Krosno

Na festiwalowej mapie Polski nie brakuje ciekawych wydarzeń teatralnych. Wśród nich szczególną uwagę przykuwają te imprezy, które „pozostają w ciągłym ruchu” – poszukują kolejnych inspiracji i środków wyrazu, wychodzą poza określone wcześniej ramy, a przez to zaskakują, intrygują, nieraz szokują. Jeśli wypatrujemy na horyzoncie okazji do odkrycia następnych, nieoczywistych wymiarów sztuki, nie może nas zabraknąć w Krośnie, gdzie niebawem rozpocznie się festiwal Nocne Teatralia Strachy.

Gdy w Krośnie zaczynają pojawiać się plakaty i naklejki z charakterystycznymi półksiężycami, większość mieszkańców dobrze wie, że do miasta wracają Nocne Teatralia Strachy. Dawniej – śmiała inicjatywa grupki nastoletnich zapaleńców. A dziś? Przygotowywana z coraz większym rozmachem impreza kulturalna, przyciągająca wielu artystów i odbiorców z całej Polski oraz spoza jej granic. W dniach 8-10 września 2016 odbędzie się już 9. edycja festiwalu, którego tegorocznym patronem został Konrad Swinarski.

Od teatru niezależnego do festiwalu sztuk alternatywnych

Wszystko zaczęło się od teatru s.tr.a.c.h., funkcjonującego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, którego działalność wpisuje się w charakter sztuki niezależnej. To właśnie jego członkowie wpadli na pomysł stworzenia nieszablonowej imprezy kulturalnej, łączącej krajowych i zagranicznych artystów. Imprezy otwartej na bogactwo form scenicznych i środków wyrazu, przez co dostarczającej odbiorcom głębokich i zupełnie nowych przeżyć. Tak powstały Nocne Teatralia Strachy, które z biegiem lat rozwijały się i wchłaniały rozmaite przejawy artystycznych aktywności, przeistaczając lokalne wydarzenie teatralne w duży festiwal sztuk alternatywnych.

Nocne Teatralia Strachy dawniej i dziś

Formuła „Strachów” nigdy nie stała w miejscu – wręcz przeciwnie, z każdą edycją nabierała coraz pełniejszego kształtu. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich odsłonach festiwalu, mieli okazję zetknąć się zarówno z różnymi formami dramatycznymi czy performatywnymi, jak i spektaklami tanecznymi, teatrem pantomimy lub cieni oraz miejskimi happeningami z udziałem aktorów chodzących na szczudłach.

Jeśli zdecydujemy się na udział w tegorocznej edycji, również nie będziemy narzekać na brak atrakcji. Oprócz głośnych spektakli teatralnych (jak np. Ukryte grupy Usta-Usta Republika), musicalu improwizowanego autorstwa warszawskiego Klubu Komediowego i pokazów ogniowych (wykonywanych przez członków teatru s.tr.a.c.h.), natrafimy też na wystawy fotografii i tematyczne seanse filmowe. Jednym słowem, po raz kolejny organizatorzy zadbali o różnorodność spojrzenia na sztukę.

Dawniej wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywały się jednego dnia – w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, do późnych godzin wieczornych (stąd też wzięła się nazwa imprezy). Niemniej, sukcesywny rozwój koncepcji, a także starania o jak najżywszy kontakt ze sztuką, doprowadziły do przekroczenia murów ośrodka. Tym razem Nocne Teatralia Strachy również wychodzą na rynek i pobliskie ulice Krosna, by na czas 3 dni roztoczyć nad miastem magiczną aurę. Do współtworzenia festiwalu przystąpiły okoliczne muzea, puby i restauracje, w których znajdziemy zamieszczone w programie atrakcje.

Festiwalowe ciekawostki i magia teatru

Poza wernisażami, koncertami i spektaklami teatralnymi, czekają na nas nie mniej interesujące wydarzenia towarzyszące. Pokazy tanga argentyńskiego czy warsztaty kuchni vegańskiej to tylko niektóre atrakcje. Warto również wspomnieć o „hucznym, a zarazem cichym” zamknięciu festiwalu, czyli silent disco, organizowanym na krośnieńskim rynku.

Istnieją też elementy, które decydują o oryginalności „Strachów” – choćby jak ta, że każdy z teatrów otrzymuje drewnianą szkatułkę ze szklanym wieczkiem, przedstawiającym motyw widniejący na festiwalowych plakatach. Tak oto impreza wpisuje się też w historię i tradycję miasta, słynącego z wysoko rozwiniętego przemysłu szklanego. Zgodnie z panującym obyczajem, szkatułki te, zanim zostaną wręczone, wypełniane są karteczkami zawierającymi anonimowe opinie widzów na temat obejrzanych spektakli.

Nocne Teatralia Strachy nie są konkursem, mającym wyłonić zwycięski zespół teatralny. Nie są też tylko zbiorem rozmaitych widowisk. Nierzadko natomiast stają się szczególną platformą dla poważnych dyskursów, odmiennych wrażliwości i przejmujących spotkań z własnymi oraz cudzymi doświadczeniami. Dążą do utworzenia prawdziwej nici porozumienia, której nie przerywa sceniczna „czwarta ściana”. Najlepiej zresztą oddają to proste słowa Konrada Swinarskiego, patrona 9. edycji festiwalu: „Teatr to instytucja polegająca na tym, że żywy człowiek przekazuje innym żywe myśli.”

Festiwal sztuk alternatywnych Nocne Teatralia Strachy odbędzie się w dniach 8-10 września 2016 w Krośnie na podkarpaciu. Więcej na ten temat przeczytasz na portalu www.kreatywna.pl.

nocne teatralia strachy 1 nocne teatralia strachy 2 nocne teatralia strachy 3 nocne teatralia strachy 4

Fotografie: Nina Przybylska

Żródło: www.interaktywna.pl