Plener Malarski w Boguchwale

Rzeszów


Kanada, Polska i Ukraina. To państwa skąd pochodziło 19 artystów, uczestników XI Pleneru Malarskiego w Boguchwale. Efektem ich pracy są 263 prace. Część z nich stanowi przyszłą kolekcję Podkarpackiej Zachęty Sztuk Pięknych.

Plener odbywał się w dniach 10-23 sierpnia br. Niektórzy z artystów uczestniczą w boguchwalskich plenerach od początku. - Tutaj odpoczywam od zgiełku stolicy, a jednocześnie pracuję twórczo. W Boguchwale znajduję miejsce dla własnej inspiracji, za każdym razem odkrywając coś nowego w tej miejscowości - mówi Elżbieta Białaszek z Warszawy.

Katarzyna Brodnowska artystka z Krakowa, prezentuje swoją pracęInspiracją dla artystów podczas dwutygodniowego pobytu na plenerze była architektura barokowego kościoła i pałacu Lubomirskich. Obserwowali ludzi i otaczającą przyrodę. - Bohaterowie moich obrazów to kolorowe i nietypowe kamyki, które znalazłam wracając do pracowni. W myślach budowałam pomysł na połączenie produktów natury: farby, kamyków i płótna. Tak powstała para, mężczyzna i kobieta z latawcem. Mimo, że oboje są z kamyków, to osiągnęłam efekt oderwania ich od podłoża, a latawiec nadaje pewnej lekkości pracy - dzieli się swoimi przemyśleniami Katarzyna Brodowska artystka z Krakowa.

- Artyści w Boguchwale pracują i wypoczywają. Mają zagwarantowane komfortowe warunki: płótna, farby oraz pomieszczenia na pracownie. W efekcie powstało 263 prac malarskich - podsumował plener Jacek Krzysztof Nowak, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, pomysłodawca, organizator i komisarz jedenastu dotychczasowych plenerów. Każdy z artystów jak co roku, przekazał jedną pracę na poczet przyszłej kolekcji Podkarpackiej Zachęty.

 Tadeusz Błoński, nauczyciel akademicki, na tle swoich pracSukces pleneru to odpowiedni dobór artystów. - Uczestniczę w plenerach boguchwalskich od pierwszej edycji. Panuje tutaj dobra atmosfera do pracy, ważna jest także integracja z pozostałymi artystami, zarówno ta towarzyska oraz wspólne i rzeczowe dyskusje o sztuce. Taki system pracy przekazuję swoim studentom, by podczas plenerów korzystali z doświadczeń i kontaktów z innymi artystami - mówi prof. Tadeusz Błoński, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

21 sierpnia w hali wystawowej Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale odbyła się wystawa poplenerowa. Artyści zaprezentowali efekty swojej pracy: akwarele, tempery rysunki i obrazy olejne. Część prac malarskich, powstałych w Boguchwale została przekazana na jesienną aukcję charytatywną dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem XI Pleneru Malarskiego w Boguchwale było Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale i Gmina Boguchwała.

Józef Franczak artysta ze Strzyżowa, prezentuje swoją pracęUczestnicy XI Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Boguchwała 2015: Elżbieta Białaszek (Warszawa), prof. Piotr Błażejewski (Wrocław), Justyna Błońska (Rzeszów), prof. Tadeusz Błoński (Koszyce-Rzeszów), Katarzyna Brodowska (Kraków), Małgorzata Dawidiuk (Przemyśl), Marek Filipiuk (Toronto), Józef Franczak (Strzyżów), prof. Edward Habdas (Łódź), Jolanta Jakima-Zerek (Rzeszów), Jadwiga Maria Jarosiewicz (Warszawa), prof. Romuald Kołodziej (Świdnik-Lublin), dr Krzysztof Ludwin (Kraków), prof. Andrzej Markiewicz (Radom), Krystyna Rudzka-Przychoda (Lublin), Teresa Szafrańska (Tarnów), Tatiana Talipowa (Dniepropietrowsk-Lublin), Iwona Urbańska-Bać (Boguchwała), Zbigniew Ważydrąg (Brzesko).