Inne

Broń dla każdego entuzjasty strzelania jest prawdziwym oczkiem w głowie. Eksploatowana czy nie – każda wymaga odpowiedniej ochrony, aby służyła jak najdłużej oraz nie ulegała zmianom np. na skutek korozji. Broń jest przedmiotem pasji, w przyszłości zaś może stać się nieocenioną pamiątką, dlatego każdy posiadacz broni powinien poświęcić jej swoją uwagę i zatroszczyć się o właściwą pielęgnację. Poniżej uzasadniamy, dlaczego tak ważna jest konserwacja broni. Podpowiadamy również, na czym ona polega.

Każde użycie broni wiąże się z sumiennym wykonywaniem pewnych zabiegów polegających na czyszczeniu i konserwacji. O ile uwielbiamy strzelanie, o tyle pielęgnacja broni na ogół sprawia nam wielki kłopot. Trudno jest zmobilizować się i poświęcić swój czas. Przekonujemy, że warto!

Dlaczego broń trzeba pielęgnować?

Przede wszystkim za właściwą konserwacją broni przemawiają względy estetyczne – bez wątpienia większą satysfakcję czerpie się z użytkowania zadbanej i efektownej broni niż zniszczonego i zużytego sprzętu. Co więcej, zanieczyszczenia mogą z łatwością przedostawać się do mechanizmów i jednocześnie powodować ich usterki, a także wpłynąć na słabszą jakość sprzętu oraz mniej sprawne jego działanie. Z tego powodu każdorazowe czyszczenie broni jest niemal naszym obowiązkiem.

Największym wrogiem broni jest korozja. Nawet jeśli sprzęt ma specjalne zabezpieczenia antykorozyjne, nie gwarantują one pełnego bezpieczeństwa. Dopiero dodatkowe czynności konserwujące mogą zapewnić długą żywotność naszego sprzętu. Po każdym użyciu broń należy dokładnie oczyścić np. z prochu i sadzy, które pozostały w lufie, magazynku oraz innych częściach. Istnieje kilka metod czyszczenia broni. Należą do nich m.in. metody mechaniczna, elektrolityczna i chemiczna. Po tych zabiegach możemy rozpocząć konserwację broni.

Na czym polega konserwacja broni?

Do konserwacji służą specjalne smary, którymi należy posmarować również wewnętrzne mechanizmy. Rozłożoną na części broń sumiennie pokrywamy warstwą specjalnych przeznaczonych do tego celu środków. Bardzo ważną funkcję pełnią narzędzia wykorzystywane podczas konserwowania broni. Aby mieć pewność, że preparaty zostaną właściwie nałożone oraz że nie naruszymy powłoki sprzętu, stosujmy specjalistyczne szczoteczki z odpowiednim włosiem, przecieraki oraz drobne akcesoria pomagające dostać się do najdrobniejszych elementów. Dużo uwagi musimy poświęcić samej lufie – ta jest najbardziej zabrudzona po każdorazowym użyciu i dodatkowo wymaga przecierania olejem. Ogromne znaczenie ma wybór środków służących do pielęgnacji. Aby mieć pewność, że konserwacja da nam oczekiwane efekty, wybierajmy produkty wysokiej jakości. Jeśli sami nie mamy wprawy w konserwowaniu broni, możemy skorzystać z usług rusznikarza.

Wydatek związany z zakupem nowej broni powinien niezmiennie iść w parze z inwestycją pieniędzy i czasu na właściwą pielęgnację broni. To pozwoli cieszyć się sprzętem jak najdłużej, a także osiągać najlepsze wyniki. Zadbana i czysta broń umożliwia precyzyjne strzały i bardzo długą eksploatację. Niezależnie od materiału, z którego broń jest wykonana – wszystkie zanieczyszczenia powodują, że broń zaczyna korodować. Konserwacja broni jest złotym środkiem w walce z korozją. Jeśli chcemy jej uniknąć, konserwujmy broń po każdym użyciu.

Źródło: http://protechguns.com/