Sport

Czy wiesz, że jazda na łyżwach jest nietrudna do nauczenia, a równocześnie poprawia równowagę i koordynację? Jeżdżąc na łyżwach figurowych używasz wielu małych mięśni stabilizujących, które w codziennym życiu zwykle nie są używane. W szczególności chodzi o te w okolicach bioder, kolan i kostek.

Co więcej, wzmocnienie tych małych mięśni pomaga w innych czynnościach, takich jak:

  • bieganie

  • jazda na nartach

  • joga

Przy okazji wyrabiasz sobie również mięśnie nóg i pośladków. Efekt? Prawda jest taka, że nigdy nie zobaczysz łyżwiarza ze zwiotczałymi pośladkami! Jeśli chodzi o spalanie kalorii - zależy od Twojej prędkości i intensywności ćwiczeń np:

  • kobieta jeżdżąca na łyżwach powoli (mniej niż 14 kilometrów na godzinę) spala około 387 kalorii na godzinę

  • szybka jazda na pełnych obrotach (na przykład jazda figurowa) to 633 kalorii na godzinę

Warto dodać, że jazda na łyżwach na zewnątrz oferuje nieco więcej ćwiczeń niż na krytym lodowisku, ponieważ przy okazji walczysz też z wiatrem i wyboistym, twardszym lodem.

Będąc na łyżwach pamiętaj o ochraniaczach!

Najczęstsze obrażenia dotyczą nadgarstka. Podobnie bolesnym wypadkiem jest przewrócenie się na lód i uderzenie w kość ogonową lub tył głowy.

W co się ubrać?

Ciepłe, lekkie warstwy działają dobrze bez względu na to, gdzie jeździsz. Zakup łyżew, zamiast ich pożyczania jest dużo lepszym pomysłem, ponieważ Twoje stopy będą odpowiednio w nich leżeć, łyżwy figurowe damskie są wtedy świetnie dopasowane i będziesz czuć się bardziej komfortowo.

Kask to świetny pomysł, a co więcej – noszenie go zwykle jest obowiązkowe gdy jeździsz na łyżwach. Będziesz potrzebować albo kasku hokejowego, albo wielofunkcyjnego kasku zimowego, takiego jak ten używany do jazdy na nartach lub snowboardzie.

Lekcje jazdy na łyżwach

Jeśli jesteś początkującym lub chcesz odświeżyć swoje umiejętności, weź lekcje jazdy na łyżwach dla dorosłych. Zwykle kosztują one niewiele – szczególnie lekcje grupowe – a mogą być bardzo pomocne. Spójrz na zajęcia trwające od 45 minut do godziny, z co najmniej jednym nauczycielem na ośmiu uczniów.

Na lekcjach dla początkujących nauczysz się umiejętności, jak stać, upadać, wstawać, zatrzymać się i ślizgać. Później możesz dowiedzieć się więcej o samej jeździe figurowej.

Lekcje jazdy na łyżworolkach stają się coraz popularniejsze, warto z tej tendencji skorzystać. Tym bardziej że dzisiejsze łyżwy są teraz o wiele wygodniejsze, dzięki nowym materiałom, takim jak włókna węglowe i lekkie tworzywa sztuczne. Najlepiej je kupować ze specjalistycznego sklepu z artykułami sportowymi, gdyż tam zwykle możesz liczyć na sprzedawcę, który wie, jak wybrać najlepszą parę dopasowaną do Twoich stóp i umiejętności.