Turystyka

Nie zawsze warto jechać najszybszą trasą do celu, zwłaszcza na urlopie. Warto zjechać z trasy i zobaczyć coś ciekawego. Polska jest pełna atrakcji, które warto poznać.

Kiedy jedziemy na wczasy i mamy przed sobą daleką drogę to cieszymy się, że powstało tyle autostrad i dróg ekspresowych. Czas jazdy skraca się, o ile oczywiście nie natrafimy na korki. Jednak jadąc autostradą, nie zobaczymy wiele, wręcz przeciwnie, omijamy bardzo wiele ciekawych miejsc. Dlatego warto czasem zjechać z autostrady i zobaczyć jaka piękna jest Polska.

Jadąc z południa Polski na wczasy nad zachodnim wybrzeżem Bałtyku, prawie na pewno będziemy jechać trasą szybkiego ruchu S3. Będziemy zatrzymywać się po drodze na miejscach obsługi podróżnych albo stacjach benzynowych. Nie są to miejsca szczególnie atrakcyjne turystycznie. Spróbujmy zjechać z S3 na przykład w Świebodzinie, aby z bliska zobaczyć Figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to żelbetowa budowla o wadze prawie 500 ton. Figura ma wysokość 33 metry, natomiast razem z postumentem ponad 50 metrów. W pobliżu figury jest bezpłatny parking, dopiero z bliska można zobaczyć ogrom tej konstrukcji.

Skoro już zjechaliśmy do Świebodzina, to zajrzyjmy również na Rynek, gdzie możemy coś zjeść i zrobić pamiątkowe zdjęcie na ławeczce Czesława Niemena. W Świebodzinie można obejrzeć kilka ciekawych zabytków, w tym zamek joannitów z XVI wieku, obecnie szpital. Oryginalne pozostało południowo-wschodnie skrzydło zamku. Jeśli chcemy obejrzeć dobrze zachowany zamek Joannitów, to pojedźmy kilkanaście kilometrów dalej, do Łagowa.

Łagów to miejscowość znana z festiwalu Lubuskie Lato Filmowe, położona wśród lasów nad jeziorami Trześniowskim i Łagowskim. W przesmyku między tymi jeziorami, na wzgórzu, Joannici zbudowali zamek już w XIV wieku. Zamek rozbudowywany w kolejnych latach przetrwał wojnę i zachował się w dobrym stanie. Obecnie jest tam hotel i restauracja, więc zamku wewnątrz nie można zwiedzać, ale można go dokładnie obejrzeć z zewnątrz (więcej o zamku w Łagowie - https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/). Warto wejść na wysoką wieżę, z której doskonale widać Łagów, obydwa jeziora i okolicę. Łagów to miejscowość turystyczna, więc można zebrać kontakty pod kątem przyszłego wypoczynku.

Z Łagowa możemy skierować się z powrotem w kierunku trasy S3 i zwiedzić podziemne trasy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Podziemne trasy znajdują się w Pniewie i W Boryszynie (Pętla Boryszyńska), obydwie w kilku wariantach zależnych od czasu i możliwości zwiedzających. Pamiętajmy, że pod ziemią panuje stała temperatura ok. 10-12 stopni Celsjusza, więc potrzebne będzie cieplejsze ubranie.

paradyz 800

Blisko Międzyrzeckiego rejonu Umocnionego mamy jeszcze dwie atrakcje. Pierwszą z nich jest pocysterski kompleks w Gościkowie-Paradyżu, obecnie siedziba Wyższego seminarium Duchownego. Cześć obiektów można zwiedzać, oprowadzają klerycy, którzy dobrze znają historię opactwa. Druga atrakcja to ruiny zamku w Międzyrzeczu oraz muzeum w budynku dawnego starostwa z piękną kolekcją portretów trumiennych. Po obejrzeniu tych atrakcji w Międzyrzeczu możemy wjechać na S3 i dalej nad morze.

Jeśli mamy więcej czasu, to z Łagowa możemy pojechać do kolejnej miejscowości turystycznej z dwoma pałacami, czyli do Lubniewic. Niestety pałace na razie można obejrzeć tylko z zewnątrz, ale warto pojechać dla pięknych widoków oraz dla Parku Miłości poświęconemu Michalinie wisłockiej (więcej o Lubniewicach - https://discover.pl/palac-w-lubniewicach/). Po drodze oczywiście pięknie zachowany Pałac w Gliśnie, w którym obecnie jest ośrodek doradztwa rolniczego. Jeśli ktoś ma więcej czasu, może skierować się w stronę Parku narodowego „Ujście Warty”, w którym można spędzić nawet kilka godzin na pieszych i rowerowych wycieczkach, podziwiając ptaki. Są również ciekawe ruiny zamku Joannitów w Słońsku. To już wyprawa na dłużej, więc najlepiej z noclegiem, o który nietrudno. Warto to sobie wszystko zaplanować wcześniej, zwłaszcza, że w okolicy jest więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia. 

Korzystajmy z dobrodziejstwa dróg szybkiego ruchu, ale pamiętajmy, że w Polsce jest bardzo dużo miejsc do odwiedzenia, również z dziećmi. Pobyt nad morzem nie ucieknie, jeszcze zdążymy nacieszyć się Bałtykiem i zatłoczonymi plażami.