Sport

Tenis stołowy, popularnie zwany ping-pongiem, należy to tych sportów, który można uprawiać niezależnie od wieku i płci, dostosowując poziom gry do własnych możliwości. A dodatkowo ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i psychikę. Dzieciom ułatwia harmonijny rozwój psycho-fizyczny, dorosłym pomaga utrzymać kondycję. Odnajdą się w nim również osoby niepełnosprawne fizyczne, nawet poruszające się na wózku inwalidzkim – sport ten został zaliczony w poczet dyscyplin paraolimpijskich. Może być uprawiany jako gra rekreacyjna lub być sposobem na życie.

Dla każdego i przy każdej pogodzie

Na poziomie amatorskim można w ping-ponga grać bez specjalnego przygotowania. Brak wprawy nie musi nam przeszkodzić w dobrej zabawie – a umiejętności możemy nabyć, trenując regularnie. Z czasem więc czysto rekreacyjne uprawianie tego sportu może nawet przerodzić się w pasję zawodową. Jeśli jednak marzy nam się, by nasze dziecko zajmowało się tym sportem, korzystnym byłoby, gdyby rozpoczęło naukę w jak najmłodszym wieku.

W tenisa stołowego mogą grać wspólnie całe rodziny, co jest nie tylko wspaniałą rozrywką, ale też doskonałym sposobem na zacieśnianie więzi między pokoleniami. Dla dorosłych gra w ping-ponga jest przy tym doskonałą okazją na poprawę kondycji fizycznej, refleksu oraz zachowania młodzieńczego wyglądu. Ich pociechy natomiast rozwijają w sobie między innymi zdolność koncentracji oraz szybkość reakcji na bodźcie.

Ping-pong jest grą względnie łatwo dostępną. Zakup paletek, piłek czy siatki nie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Problemem może być jedynie odpowiedni stół, chociażby dlatego, że trzeba go gdzieś ustawić. Na szczęście istnieją miejsca, w których za darmo lub za pewną opłatą można ten sport uprawiać: szkoły, kluby, a nawet parki.

Zobacz ofertę siatek sportowych http://siatki.info/

Choć w tenisa można grać pod gołym niebem, sport ten jest przede wszystkim dyscypliną halową. To zaleta, ponieważ możemy korzystać z radości gry w każdym klimacie, niezależnie od aktualnej pogody – nieważne, czy za oknem pada deszcz, śnieg, jest pochmurno czy słonecznie, panuje zabójczy mróz lub doskwierający upał.

Rozwija umysł i sprawność fizyczną

Tenis stołowy jest jednym z najszybszych sportów na świecie – uderzona przez zawodowego gracza piłeczka porusza się z prędkością 100 kilometrów na godzinę. Wymusza to na zawodnikach błyskawiczną reakcję, dlatego ping-pong doskonale rozwija koordynację wzrokowo-duchową u dzieci. Gra wymaga również opanowania wielu taktycznych umiejętności. Nic zatem dziwnego, iż uchodzi za dyscyplinę sportową pozytywnie wpływającą na funkcjonowanie mózgu. Pomaga rozwinąć inteligencję dziecka, a u osób starszych dłużej zachować sprawność umysłu.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ping-pong kształtuje w nas wytrwałość i determinację, oraz wytrzymałość, również fizyczną. Znacząco podnosi sprawność motoryczną. Intensywna gra to również duże zużycie kalorii – jest zatem wspaniałym sposobem na zachowanie szczupłej sylwetki. Ponadto ping-pong pomaga zmniejszyć stres, zapobiegać chorobom serca, a także układu krwionośnego, zwiększyć wydajność płuc, wzmocnić mięśnie, ścięgna i kości oraz poprawić procesy trawienia. W trakcie treningu wydzielają się też duże ilości endorfin, dzięki którym czujemy się szczęśliwi.

Powszechnie uważa się również, iż uprawianie tenisa stołowego jest skutecznym sposobem zachowania młodego wyglądu przez długie lata. Łatwo w to uwierzyć, jeśli weźmie się pod uwagę jego ogromny pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.