Piłka Nożna

Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy mistrzów Polski do lat 10 i do lat 12. W finale ogólnopolskim uczestniczyły 4 drużyny z województwa podkarpackiego, z których w Wielkim Finale zagrał UKS Beniaminek Krosno w kategorii U-10 dziewczynek.

 

Wśród chłopców najlepsze okazały się drużyny z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego (kategoria U-10) oraz SP 45 Wrocław z woj. dolnośląskiego (kategoria U-12). W kategorii U-10 po zwycięstwie nad zespołem z Krosna triumfowała drużyna KKS Katowice, a w U-12 dziewcząt tytuł obroniły reprezentantki Mazowsza - UKS Ząbkovia Ząbki. Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca w Warszawie.

Podczas finału ogólnopolskiego XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zobaczyliśmy w akcji 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym, które odbyło się 29 kwietnia, najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze wszystkich województw przez dwa dni dzielnie walczyli na boiskach Legii oraz Agrykoli Warszawa o awans do Wielkiego Finału.

2 maja, tuż przed finałem Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Lechem Poznań, wyłoniono zwycięzców XVII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku. Na oczach tysięcy fanów na trybunach PGE Narodowego i widzów transmisji w Polsacie Sport i Super Polsacie, na murawę wybiegli reprezentanci najlepszych w tym roku województw. Rozegrali 4 spotkania finałowe, które wyłoniły mistrzów Polski wśród dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12. W żadnym z tych spotkań nie zabrakło pięknych bramek, składnych akcji czy emocji trzymających w napięciu do samego końca, czyli wszystkiego, co w futbolu najpiękniejsze.

Wydarzenia na żywo relacjonowali dla kibiców Mateusz Borek, jeden z najpopularniejszych komentatorów w Polsce oraz Łukasz Wiśniowski znany z kanału „Łączy Nas Piłka”. Zmagania najmłodszych piłkarskich talentów osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski), Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji do lat 21) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Marcin Kasprowicz, Bartłomiej Zalewski i Robert Wójcik.

- Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci uprawianie sportu, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Na pewno jest to duża wartość selekcyjna, bo obserwacja tak wielu młodych piłkarzy i piłkarek na tle innych, najlepszych w Polsce, to doskonały przegląd zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile reprezentacji Polski, a historia tego Turnieju pokazuje, że tak właśnie się działo. Dodatkową wartością jest też kontakt tej piłki u podstaw piramidy z piłką profesjonalną. Na stadionie PGE Narodowym mamy kolejno mecze zespołów dziecięcych, a potem finał Pucharu Polski. To też dowód na to, jak blisko jest z podwórka na stadion – mówił podczas finałów selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna.

- Dzień 2 maja jest również już od 4 lat prawdziwym świętem piłki nożnej w Polsce. Gra na murawie stadionu PGE Narodowego w meczach finałowych Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to dla tych młodych zawodników nie tylko nagroda za ciężką pracę, poświęcenie i serce do futbolu, ale również motywacja do kolejnych treningów. Gratuluję wszystkim uczestnikom finału ogólnopolskiego i życzę, by Wasz talent i pasja do futbolu zaowocowały w przyszłości grą w reprezentacji Polski wzorem Arkadiusza Milika czy Piotra Zielińskiego, którzy też kiedyś grali w tym Turnieju powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Pierwsze na murawę PGE Narodowego wybiegły drużyny z kategorii U-10 dziewcząt – KKS Katowice i UKS Beniaminek Krosno. Po zaciętym meczu wynik był remisowy (1:1) i do rozstrzygnięcia spotkania potrzebne były rzuty karne. Reprezentantki naszego województwa dzielnie walczyły, jednak ostatecznie musiały uznać wyższość rywalek. Mimo porażki, trener Beniaminka wypowiadał się w optymistycznym tonie. - Z Turnieju jestem bardzo zadowolony. Fazę grupową, ćwierćfinał i półfinał przeszliśmy jak burza. W tym roku nie przegraliśmy w trakcie Turnieju żadnego meczu. Dopiero w Finale ten remis i rzuty karne. Dziewczynki psychicznie nie dały rady. W ubiegłym roku również zajęliśmy drugie miejsce, przegrywając na PGE Narodowym. Brakuje nam tej przysłowiowej „kropki nad i”. Za rok będzie lepiej – mówił trener Beniaminka Krosno, Marcin Maculski. - Cała drużyna grała na Anię (Anna Skrzypczyk została najlepszą zawodniczką Turnieju w kategorii U-10 – przyp. red.). Bardzo dobrze pracuje się z tak utalentowanymi dziewczynami. Przed rokiem również najlepszą zawodniczką została dziewczynka z Krosna, Kinga Gut. Co roku mamy więc najlepszą zawodniczkę Turnieju, to fajna sprawa.

