Sport

Każdy trener tenisa próbując w skrócie przekazać zawodnikowi najważniejsze cechy prowadzące go do sukcesu prędzej czy później powie mu, że najważniejsze w tenisie są nogi i głowa. Co do sfery mentalnej w tej kwestii trzeba sobie radzić samemu, natomiast co do nóg to warto przyjrzeć się nowinkom technologicznym, które ułatwiają zawodnikowi osiągnięcie perfekcji na korcie.

Czym się kierować przy zakupie butów do tenisa

Kupując buty do tenisa warto zacząć od propozycji producentów obuwia sportowego, którzy już w sklepie wskazują, który model przeznaczony jest do konkretnej dyscypliny sportu. Dzięki tym wskazaniom znacznie oszczędzi się czas. A buty do tenisa wyraźnie różnią się od obuwia sportowego przeznaczonego choćby do biegania czy gier zespołowych. Najczęściej w jednym sklepie stacjonarnych znajdzie się zaledwie kilka par tego rodzaju butów, wybór zatem będzie zawsze ograniczony, zupełnie inaczej natomiast sytuacja wygląda w sklepie internetowym np. w Sport-Partner, który posiada spory wybór butów do tenisa oraz innych sportów.

Długość i szerokość butów do tenisa

Oglądają mecze tenisowe nie raz można zobaczyć zawodnika korzystającego z pomocy medycznej w celu zabezpieczenia pęcherzy na stopach. Bardzo często widać też, że noszą oni dwie a nawet trzy pary skarpet. Wszystko dlatego, że zawodnik podczas jednego meczu potrafi w upale spędzić w obuwiu sportowym kilka dobrych godzin. Dlatego buty sportowe należy perfekcyjnie dobrać do długości stopy, najlepiej w skarpecie o grubości jaką używa się do grania. Należy pamiętać, że zbyt mały but po prostu uwiera, ale zbyt duży powoduje stałe uderzenia paców stopy o przód obuwia, co jest równie bolesne. 

Ważna jest też szerokość obuwia, która powinna uwzględnić cechy anatomiczne stopy. Aktualnie zaledwie parę firm różnicuje buty do tenisa ze względu na szerokość stopy. Warto wypróbować kilka wariantów. 

Bezpieczne obuwia do tenisa

Gdy przyglądamy się butom do tenisa zwraca uwagę masywność tego rodzaju obuwia. Buty do tenisa mocno otulają stopę sięgając wyraźnie do kostki. I to jest niezwykle ważna cecha. Gra w tenisa jest dyscypliną zrywną, gwałtowną, wymaga od zawodnika błyskawicznej reakcji ciała pozostającego poza kontrolą umysłu. Najlepsi zawodnicy to ci, którzy reagują instynktownie. A to oznacza, że stopa zawodnika narażona jest cały czas na gwałtowne obciążenia i błyskawiczne zmiany pozycji. Nic bardziej kontuzjogennego. Dlatego but do tenisa musi trzymać stopę mocno, a jednocześnie jej nie usztywniać, by staw skokowy nadążył za stopą. 

Amortyzacja obuwia do tenisa

Aby ciało zawodnika, jego stopy, nogi i kręgosłup czuły się komfortowo, buty do tenisa muszą posiadać najlepszą z możliwych amortyzację. To dlatego podeszwa tych butów jest tak gruba. Stopa pozostająca w ciągłym ruchu musi elastycznie odbijać się od powierzchni kortu. Dla amatora grającego w tenisa czysto rozrywkowo mniejsze znaczenie będzie miał bieżnik buta, on i tak sobie poradzi w nim na każdej nawierzchni, a ważniejsza jest doskonała amortyzacja. Błyskawiczne naskoki, zmiana tempa i kierunku, temperatura przy korcie w upalne dni powodują, że stopa a za nim cały kręgosłup cały czas się" ubijają". Dlatego amortyzacja buta do tenisa jest kluczowa dla komfortu gry.