Czy wiesz, że...

Wakacje powoli się kończą i u wielu rodziców hasło "wyprawka szkolna" wywołuje gęsią skórkę. Nic dziwnego, skoro niemal co roku zmieniane są programy nauczania, a tym samym podręczniki. Dodatkowo koszty przyborów szkolnych i wyposażenia również nie są niskie. Wyprawka szkolna dla jednego dziecka to koszt kilkuset złotych. W przypadku kilkorga dzieci koszty urastają do rangi niebotycznych. Jak zaoszczędzić i czy to możliwe?

Zaplanuj co musisz kupić

Warto zrobić listę rzeczy niezbędnych do szkoły. Od przyborów szkolnych, artykułów piśmienniczych, po podręczniki. To pozwoli nam na podzielenie kosztów na kilka części. Możemy w pierwszej kolejności kupić podręczniki, a dopiero potem przybory albo odwrotnie.

Zbierz się z innymi

W przypadku artykułów piśmienniczych warto zorganizować się z rodzicami innych dzieci. Być może w hurtowni artykułów papierniczych uda się wynegocjować niższą stawkę przy większych zamówieniach. Każda zaoszczędzona złotówka jest cenna. Zwłaszcza, jeśli wyprawkę trzeba przygotować dla kilku pociech.

Podręczników szukaj na aukcjach

Zdarza się tak, że zmienia się program nauczania, a przy tym podręczniki. Jednak to, że w danej szkole wprowadzają nowe książki nie oznacza, że te nie są już wykorzystywane gdzieś indziej. Może ktoś z drugiego końca Polski z chęcią sprzeda podręczniki w dobrym stanie, za to w niższej cenie. W serwisach aukcyjnych można często kupić całe komplety. Sami również możemy zaoszczędzić, wystawiając na aukcji swoje podręczniki. Warto też oponować za niezmienianiem podręczników w swojej szkole, jeśli nie jest to specjalnie wymagane, bo program różni się nieznacznie. Takie sprawy najlepiej omawiać podczas zebrań rady rodziców i na wywiadówkach.

Kup tuż przed rozpoczęciem roku albo w pierwszym tygodniu września

Dobrym momentem na kompletowanie wyprawki szkolnej jest koniec sierpnia albo początek września. Wtedy wiele sklepów i księgarni, również internetowych obniża ceny produktów szkolnych. To doskonałą okazja, aby zaoszczędzić nawet 30%.

Kupuj w hipermarketach

Jeśli nie masz możliwości zrobienia zakupów w hurtowni, wybierz supermarkety. Te od początku sierpnia kuszą atrakcyjnymi cenami na przybory szkolne, akcesoria, plecaki i pomoce naukowe. Ciekawych ofert możesz szukać w gazetkach promocyjnych, które często są też dostępne w sieci. Pamiętaj, że najtaniej będzie pod koniec miesiąca.

Kupuj w sieci

Zakupy w sieci są tańsze, również w przypadku artykułów szkolnych. Możesz zaoszczędzić na przesyłce, jeśli  zrobisz większe zakupy, np. ze znajomymi. Wiele sklepów internetowych proponuje darmową wysyłkę za zakupy już powyżej 100 złotych. Warto.

Giełdy szkolne i skupy podręczników

W dobie ogłoszeń i aukcji w sieci, giełdy podręczników straciły na znaczeniu, jednak nie zniknęły zupełnie. Być może w Twojej szkole organizują właśnie tego typu przedsięwzięcie i dziecko będzie mogło kupić książki w obniżonej cenie od starszych rówieśników. W większych miastach odbywają się skupy podręczników - być może również w Twoim. W takich miejscach można zwykle sprzedać też własne.

Jak widać sposobów na oszczędzanie na wyprawce szkolnej jest sporo. Wystarczy dobry plan i nieco więcej czasu, aby zachować w portfelu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Michał Janas
Wpis przygotowany na podstawie informacji z http://ekoulotki.pl/