzięciom stał się miejscem, które szansę swojego rozwoju upatruje w kreowaniu wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

plakatPOWIDLAKI2015