Kraj

Masz lot z Krakowa i musisz jakoś dostać się na lotnisko? Opcji dojazdu jest kilka. Różnią się czasem dojazdu, komfortem i kosztami. Jak dojechać na Balice najwygodniej i jednocześnie najtaniej?

Najpopularniejsze sposoby dojazdu na lotnisko Balice to:

  • przejazd pociągiem Kolei Małopolskich z Dworca Głównego w Krakowie,
  • dojazd autobusem miejskim,
  • Uber bądź taksówka,
  • podrzucenie przez znajomego,
  • dojazd własnym samochodem i parking przy lotnisku.

Przeanalizujmy teraz koszty oraz komfort każdego z tych rozwiązań.

Najtaniej i najmniej wygodnie - autobus miejski na lotnisko

Ta opcja jest najmniej komfortową, ale jednocześnie najtańszą. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 4 zł (trzeba brać jednak pod uwagę koszty dojazdu na przystanek). Niestety autobusy jeżdżą obecnie zaledwie raz na godzinę, zatrzymując się na wielu stacjach pośrednich. Jest zatem ciasno, pojawia się problem z większymi bagażami, dla których trudno znaleźć miejsce, a sama podróż trwa prawie godzinę. Jeśli masz sporo bagażu bądź podróżujesz z dziećmi, taki dojazd, choć tani, jest bardzo uciążliwy.

Nie tanio i średnio wygodnie - pociąg

Pociąg to dobra alternatywa pod względem czasu przejazdu. Podróż trwa zaledwie 20 minut. Warto jednak sprawdzić, czy pociąg na pewno pojedzie, bo zdarzają się sytuacje, kiedy ilość transportów zostaje zredukowana (pojawia się wtedy komunikacja zastępcza, którą dojazd trwa niestety dłużej). Bilet kosztuje 9 zł od osoby, zatem przy 4 osobowej rodzinie to wydatek aż 36 zł w jedną stronę (nie licząc kosztów dojazdu na dworzec).

Wygodnie, tanio, ale z długiem - podwózka przez znajomego

Opcja wygodna, bo spod domu pod terminal a koszty zazwyczaj zerowe (bo z reguły znajomy za przysługę nie weźmie nic), ale.. jesteśmy uzależnieni od decyzji drugiej osoby i jeśli nagle coś znajomemu wypadnie, to możemy mieć nie lada problem. Poza tym jesteśmy w takiej sytuacji winni przysługę, a te - jak z reguły bywa - zazwyczaj okazują się nam bardzo nie na rękę.

Wygodnie i drogo - taksówka

Taksówka zabierze nas spod domu i przy dużej ilości bagażu czy dzieciach to opcja wygodna. Koszt przejazdu jest jednak na tyle wysoki, że taniej wychodzi pojechać własnym samochodem i postawić auto na prywatny parkingu przy lotnisku.

Tanio i wygodnie? Własny samochód i parking przy lotnisku

Idealna opcja w zasadzie pod każdym względem - jest wygodnie i możemy precyzyjnie zaplanować czas podróży. Jeśli chodzi o całościowy koszt, to do benzyny trzeba też doliczyć koszt parkingu przy lotnisku, ale nie musi być on wysoki. Jeśli znajdziemy odpowiedni i tani parking przy lotnisku, to za pozostawienie auta na tydzień zapłacimy zaledwie 40 zł. Czyli dla 4-osobowej rodziny, koszt dojazdu i parkingu będzie niższy niż gdybyśmy przyjechali pociągiem.

Dojazd własnym samochodem i parkowanie przy lotnisku to również jedyna sensowna opcja, jeśli jedziemy na lotnisko z miejscowości położonych w okolicach Krakowa bądź z miejsc bez dobrze rozwiniętej komunikacji autobusowej lub kolejowej.