Przemyśl

Ponad 115 tys. sztuk sterydów anabolicznych wykryli funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Anaboliki usiłował przemycić samochodem osobowym obywatel Mołdawii.

W minioną sobotę (13 sierpnia br.) około godziny 15 granicę państwa w Medyce usiłował przekroczyć 53-letni obywatel Mołdawii. Mężczyzna podróżował samochodem osobowym marki Hyundai Getz. Funkcjonariusze Służby Celnej wytypowali właśnie ten samochód do szczegółowej kontroli, podczas której okazało się, że pojazd był dosłownie nafaszerowany anabolikami. Zbiornik paliwa, zderzaki: przedni i tylni, koło zapasowe oraz boki bagażnika pomieściły 115 200 sztuk sterydu anabolicznego o nazwie Danabol. 

Kierowca samochodu przyznał się do próby przemytu sterydów. Sprawca wyjaśnił funkcjonariuszom Służby Celnej, że docelowo towar miał trafić do Berlina. Informacje o zapotrzebowaniu na ten steryd znalazł w Internecie, a odbiorcami mieli być mężczyźni, którzy ćwiczą na siłowni. Przemycając anaboliki mężczyzna chciał szybko zarobić trochę pieniędzy na bieżące wydatki. Zamiast tego usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa karnego skarbowego. Dodatkowo sprawca stracił również samochód

Służba Celna realizując swoją misję w ochronie społeczeństwa zawsze ostrzega przed zakupem towarów z niepewnych źródeł. Produkty nieznanego pochodzenia, niedopuszczone do obrotu na terytorium Polski, nieoznakowane zgodnie z wymaganiami, mogą być niebezpieczne i stanowić nie tylko zagrożenie dla zdrowia ale i życia człowieka.

Służba Celna przypomina, że nawet zakup na własne potrzeby nie zwalnia nabywcy z konieczności zapoznania się z obowiązującymi przepisami, jakie dotyczą dopuszczenia produktów leczniczych do obrotu w Polsce i Unii Europejskiej.