Zawodnicy reprezentujący nasze województwo w kategorii U-10 chłopców zajęli 10. miejsce. Był to ich debiut w finałach Turnieju. Trener AMO Rzeszów, Marcin Włodarski nie ukrywał jednak, że wynik mógł być lepszy. - Obie drużyny, które wyszły z naszej grupy spotkały się ze sobą w finale, a my osiągaliśmy z nimi korzystne dla nas wyniki. Jednak zabawa dla moich podopiecznych była bardzo dobra. Stawialiśmy od samego początku na dobrą zabawę, bo w tej kategorii wiekowej nie powinno się mieć żadnych celów i założeń. W przyszłym roku będziemy walczyć o ponowne zwycięstwo na Podkarpaciu i udział w Turnieju finałowym – mówił. W tej kategorii wiekowej królem strzelców został Kacper Plichta zawodnik reprezentujący AMO Rzeszów. - Jesteśmy również bardzo zadowoleni z sukcesu indywidualnego naszego zawodnika – dodał Włodarski.

Zadowolony z Turnieju wracał również trener drugiego zespołu Beniaminka KrosnoBartłomiej Szela, którego podopieczne zajęły 4. miejsce w kategorii U-12 dziewczynek. - Niewykorzystane sytuacje lubią się niestety zemścić. Postawa całej drużyny napawa mnie jednak dumą. Tym bardziej że dziewczynki trenują ze sobą od pół roku, od początku rozgrywek – mówił po meczu o 3. miejsce trener Beniaminka. - Całe Podkarpacie, rodzice, koleżanki i koledzy powinni być dumni z tych dziewczynek, bo to co one osiągnęły to jest wielki sukces. To także wielka motywacja do dalszej pracy. Za rok na pewno ponownie spróbujemy zakwalifikować się i wrócić do Warszawy – dodał zadowolony.

W innych nastrojach niż koleżanki do domów wracali zawodnicy SP 9 Dębica, którzy zajęli 16. miejsce w kategorii U-12. - Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni organizacją całego wyjazdu, ale i poziomem sportowym, który jest bardzo wyrównany. Nasze oczekiwania były większe, jednak to taki turniej, kiedy za dwa dni wyniki mógłby być inne – komentował trener Krzysztof Bizoń. - Każdy taki turniej jest też możliwością dla nas – trenerów – możliwością do rozmowy i wymiany wzajemnych doświadczeń – dodał.

