Rzeszów

11 września na Podkarpacie przyjeżdżają dyplomaci z całego świata, których przedstawicielstwa znajdują się w Polsce. Podczas trzech dni wizyty goście odwiedzą Rzeszów, Łańcut, Blizne, Sanok, Arłamów i Przemyśl. Poznają potencjał gospodarczy, turystyczny i kulturowy regionu.

Do naszego regionu przyjedzie ponad 70 dyplomatów z 43 krajów, m.in. z Kanady, Wenezueli, Argentyny, Chile, Szwajcarii, Niemiec, Hiszpanii, Luksemburga, Kuby, Kazachstanu, Litwy, Irlandii, Nowej Zelandii.

Wizyta rozpocznie się w piątek, 11 września. Przed południem goście odwiedzą Inkubator Technologiczny Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w podrzeszowskiej Jasionce. Zapoznają się z zasadami funkcjonowania Inkubatora oraz specjalnej strefy ekonomicznej, a także zwiedzą przedsiębiorstwa ML System i South Bay Solutions. Następnie przyjadą do Rzeszowa, gdzie w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się oficjalne powitanie gości przez wojewodę podkarpackiego, marszałka województwa podkarpackiego i prezydenta Rzeszowa. Po południu dyplomaci będą spacerować po Rzeszowie i udadzą się do Zamku w Łańcucie. 

W drugim dniu wizyty goście wyjadą na południe regionu na spotkanie z kulturą, dziedzictwem narodowym i pięknem przyrody Bieszczadów. Odwiedzą Kościół pw. Wszystkich Świętych w Blizem ? zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Zamek Królewski w Sanoku, a tam Galerię Ikon i Galerię Zdzisława Beksińskiego. Na koniec zatrzymają się w ośrodku w Arłamowie.

W ostatnim dniu dyplomaci odwiedzą Przemyśl. Wizyta zakończy się w niedzielę, 13 września.

Wizytę przygotował protokół dyplomatyczny Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego we współpracy z lokalnymi samorządami.

W ramach cyklicznych podróży dyplomaci odwiedzają wybrane przez siebie regiony Polski zapoznając się z ich kulturą, tradycjami, a także z innymi walorami.