Sport

Sportowcy bardzo często podnoszą sobie poprzeczkę coraz wyżej. Gdy zauważają pierwsze pozytywne efekty swojego działania, chcą wycisnąć z siebie jeszcze więcej na kolejnym treningu. Łatwo więc przychodzi im kreowanie spektakularnych postanowień noworocznych, jednak czy zawsze ich dotrzymują? Jak to zrobić, by nie wypalić się po tygodniu?

Ustal harmonogram działań

Łatwo jest dać się złapać w myśleniu o tym, co chce się osiągnąć w ciągu całego roku, ale 365 dni to dużo czasu, aby być skupionym non stop. Warto więc podzielić rok na mniejsze części i wybierać jedną rzecz, na której będzie poświęcona uwaga. Dotyczy to zarówno treningów, jak i przyjmowania produktów wspomagających – zauważają specjaliści z tanie-odzywki.pl. Dla przykładu suplementy na masę nie sprawdzą się, jeśli nie będą spożywane w odpowiednim czasie, a jeśli nie zaplanuje się tego z wyprzedzeniem, to można rozminąć się z efektami. W kwestii treningów to 30-dniowe wyzwania mogą być świetnym sposobem na osiągnięcie celów zdrowotnych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu różnorodności i stymulowania uwagi.

Bądź realistą

Byłoby cudownie wyeliminować cukier z diety, pokonać wszystkich na maratonie z minimalnym wysiłkiem lub stracić kilkadziesiąt kilogramów w miesiąc. Jednak żadna z tych rzeczy nie jest możliwa do zrealizowania dla 99% ludzi na całym świecie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wystawianie się na porażkę nigdy nie jest dobrym początkiem wprowadzania zmian. Inną kwestią jest to, że zbyt wysokie i wymagające cele, w ostatecznym rozrachunku mogą nawet nie być odpowiednie (a niekiedy są nawet niebezpieczne) dla konkretnej osoby.

Inwestuj w siebie

Pewnym sposobem na osiągnięcie swoich celów jest wydanie na nie pieniędzy. Nie chodzi o poświęcanie fortuny i wszystkich zarobionych funduszy, a zainwestowanie w zmianę swojego życia. Jeśli poświęca się na coś środki finansowe, to łatwiej traktować to serio. W przypadku sportowców można wykupić usługi trenera, dietetyka lub członkostwo na siłowni. Kupno odpowiednich odżywek również pomoże nie tylko w realizacji końcowego celu, ale sprawi, że postanowienie przestanie „wisieć” na liście – będzie rzeczywiście wprowadzane w życie. Jeśli ktoś całe życie był wyjątkowo chudy, a teraz chce mieć estetyczną rzeźbę, to bez właściwych suplementów na masę ciężko mu będzie dojść do takiego etapu.

Próbuj i nie zrażaj się

Długofalowe cele mogą być poprzeplatane chwilowymi niepowodzeniami. Nawet jeśli postępy będą się wydawać powolne, to trzeba przełamać te trudne chwile i wracać do swojego planu działania tak szybko, jak to tylko możliwe. Nieosiągnięcie mini-celu w dniu, w którym go wyznaczono, wcale nie oznacza, że nie można zrobić już postępów, więc nie jest to powód, by całkowicie rezygnować z noworocznego postanowienia.