Sport

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. W jej oglądanie podobnie jak w granie, zaangażowane są miliardy ludzi na ziemi. Budżety klubów piłkarskich sięgają setek milionów dolarów i są jednymi z najwyższych na świecie. Niemal każdy człowiek na naszej planecie, zna chociaż podstawowe zasady tej dyscypliny. Ale co gdyby... grać w piłkę na piasku? Poznajcie Beach Soccer - piłkę nożną plażową.

Sam sport, w profesjonalnej formie, jest dość młody, a pierwsze profesjonalne zawody międzynarodowe rozegrano w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych, po tym, jak rok wcześniej oficjalnie wyłoniono i zapisano zasady gry. W 1994 odbyły się pierwsze zawody transmitowane przez telewizję. Oczywiście w plażową piłkę nożną grano już o wiele wcześniej, a znaczny udział w jej rozwoju i popularyzacji odegrała Brazylia (Rio de Janeiro i okolice), gdzie już od lat 40. rozgrywano osiedlowe turnieje, a w 1950 roku miały miejsce pierwsze oficjalne rozgrywki.

Uczestnictwo wielu znanych, byłych piłkarzy (Romario, Junior, Zico, a także Eric Cantona, Michael i Julio Salinas), znacząco podniosło oglądalność organizowanych zawodów. Od 1995 roku odbywają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej plażowej, od 2009 roku rozgrywane są co każde dwa lata. Ostatnie miały miejsce w Nassau na Bahamach w 2017, a najbliższe odbędą się w listopadzie tego roku w paragwajskim Asuncion. 

W ostatnich latach, dzięki zaangażowaniu się znanych koncernów, jak Coca-Cola, MasterCard, McDonald's i transmisji rozgrywek przez coraz większą liczbę telewizji na całym świecie, ten sport przeżywa prawdziwy rozkwit popularności. Relatywnie od niedawna, piłka nożna plażowa objęta jest kuratelą FIFA, co pomogło lepiej zorganizować struktury organizacyjne, nadać im większego profesjonalizmu i sprawiać lepsze wrażenie w oczach współpracowników. Jeszcze do niedawna w Polsce za jej funkcjonowanie odpowiedzialna była Polska Federacja Beach Soccera wraz ze stroną internetową BeachSoccer.pl Kilka lat temu zarządzanie i organizacja plażowej piłki nożnej została przejęta przez komisję ds. piłki nożnej plażowej przy PZPN.

Zasady

Choć mamy do czynienia z piłką nożną, z która plażowa odmiana współdzieli sporo założeń, to jednak można wyróżnić mnóstwo różnic - omówmy najważniejsze z nich. 

  • Boisko - przede wszystkim inna jest nawierzchnia - jak sama nazwa mówi, w przypadku piłki plażowej mamy do czynienia z piaskiem zamiast trawy. Przed każdymi zawodami jest pieczołowicie czyszczone z wszystkiego, co mogłoby spowodować skaleczenie zawodników. Różni się ponadto rozmiarem - jest znacznie mniejsze. Standardowe wymiary to 35-37 metrów długości i 26 do 28 metrów szerokości. Długość pola karnego to tylko 9 metrów i jest ono wyznaczone żółtymi flagami, wyznaczającymi jego rogi. Bramki również są mniejsze - mają 2 metry i 20 centymetrów wysokości i 5 i pół metra szerokości. 
  • Zawodnicy - zamiast 11 mamy 5 zawodników w każdej drużynie, za to nielimitowana liczba zmian. Obowiązkowo każdy z nich gra boso. Bramkarz grę rozpoczyna od wyrzutu piłki rękami, zamiast wykopywania.
  • Długość meczu - to tylko 36 minut, na które składają się 3 części po 12 minut. O długości meczu nie decyduje arbiter główny, ale dodatkowy sędzia, sterujący zegarem, odmierzającym czas do końca spotkania. W odróżnieniu od tradycyjnej odmiany zegar główny jest zatrzymywany na czas przerw w grze i odmierza czas od 12 do zera. Co ciekawe remisy nie są dozwolone, jeśli mecz kończy się bez rozstrzygnięcia jest przedłużany o 3-minutową dogrywkę, a następnie rzuty karne, w których dozwolone są dobitki. 
  • Sędziowie - jest dwóch sędziów na boisku, współpracujących przy podejmowaniu decyzji, wspomagani są przez trzeciego sędziego liniowego i czwartego, zarządzającego zegarem. 
  • Rzuty wolne wykorzystywane są wyłącznie przez poszkodowanego, chyba że nie jest on w stanie go wykonać. Na linii strzału - pomiędzy piłkarzem wykonującym rzut wolny a bramką - nie może nikt się znajdować, z wyjątkiem bramkarza. 
  • Zespoły nie mogą utrzymywać piłki w swoim polu karnym dłużej niż 4 sekundy,
  • Faulem jest uniemożliwienie wykonania strzału nożycami lub przewrotką przeciwnikowi,
  • Zamiast rzutów z autu można wykonać wykop z autu, wykonywane są one również bez przerywania gry.

