23
Cz, Maj

Czy wiesz, że...

Czym tak naprawdę jest frezarka? Zgodnie z definicją jest to rodzaj obrabiarki służącej do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich oraz kształtowych takich jak gwinty, rowki, a nawet koła zębate.

W jaki sposób działa tytułowa frezarka?

 

Przede wszystkim bazuje ona na ruchu obrotowym, a więc nadając jej rotację ostrza przesuwają się ruchem uprzednio zaprogramowanym względem danego materiału. Czynność ta nazywana jest frezowaniem. Tego typu urządzenia znajdują swe szerokie zastosowanie zwłaszcza w przemyśle produkcyjnym, a ich zautomatyzowanie prowadzi do zwiększenia efektywności oraz wydajności procesu produkcyjnego.

 

W jaki sposób dzielimy frezarki?

 

Mamy do czynienia z kilkoma klasyfikacjami frezarek. Ta najbardziej popularna ma związek z rodzajem ich konstrukcji – w ten sposób wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Nie bez znaczenia jest także zastosowanie frezarek.

 

Kierując się ich przeznaczeniem należy wyróżnić następujące warianty urządzeń :

- frezarki poziome

- frezarki uniwersalne

- frezarki pionowe

- frezarki przeznaczone do gwintów

- frezarki przeznaczone do drewna

- frezarki przeznaczone do kół zębatych

 

Kolejnym kryterium świadczącym o podziale frezarek jest ulokowanie ich kluczowego elementu konstrukcyjnego, czyli wrzeciona. W zgodzie z jego umiejscowieniem oraz systemem mocowania możemy mówić o frezarkach górnowrzecionowych oraz dolnowrzecionowych. Do pozostałych typów frezarek zaliczamy m.in. frezarki stołowe, wspornikowe, nakiełczarki, stojakowe, kopiarki, bramowe, CNC oraz frezarki specjalne.

 

zdjecie2

Frezarki górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe

 

W przypadku pierwszego wariantu frezarek – jak sama nazwa wskazuje wrzeciono ulokowane jest nad stołem. To znacznie popularniejszy wariant, który jest stosowany w produkcjach masowych – zarówno w przypadku frezowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Frezarki dolnowrzecionowe z kolei charakteryzują się analogicznie wrzecionem ulokowanym pod powierzchnią stołu. Metoda ich działania jest niebezpieczna, dlatego obsługiwane są wyłącznie przez operatorów wyspecjalizowanych.

 

Rodzaje frezowania

 

Typ pracy, który chcemy wykonać ma związek z wyborem wariantu frezowania. Wariant ten dobieramy na zasadzie budowy maszyny, ale nie tylko. W kwestii konstrukcji mamy do czynienia z trzema podstawowymi rodzajami frezowania – pełnym, niepełnym oraz swobodnym. Rodzaje konstrukcyjne mają związek z ilością powierzchni, którą obrabiają w procesie produkcyjnym. Pierwszy przykład, czyli frezowanie pełne dotyczy trzech powierzchni, łącznie z frezowaniem wewnętrznym, drugi rodzaj z kolei dwóch powierzchni. Frezowanie swobodne natomiast nosi również nazwę frezowania jednostronnego - z wiadomych względów.

 

Wybór frezarki to nie taka prosta sprawa

 

Dla wyboru odpowiedniej frezarki kluczowym kryterium są jej parametry. Do najważniejszych zaliczamy przede wszystkim masę urządzenia, rodzaj sterowania, wymiary, typ silnika napędowego, sposób mocowania, dokładność, moc, liczbę obrotów oraz rozdzielczość elektroniczną. Duże znaczenie w wyborze może mieć również wyposażenie dodatkowe – współczesne rozwiązania technologiczne dają mnóstwo zaawansowanych możliwości. Ważnym kryterium jest ponadto rodzaj wrzeciona – może być ono bezszczotkowe i takie właśnie zalecane jest przez ekspertów w zależności od mocy silnika. Podsumowując – wybór frezarki, aby był bezpieczny powinien skupić się na dużej mocy, trwałości oraz wytrzymałości.

 

Części do frezarek i innych maszyn CNC zapewnia sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl, który w swojej ofercie posiada wibroizolatory do maszyn https://www.ebmia.pl/mechanika-wibroizolatory-c-196_3485.html

zdjecie3