Z życia wzięte

Wiemy, że nasze dzieci ogromną ilość swojego wolnego czasu poświęcają na gry. Wiemy także, że wiele z nich niestety nie przekazuje odpowiednich treści dla najmłodszych. Jak więc powinny wyglądać bezpieczne gry dla dziecka i gdzie można je znaleźć?

 

Psychika dziecka jest bardzo delikatna

W gry grają popularnie także ludzie dorośli, jak i oczywiście dużo starsza młodzież. Często sięgają oni po brutalne tytuły, przesiadują przy nich wiele godzin, ale po wyłączeniu komputera powracają do swoich normalnych życiowych spraw. Czemu więc dla małych dzieci niektóre gry stanowią tak duże zagrożenie? Wynika to z ich bardzo delikatnej psychiki, która jest dopiero na pierwszych etapach rozwoju. Niewielki impuls wystarczy, aby rozwój psychiczny zaczął iść w niewłaściwą stronę. Dzieci są także łatwowierne i nie dostrzegają wielu zagrożeń. To z tego powodu zdarzały się przypadki chociażby dzieci skaczących z okien, które chciały naśladować swoich ulubionych bohaterów właśnie z gier czy też różnego rodzaju bajek. Zagrożenie jest ogromne, ale nie można od razu stwierdzać, że cały internet pełny jest gier nieodpowiednich dla naszych pociech. Wręcz przeciwnie, gry dla dzieci mogą być dla nich bezpieczne i do tego jeszcze nieść za sobą wiele pozytywnych aspektów, które mogą kształtować psychikę, a także i umysł. Bezpieczne gry dla dziecka to przede wszystkim nie skażona światem dorosłych rozrywka, a do tego często również wartościowe elementy edukacyjne.

 

Zabawa i nauka dla dziecka

Żadną tajemnicą nie jest, że edukacja naszych dzieci powinna odbywać się właśnie poprzez zabawę. To dlatego tak wygląda każdy dzień dziecka w przedszkolu. To również z tego powodu dzieci w pierwszych latach szkoły bardziej się bawią niż sztywno uczą, jak ich starsi koledzy. Jest to najskuteczniejsza droga dotarcia do dziecka, gdyż tak młodego człowieka nie interesuje nic innego jak właśnie zabawa. Wracając teraz do tematu gier na szczęście w sieci możemy znaleźć wiele stron internetowych, które prezentują gry przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych, przykładowo strona poki.pl. Są to gry oferujące bezpieczną rozrywkę. Najczęściej spotykamy tak kolorowy i bajeczny świat, czasem ulubionych bohaterów z książek czy bajek, a przede wszystkim rozrywkę prostą, czyli dopasowaną do możliwości dziecka. Takie gry mogą być jednak połączone z elementami edukacyjnymi. I tak możemy chociażby przemierzać zabawnym bohaterem świat otrzymując po drodze różne zadania do wykonania w postaci łamigłówek, labiryntów, konieczności dopasowania kształtów, kolorów czy rozpoznania dźwięków. Nasze dziecko świetnie się bawi, ma zajęcie, a do tego wykorzystuje efektywnie czas, gdyż uczy się otaczającego go świata.

Ilustracja

Zręczność i spostrzegawczość jest także ważna

Dla małych dzieci bardzo ważne są także różnego rodzaju zabawy ruchowe, które rozwijają ich zręczność. W przypadku gier komputerowych również możemy spotkać się z tytułami, które wyrabiają u dziecka refleks, przyczyniają się do poprawy zręczności palców, a do tego uczą przewidywania i rozsądnego myślenia. Doskonałym tego przykładem jest popularna niegdyś na telefonach komórkowych i czarnobiałych konsolach popularna gra "Snake", czyli wąż. Poruszamy się po niewielkiej i ograniczonej planszy wężem, a naszym zadaniem jest zbieranie kropek lub innych przedmiotów. Każdy podniesiony przedmiot wydłuża wężyka i utrudnia manewrowanie w wąskiej przestrzeni, a uderzenie głową w ciało węża lub kraniec planszy kończy grę. Wąż zaczyna także poruszać się szybciej, a więc gra doskonale wpływa na zręczność i myślenie naszej pociechy. Na stronie internetowej poki.pl znajdziemy wiele ciekawych odmian tej gry, a więc swoistych unowocześnień. Tutaj można poruszać się wężem po bajkowym, często trójwymiarowym świecie i mieć więcej zadań do wykonania. Przede wszystkim jednak te gry są bardzo kolorowe przez co zachęcają dziecko do korzystania z nich.

Gry takie, jak dostępne w serwisie poki.pl, to najlepszych przykład na to, że bezpieczne gry dla dzieci rzeczywiście istnieją i łatwo je rozpoznać. Dzięki temu dziecko może bezpieczne bawić się w internecie i jeszcze na tym zyskiwać, gdyż edukować się, rozwijać umysł i zręczność. Nie powinniśmy tak do końca odbierać naszym dzieciom przyjemności korzystania z komputera. Najlepiej jednak wskazać im bezpieczne serwisy z grami dla dzieci, aby nauczyć także i tego co dla dziecka jest bezpieczne, a czego powinno ono raczej unikać. Z takich gier Twoje dziecko na pewno będzie bardzo zadowolone, a Ty z kolei będziesz mógł być spokojny, że na Twoją pociechę nie czyhają żadne zagrożenia, a jego psychika jest w pełni bezpieczna. Przecież każdy z nas chce jak najlepiej dla swojego dziecka, a rozrywka jest tutaj podstawą.