Zdrowie

Gospodarstwa ekologiczne prowadzone są w zgodzie z rytmem natury. Ścisłe normy, które dotyczą uprawy i przechowywania żywności sprawiają, że ekologiczne produkty są zdrowsze i mają bogatszy smak. Do najważniejszych rozwiązań wykorzystywanych w eko gospodarstwach należą: stosowanie nawozów naturalnych oraz produkowanie żywności wolnej od pestycydów i genetycznych zmodyfikowań.

Nawozy naturalne – ekologiczny sposób użyźniania gleby

Ekologiczni rolnicy uprawiają glebę odpowiedzialnie. Unikają sztucznych metod nawożenia, zastępując je naturalnymi rozwiązaniami. Do takich rozwiązań należy np. stosowanie kompostu. Jest to naturalny nawóz, który można uzyskać samodzielnie lub kupić biomateriał w sklepie ogrodniczym. Produkcją ekologicznych nawozów z odpadów komunalnych zajmuje się, między innymi firma Ziemia Polska kompostownia. Nawóz otrzymuje wykorzystując procesy tlenowe (kompostowanie) lub beztlenowe (fermentację).

Z kompostem do gleby dostarczana jest materia organiczna (próchnica), która poprawia stosunki wodne i powietrzne ziemi. Próchnica zwiększa przepuszczalność i umożliwia harmonijny obieg pierwiastkówbiogennych w glebie. Kompost jest bezpieczny dla środowiska, zwierząt i ludzi oraznie
stwarza ryzyka przenawożenia. Zapobiega zakwaszaniu i wyjaławianiu ziemi. W gospodarstwach ekologicznych stosuje się również płodozmian (zwykle o czteroletniej rotacji) i mechaniczne odchwaszczanie pól (np. przy użyciu bron lub pielników).

Zwierzęta hodowane są w systemie ściółkowym, który pozwala uzyskać naturalny nawóz – obornik. Mają zapewnioną swobodę i dostęp do ruchu. Ich wzrost nie jest stymulowany antybiotykami ani zmodyfikowanymi paszami.

Smaczna i zdrowa żywność ekologiczna

Rygorystyczne standardy produkcji i przechowywania żywności sprawiają, że eko produkty mają najwyższą wartość odżywczą. Warzywa, owoce, mleko, mięsa i sery produkowane w gospodarstwach ekologicznych są wolne od pestycydów i sztucznych dodatków. Eko żywność jest zdrowa. Znajduje się w niej więcej witamin i minerałów, niż w produktach, które pochodzą z upraw konwencjonalnych. Ma głęboki smak i aromatyczny zapach –zawdzięcza to mniejszej ilości wody w swoim składzie i pozostawaniu na krzaku do czasu, w którym osiąga całkowitą dojrzałość.