Klasyfikacja generalna
Miejsce  Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
I MAZOWIECKIE (UKS Irzyk) ŚLĄSKIE (KKS Katowice) DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław) MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)
II LUBUSKIE (UKS 4 Kostrzyn) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno) ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola) WIELKOPOLSKIE (KA 4 Respect)
III WIELKOPOLSKIE (SP 1 Międzychód) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź) WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań) ŚLĄSKIE (Akademia Sportu KSB Lędziny)
IV POMORSKIE (UKS Orlik Stężyca) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz) KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 69 Bydgoszcz) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
V ŚWIĘTOKRZYSKIE (AMO I Kielce) LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów) ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 51 Szczecin) ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP 7 Ostrowiec Św.)
VI WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 18 Olsztyn) DOLNOŚLĄSKIE (UKS Wołów) MAZOWIECKIE (SP 22 Płock) POMORSKIE (UKS Lider Rychnowy)
VII MAŁOPOLSKIE (MUKS Dunajec Nowy Sącz) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin) POMORSKIE (UKS Jedynka Reda) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
VIII KUJAWSKO-POMORSKIE (Gol Brodnica) OPOLSKIE (SP 4 Namysłów) LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm) DOLNOŚLĄSKIE (ZS w Wojborzu)
IX ŁÓDZKIE (RAP Radomsko) MAZOWIECKIE (Varsovia Girls) MAŁOPOLSKIE (SP 18 Tarnów) MAŁOPOLSKIE (UKS Trójka Staszkówka Jelna)
X PODKARPACKIE (AMO Rzeszów) PODLASKIE (UKS 10 Łomża) ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP 27 Kielce) LUBELSKIE (UKS Piątka Biała Podlaska)
XI ZACHODNIOPOMORSKIE (MUKS Orzeł 2010 Wałcz) MAŁOPOLSKIE (C.A.R. Junior Krzeszowice) ŚLĄSKIE (MUKP Dąbrowa Górnicza) ŁÓDZKIE (ULKS Sieradz)
XII OPOLSKIE (Masters Brzeg) LUBELSKIE (PSP Modliborzyce) OPOLSKIE (UKS Rodło Opole) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP Samborowo)
XIII LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SSP Tylice) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 19 Elbląg) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
XIV ŚLĄSKIE (UKS Gol Bieruń) WIELKOPOLSKIE (UKS 2 Luboń) PODLASKIE (SP 14 Białystok) OPOLSKIE (LUKS Biała Nyska)
XV PODLASKIE (SP 4 Zambrów) ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP Kunów) LUBUSKIE (UKS Polonia Słubice) LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)
XVI DOLNOŚLĄSKIE (SP 11 Jelenia Góra) POMORSKIE (SP 5 Malbork) PODKARPACKIE (SP 9 Dębica) PODLASKIE (SP Rosochate)


Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne.
Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Arkadiusz Szafranek z zespołu UKS Irzyk (woj. mazowieckie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostała natomiast Szkoła Podstawowa w Karsinie (woj. pomorskie).

Nagrody indywidualne
Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczynki U-10
Najlepszy bramkarz ANTONI DETMER (UKS 4 KOSTRZYN) GABRIELA KIAŁKA (MUKS STILON GORZÓW WIELKOPOLSKI)
Najlepszy zawodnik MATEUSZ CICHOCKI (UKS IRZYK) ANNA SKRZYPCZYK (UKS BENIAMINEK KROSNO)
Król strzelców KACPER PLICHTA (AMO RZESZÓW) ZUZANNA WITEK (KKS KATOWICE) – 19 BRAMEK
Kategoria Chłopcy U-12 Dziewczynki U-12
Najlepszy bramkarz OLIWIER PIĄTKOWSKI (SP 27 KIELCE) EWA SIKORA (UKS AKADEMIA SPORTU KSB LĘDZINY)
Najlepszy zawodnik MAKSYMILIAN STANGRET (MGUKS POGOŃ ZDUŃSKA WOLA) MAJA GRZYBOWSKA (UKS ZĄBKOVIA ZĄBKI)
Król strzelców OLIWIER SMUNIEWSKI (SP 51 SZCZECIN) – 11 BRAMEK CELINA CUPA (UKS LIDER RYCHNOWY) – 13 BRAMEK

 

Triumfatorów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 czeka teraz nagroda główna, którą będzie oglądanie na żywo meczu Polska – Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, który rozegrany zostanie 10 czerwca w Warszawie.

Turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Od tego roku do grona sponsorów Turnieju dołączyła firma Electrolux, zostając Brązowym Sponsorem rozgrywek. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat na XVII edycją Turnieju sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Rozgrywki swoim patronatem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Patronat medialny: TVN, RMF Maxxx, Onet, Przegląd Sportowy, Bravo Sport, Echo Dnia, Gazeta Lubuska, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Współczesna, Kurier Lubelski, Kurier Szczeciński, Nasze Miasto Gdańsk, Nasze Miasto Katowice, Nasze Miasto Łódź, Nasze Miasto Poznań, Nasze Miasto Warszawa, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na www.zpodworkanastadion.pl oraz www.pzpn.pl