Z życia wzięte

Rozpoczynasz budowę domu i zastanawiasz się, jakie maszyny będą przydatne na placu budowy? Rozważałeś może wynajem ładowarki teleskopowej? Ta wielofunkcyjna maszyna budowlana potrafi zastąpić wiele innych sprzętów, nawet tych najbardziej zaawansowanych. Poznaj zalety ładowarki teleskopowej.

Czy można kopać fundamenty ładowarką teleskopową?

Chociaż ich nie widać, fundamenty są podstawą domu, a jakość i sposób ich wykonania może ważyć na późniejszym stanie budynku. Dlatego na tym etapie nie warto oszczędzać, jakiekolwiek błędy i niedopatrzenia mogą być fatalne w skutkach i trudne do naprawienia. Nie dajmy się jednak zwariować i naciągać na wynajem kolejnych, drogich, a niekoniecznie niezbędnych ciężkich sprzętów. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem jednej ładowarki teleskopowej, która jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Odpowiedni osprzęt może zamienić ją w koparkę, spycharkę, a nawet dźwig.

Etapy wykopu fundamentów

Wykopy fundamentów zaczynamy od usunięcia wierzchniej warstwy żyznej ziemi, czyli humusu. Następnie kopiemy do głębokości, na, której znajdą się ławy. Dokładne wymiary zależą już od indywidualnego projektu i szczegółowych planów budowy. W zależności od specyfikacji projektu czasami dno wykopu sięga dolnej krawędzi ław, czasami górnej. W przypadku głębszego wykopu, jego powierzchnia będzie większa a w związku z tym deskowanie zostanie wybudowane na jego dnie. Zdecydowanie częściej jednak wykop robi się na górnej powierzchni ław, a głębiej kopie się jedynie same ławy. Pamiętajmy, że szerokość rowów musi być większa niż docelowa szerokość ław jest to kluczowe dla późniejszego deskowania.

Jak bezpiecznie korzystać z ładowarek teleskopowych?

Ponieważ prace budowlane z użyciem ciężkich maszyn są bardzo niebezpieczne, producenci ładowarek teleskopowych zadbali o odpowiednie zabezpieczenia. Ponieważ wielofunkcyjność tych maszyn związana jest z pracą na wysokościach i dużym obciążeniem, ładowarki teleskopowe wyposażone są w czujniki przeciążeniowe. Mają one za zadanie czuwać nad stabilnością maszyny, w przypadku niebezpiecznych ruchów blokują one ruchu mogące skończyć się przewróceniem się ładowarki. Innym rodzajem zabezpieczenia jest tak zwany czujnik pogodowy. Jak sama nazwa wskazuje, ostrzega on przed niebezpiecznymi zmianami atmosferycznymi. Głownie chodzi o burze, gwałtowne wiatru czy obfite deszcze. Dodatkowe zabezpieczenia to również mechanizm poziomowania ładowarki oraz zamki hydrauliczne.

Jak unikać niebezpieczeństw związanych z ładowarkami teleskopowymi na placu budowy?

Najczęstszymi przyczynami wypadków związanych z użyciem ciężkich maszyn na budowie jest między innymi:

- nie przestrzeganie i nie egzekwowanie zasad BHP

- brak odzieży ochronnej operatorów oraz innych pracowników na placu budowy

- wypożyczanie maszyn od podejrzanych firm

- uszkodzone maszyny, bez obowiązkowych przeglądów UDT

- obsługa ciężkich maszyn przez nieuprawnione osoby (bez odpowiednich uprawnień)

- przesadna ilość osób i sprzętów na placu budowy

- niebezpieczna infrastruktura

Za pomocą ładowarki teleskopowej można wykonać wiele różnych prac na budowie. Dzięki wielofunkcyjności tego urządzenia oszczędzamy wiele czasu i pieniędzy, które przeznaczylibyśmy na wiele innych maszyn oraz operatorów. Pamiętajmy jednak, że tak jak w przypadku innych ciężkich sprzętów bardzo ważne jest bezpieczeństwo oraz fachowa obsługa takiego sprzętu. Unikajmy ładowarek wypożyczanych z niepewnych źródeł i obsługiwanych przez niewykwalifikowanych pracowników. 

Potrzebujesz wynająć profesjonalne ładowarki teleskopowe wraz z obsługą? 'Zapraszamy do kontaktu z firmą Kyn-POL  specjalistami od ciężkiego sprzętu.