Turystyka

Wczasy pod gruszą przez cały rok? Owszem jest to możliwe, ale pod warunkiem, że mamy podwórko, na którym rośnie rzeczona grusza i pomysł na biznes, czyli pokoje do wynajęcia.

Od gospodarza do hotelarza

Czyli od czego zacząć swoją przygodę z agroturystyką. Od razu odpowiem, że od wydania kilkuset złotych na spędzenie wakacji w agroturystykach po całej Polsce. Będziemy mogli określić standardy, poznać jak funkcjonują, jakie mają w pobliżu atrakcje, co mieści się w obrębie zaplecza. Kiedyś udało mi się zwiedzić agroturystykę w okolicach Warszawy gdzie rozdawali gadżety reklamowe były to zwykłe breloczki i podkładki pod kubki.

Kto może prowadzić agroturystykę

Najprostsza odpowiedź to rolnik. Agroturystyka jest złączona nierozerwalnie z gospodarstwem. I tak naprawdę nie mając tego hektara ciężko jest mówić o jakiejkolwiek działalności w tym względzie. Rolnik prowadzący agroturystykę nie jest zarejestrowany w ZUS-ie (dotyczy max. 6 pokoi), nie płaci podatku dochodowego z tej działalności. A poza tym pracuje od świtu do nocy w sezonie wakacyjnym.

Kiedy opłaca się mieć agroturystykę

Na pewno prowadząc gospodarstwo rolne w pobliżu rzek, jezior w okolicy morza czy ładnych i atrakcyjnych szlaków można się pokusić o dodatkowy zarobek. Jest wiele pięknych rejonów będących jeszcze oazami nie stratowanymi przez rzesze turystów i blichtrowej otoczki. W takie miejsca warto ściągać tych co szukają spokoju, artystów czy rodziny z dziećmi.

Jak znaleźć klientów

Warto zainwestować w marketing, aby do nich dotrzeć. Fajnym pomysłem jest też wręczanie upominków w postaci suszonych ziół w ozdobnym pudełku kartonowym czy woreczku. Albo domowego przetworu z etykietką zawierającą także nazwę gospodarstwa i kontakt do niego. Niby zwykły upominek, a często potrafi sprawić, że pamiętają nas dłużej.

Ozdobne pudełka kartonowe i inne gadżety reklamowe dostępne w Agencji BTL Kopikom.com.pl.

Prowadzenie agroturystyki to nie jest praca etatowa i powinniśmy sobie zdawać z tego sprawę. Poza tym pokoje muszą mieć odpowiedni standard. Także jeśli w pobliżu nie ma atrakcji, to należy je zapewnić w ogrodzie. Wystarczy altana na grilla czy staw gdzie można złowić ryby. Albo stajnię z końmi pod wierzch. Zawsze można wykorzystać nawet prace w gospodarstwie jako atrakcje turystyczną. Na przykład smażenie konfitur czy zrywanie owoców będzie dodatkową atrakcją dla wczasowiczów. A przede wszystkim i najważniejsi są mili gospodarze.

Źródła:

  1. http://www.klimkiewicz.net.pl/jak-zalozyc-sklep-ze-zdrowa-zywnoscia [stan z 2018-09-25].
  2. http://www.blue-bell.pl/jak-wypromowac-sklep-stacjonarny [stan z 2018-09-25].