Sport

Obecnie wiele osób decyduje się na trening w domu. Przede wszystkim wynika to z małej ilości wolnego czasu, który ktoś może poświęcić na ćwiczenia. Nadgodziny w pracy czy wychowywanie małych dzieci z pewnością nie ułatwiają prowadzenia aktywnego stylu życia. Prawda jest jednak taka, że za niewielkie pieniądze można dobrze wyposażyć domową siłownię i cieszyć się treningiem o wybranej porze. Jednym z przyrządów, który warto posiadać, jest twister. Co to za sprzęt i jak wybrać funkcjonalny model?

Twister to niepozorny przyrząd treningowy w postaci obrotowego talerza. Do czego służy? Przede wszystkim do wysmuklenia talii i redukcji tzw. boczków. Niektóre modele twisterów pomagają też wzmocnić mięśnie ramion. Wszystko zależy od tego, w jakie dodatkowe elementy wyposażony jest dany twister do ćwiczeń. O skuteczności tego sprzętu świadczy chociażby to, że coraz częściej można go dostrzec w profesjonalnych klubach fitness.

 

Zalety i wady twistera

Twister do ćwiczeń to doskonały produkt do domowej mini siłowni. Przede wszystkim jest lekki i ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu można go bez problemu przechowywać w szafie, pod łóżkiem czy w garderobie. Pozwala też na trenowanie np. przed telewizorem. Ponadto jest niedrogi, bowiem koszt twistera to zaledwie kilkadziesiąt złotych – dobry model można już kupić nawet za 30 złotych. Ale najważniejsza zaleta twistera to jego skuteczność w modelowaniu sylwetki. Czy przyrząd ten posiada jakieś wady? Z całą pewnością nie sprawdzi się u osób z nadwagą, którym potrzeba ćwiczeń o wiele bardziej intensywnych. Twister to przyrząd jedynie do spokojnego treningu.

 

Rodzaje twisterów

Pomimo tego, że twister to prosty sprzęt, producenci zadbali o to, aby zaoferować swoim klientom bardzo różnorodne modele. Wszystko po to, aby sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających odbiorców. U niektórych bowiem sprawdzi się standardowy model twistera, innym będzie potrzebny bardziej profesjonalny przyrząd. Jakie rodzaje twisterów można znaleźć w sklepach?

  1. Twister klasyczny – to najprostsza wersja tego sprzętu, bez żadnych dodatkowych elementów. Jest najtańszy, ale też najtrudniej utrzymać na nim równowagę.

  2. Twister z wypustkami – to odmiana twistera klasycznego. Wyróżnia się jedynie specjalnymi wypustkami do masażu na podstawie, na której umieszcza się stopy.

  3. Twister z linkami – to bardziej rozbudowany twister do ćwiczeń, na którym nie tylko wysmukla się talię, ale i jednocześnie trenuje ręce. Droższy od klasycznego twistera, ale też łatwiej utrzymać na nim równowagę.

  4. Twister z drążkiem – to model najczęściej obecny w fitness klubach, wyposażony w drążek i nieco większy od innych twisterów.

 

Cechy dobrego twistera do ćwiczeń

Wybór twistera wcale nie jest prosty, jednak wystarczy trzymać się kilku zasad, aby ułatwić sobie zadanie. Przede wszystkim należy wybierać produkty wysokie jakościowo, aby mogły służyć przez lata. Dobry twister jest także antypoślizgowy i dotyczy to zarówno spodu przyrządu, jak talerza obrotowego, na którym umieszcza się stopy. Twister do ćwiczeń powinien także mieć odpowiednią nośność, dostosowaną do wagi użytkownika. Dobrze, jeśli posiada także np. licznik obrotów, czasu czy ilości spalonych kalorii.

Akcesoria treningowe to doskonałe sprzęty do domowej siłowni. Jednym z nich jest twister do ćwiczeń, który skutecznie modeluje sylwetkę i pomaga pozbyć się boczków. Sprzęt ten ma wiele zalet: jest tani, poręczny, lekki i skuteczny. Warto posiadać go w domu i korzystać z niego regularnie, np. podczas oglądania telewizji. Efekty będą widoczne bardzo szybko.

Kompletując domową siłownię, musisz również rozważyć zakup sprzętu, jak: rower stacjonarny czy orbitrek.