Rzeszów

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił problem czadu. Dzisiaj policjanci odnotowali pierwszy przypadek podtrucia tlenkiem węgla. Pamiętajmy więc, że ulatniający się tlenek węgla - czad - stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. W celu zminimalizowania tych często tragicznych w skutkach zdarzeń policjanci i strażacy przystąpili do realizacji działań edukacyjnych pn."Czad - cichy zabójca".

Tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy prowadząc do zatruć, a nawet śmierci. Główną przyczyną ulatniania czadu są niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe.

Mimo, że sezon grzewczy dopiero ruszył już doszło do przypadku podtrucia tlenkiem węgla. Do wypadku doszło dzisiaj nad ranem w jednej z podrzeszowskich miejscowości. Pogotowie ratunkowe udzieliło pomocy 44-letniemu mężczyźnie i dwójce dzieci w wieku 17 i 13 lat. Mężczyzna zorientował się, że mogło dojść do podtrucia czadem, gdy jedno z dzieci dostało nudności. W momencie interwencji stężenie tlenku węgla było podwyższone, ale na całe szczęście nie zagrażało życiu mieszkańców. Mimo to wszystkie osoby przebywające w domu zostały przewiezione do szpitala. Wstępne ustalenia wskazują, że w tym przypadku źródłem zatrucia mógł być kominek.

Przypominamy, że  źródłem czadu mogą być również  wadliwie podłączone lub niesprawne urządzenia grzewcze, a zwłaszcza ogrzewacze wody (popularne junkersy). Jednak głównym powódem gromadzenia się czadu to źle działająca wentylacja.

Warto pamiętać co zrobić aby być bezpiecznym :

  • zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń;
  • stosuj funkcję mikrowentylacji w drzwiach i oknach mieszkania/domu;
  • nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych;
  • z pomocą fachowców dokonuj obowiązkowych okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych;
  • nie spalaj niczego w zamkniętych niewentylowanych pomieszczeniach;
  • zainstaluj czujniki czadu

Rzeszowscy policjanci i strażacy przy współpracy Starostwa Powiatowego w Rzeszowie kontynuuja działania edukacyjne pn."Czad - cichy zabójca". Będą uczulać mieszkańców regionu na zagrożenia związane z czadem, przypominając jednocześnie o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Autorzy działań przygotowali również ulotkę zawierającą podstawową wiedzę dotyczącą poruszanego zagadnienia. Będzie ona dostępna m.in. w punktach przyjęć interesantów komisariatów Policji w Rzeszowie, urzędach na terenie powiatu.