Granie w piłkę nożną plażową

Znając podstawowe założenia i zasady gry w plażową piłkę nożną, warto spróbować swoich sił samemu. Jest to świetny sposób na grę ze znajomymi. Jedną z zalet jest fakt, że nie musimy zebrać aż tylu osób, aby grać na pełnowymiarowym boisku - wystarczy 10 lub nawet mniej osób, by gra się udała. Z racji na mniejszy rozmiar boiska będzie to świetny wybór również dla osób początkujących, które nie mogą wykazać się odpowiednią kondycją, pozwalającą na bieganie po ogromnym obszarze. Jest to również sport bezpieczniejszy - w razie upadku amortyzuje nas piasek, co oszczędza obić i otarć, a także skręceń i złamań, często towarzyszącym intensywnym rozgrywkom piłkarskim. Ponadto bieganie boso po nierównej powierzchni piasku działa dobroczynnie na układ ruchu - stymulując pracę mięśni głębokich, odpowiedzialnych za utrzymywanie równowagi i prawidłowej postawy ciała, jak również poprawiając pracę stóp, które uwolnione od butów mają znacznie więcej pracy do wykonania. A przede wszystkim to świetna zabawa - gra jest o wiele szybsza, niż w piłce na trawie, większość fauli i nieprawidłowych zagrań nie zatrzymuje gry, jej wznowienie zaczyna się "z biegu". Z uwagi na małe boisko piłka jest częściej pod bramką - pada więc więcej goli, podania są szybsze, więcej jest też przejęć, dośrodkowań i dryblingów - a to właśnie daje przecież satysfakcję z gry. 

Oglądanie piłki nożnej plażowej

Również samo oglądanie meczów piłki nożnej plażowej jest bardzo ciekawe. Dyscyplina ta, pomimo iż nie jest tak rozreklamowana, jak tradycyjna piłka nożna, z pewnością nie zanudzi oglądających. Gra toczy się bardzo dynamicznie, dzięki częstym, nielimitowanym zmianom zawodnicy przez cały czas grają pełnią swoich możliwości, nie oszczędzając się ani trochę. Jest mnóstwo dynamiki, sędziowie nie wtrącają się nadmiernie w przebieg rozgrywki, która pełna jest strzałów, w tym z dystansu (dzięki mniejszym rozmiarom boiska właściwie każdy strzał jest groźny dla bramkarza, a rzuty wolne zawsze są okazją do bramki), dośrodkowań, składnych akcji, szybkich wymian, podań krzyżowych i bramek. Można by wręcz zaryzykować, że to piłka nożna w pigułce, bo podczas gdy w typowej piłce nożnej w ciągu 90 minut widzimy 1,2 czy czasem 5,6 bramek, tak w piłce nożnej plażowej w ciągu 36 minut możemy zobaczyć 5,10 czy nawet 20 bramek. Średnia w przeliczeniu na czas imponująca!

Ciekawostką jest również możliwość oglądania innych niż spodziewane drużyn, grających na najwyższym poziomie. O ile liderem na świecie pozostaje bez zaskoczenia Brazylia, o tyle obecność na drugim miejscu w rankingu reprezentacji Iranu nie jest aż takie oczywiste, podobnie jak Paragwaju, Tahiti, Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ścisłej czołówce. Polska znajduje się na 19. miejscu w rankingu, czyli odrobinę wyżej niż w piłce nożnej na trawie. Jedną z niewątpliwych zalet wciąż nie najwyższej popularności Beach Socceru w porównaniu do innych sportów są niskie ceny biletów, nawet na zawody międzynarodowe, co pozwala na oglądanie klasowego futbolu za niewielkie pieniądze.