Wystawy

Podkarpacka Zachęta Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę pt. „Frączek znany i nieznany”. Przybliża ona artystę rodem z Żołyni, który stworzył własny styl o polskim, słowiańskim rodowodzie.

Otwarcie wystawy prac Frączka odbędzie się 18 maja (środa), o godz. 18.00 w Galerii „Na Najwyższym Poziomie” w siedzibie Elektromontażu Rzeszów, ul. Słowackiego 20, piętro XI.

„Frączek znany i nieznany”. Tak zatytułowana jest kolejna wystawa Podkarpackiej Zachęty Sztuk Pięknych. Przybliża ona nieco zapomnianego już artystę rodem z Żołyni.

– Franciszek Frączek to oryginalny i niepowtarzalny artysta, który stworzył własny styl o polskim, słowiańskim rodowodzie. W swojej twórczej pracy inspirował się ludową kulturą i tradycją, czerpał także z pogańskiej historii Słowian. Wystawa to doskonała okazja do przypomnienia wielu wspaniałych prac artysty, w tym także tych dotychczas nie prezentowanych – mówi Jacek Krzysztof Nowak, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Franciszek Frączek w 1928 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tutaj malarstwa uczyli go Władysław Jarocki i Ignacy Pieńkowski, a rzeźby Ksawery Dunikowski. Rok później wstąpił do grupy artystycznej zwanej „Szczepem Rogate Serce” rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego. Za przynależność do grupy został w 1929 r. wydalony z uczelni, a naukę kontynuował w „Twórcowni Szukalskiego”.

– Frączek przyjął imię „Słońcesław z Żołyni”. Jego twórczość opierała się na kulturze ludowej. Jako etnograf-amator zbierał okoliczne mity, legendy, podania oraz wierzenia przedchrześcijańskie. Całość przenosił i utrwalał na płótnie. W jego pejzażach nie brakowało także przyrody z rodzinnych stron – mówi Jacek Krzysztof Nowak.

Artysta należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, był współzałożycielem grupy artystycznej „Ziemia” w Rzeszowie. Uprawiał rysunek, malarstwo i ceramikę. Wystawiał w kraju i za granicą: Chicago, Lwowie, Nowym Jorku, Wilnie. Otrzymał Złotą Odznakę ZPAP (1976 r.), tytuł Zasłużony Działacz Kultury (1979 i 1981 r.), nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w (1982 r.), Złoty Krzyż Zasługi (1985), nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1988).

Franciszek Frączek marł 2006 r. mając 98 lat Dzisiaj jego prace znajdują się w zbiorach muzeów oraz osób prywatnych w kraju i za granicą. Otwarcie wystawy prac Frączka odbędzie się 18 maja (środa), o godz. 18.00 w Galerii „Na Najwyższym Poziomie” w siedzibie Elektromontażu Rzeszów, ul. Słowackiego 20, piętro XI.

13459 Fraczek 1213462 Fraczek 1513463 Fraczek 1613464 Fraczek 17